Media: Tajwan zainteresowany samobieżnymi moździerzami Rak

Informacje o możliwości zakupienia samobieżnych moździerzy Rak przez Tajwan pojawiły się w lokalnych mediach.

Jak poinformował we wtorek portal Upmedia, tajwańscy urzędnicy obrony sondują możliwość zakupienia samobieżnych moździerzy Rak przez Tajwan.

Z informacji przekazanych przez Tajwańczyków wynika, że tamtejszą fabrykę ma odwiedzić polska delegacja firmy, odpowiedzialnej za eksport broni produkowanej przez Polską Grupę Zbrojeniową.

Tajwańczycy chcą pozyskać sam system wieżowy, który zostanie umieszczony na lokalnym podwoziu. Defence24 zaznacza, że biorąc pod uwagę sprzęt produkowany na wyspie, może to być wariant kołowego transportera opancerzonego CM-32.

Moździerz Rak może być budowany na różnych podwoziach. Podwozie gąsienicowe, zaprezentowane przez HSW, bazuje na Lekkim Podwoziu Gąsienicowym , zaś kołowe na transporterze KTO Rosomak.

Zobacz też: Huta Stalowa Wola zaprezentuje najnowszą gąsienicową wersję samobieżnego moździerza Rak [+FOTO]

Głównym elementem systemu Rak jest 120-mm moździerz samobieżny MAHSW. Zgodnie z założeniami wieża moździerza jest autonomiczna oraz posiada możliwość montażu na dowolnym podwoziu o wystarczającej nośności. Konstrukcja wieży spawana jest z blach stalowych zapewniających ochronę balistyczną na poziomie 1 według STANAG 4569. Sam moździerz jest zaś działem samoczynnym, działającym na zasadzie długiego odrzutu lufy, ładowanie następuje w każdym jej położeniu. Broń posiada monolityczną lufę o długości 25 kalibrów, zamek klinowy o ruchu pionowym i hydrauliczny układ powrotny. Napęd wieży jest elektryczny, jednak awaryjnie może zostać załączone poruszanie ręczne. System jest wyposażony w cyfrowy system kierowania ogniem, składający się m.in. z kamery termalnej i dalmierza laserowego, dzięki czemu może skutecznie działać w dzień i w nocy, system celowniczy z celownikiem do strzelania na wprost, z kamerą termowizyjną i dalmierzem laserowym, układ automatycznego naprowadzania działa na cel, system zarządzania łącznością Fonet z radiostacją RRC-9311AP, hybrydowy system nawigacyjny. Załoga dysponuje dzienno-nocnymi przyrządami obserwacyjnymi.

Dane może m.in. czerpać z bezzałogowego statku powietrznego FlyEye. Moździerz Rak może strzelać zdalnie jako broń bezzałogowa, wykorzystując komendy i dane przekazywane drogą elektroniczną do komputera pojazdu. System zdolny jest do oddawania celnych strzałów na odległość od 8 do 12 km. Oprócz standardowych granatów może strzelać pociskami z ładunkiem kumulacyjnym, zwalczając pojazdy opancerzone, np. wozy bojowe, amunicją dymną oraz oświetlającą. Czas przejścia z położenia marszowego w położenie bojowe – maks. 30 s., stanowisko ogniowe może opuścić w przeciągu 15 sekund od wystrzelenia ostatniego granatu. Jednostka ognia składa się z 46 pocisków. Amunicja ładowana jest za pomocą automatu ładowania.

Kresy.pl/Upmedia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply