Huta Stalowa Wola zaprezentuje najnowszą gąsienicową wersję samobieżnego moździerza Rak [+FOTO]

Podczas XXIX Międzynarodowego Salon Przemysłu Obronnego, Huta Stalowa Wola oficjalnie zaprezentuje nową wersję samobieżnego moździerza M120G kal. 120 mm na zmodyfikowanym lekkim podwoziu gąsienicowym.

We wtorek 7 września br. w Kielcach rozpocznie się XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Z tej okazji Huta Stalowa Wola (HSW), wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), zaprezentuje nową wersję samobieżnego moździerza Rak. Chodzi o 120 mm moździerz M120G na zmodyfikowanym lekkim podwoziu gąsienicowym z zawieszeniem hydropneumatycznym.

Jak podaje oficjalnie HSW, w stosunku do zaprezentowanego wcześniej samobieżnego moździerza gąsienicowego M120 Rak, w nowej wersji wprowadzono ważne zmiany w podwoziu. Zamieniono zawieszenie z wałków skrętnych na zawieszenie hydropneumatyczne, zastosowano rolki podtrzymujące oraz zredukowano liczbę kół jezdnych z 14 do 12.

 

Ponadto, zmianie uległa też konstrukcja podłogi. Zrezygnowano z wykorzystania dolnej części korpusu samobieżnej haubicy Goździk i wykonano od podstaw całkowicie nową konstrukcję, umożliwiającą zwiększenie poziomu ochrony przeciwminowej.

„Najbardziej widoczną zmianą jest nawiązanie wyglądu korpusu moździerza do designu NBPWP Borsuk. Co warte podkreślenia – nowa zmodyfikowana konstrukcja jest całkowitym odejściem od konstrukcji 2S1 – jest to podwozie od podstaw wykonane w HSW S.A. Zastosowane rozwiązania zapewnią większy komfort załodze wozu podczas przemieszczania się oraz wykonywania zadań ogniowych (m.in. redukcja drgań i wstrząsów)” – informuje HSW.

Prezentowany moździerz to efekt prac HSW S.A. nad zmodyfikowanym lekkim podwoziem gąsienicowym, będących kontynuacją programu rozwojowego kompanijnego modułu ogniowego samobieżnych moździerzy na podwoziu gąsienicowym kal. 120 mm Rak. Znany już poprzedni pojazd M120G Rak, po badaniach kwalifikacyjnych jako prototyp, został przekazany Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Jak podaje HSW, nowy pojazd wpisuje się koncepcję modułowej budowy systemów artyleryjskich, która zakłada jak największą unifikację sprzętu przy możliwie najbardziej optymalnym poziomie wykorzystania istniejących rozwiązań technicznych (zmodyfikowane lekkie podwozie gąsienicowe do zastosowania w programie Regina jako WD, WDSz lub programie Rak jako AWD, AWR.

Czytaj także: Kolejne moździerze RAK dla polskiego wojska

hsw.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply