Przez dekady od upadku ZSRR Uzbekistan dystansował się do współpracy wojskowej z Rosją. Prezydent Szawkat Mirzijojew zmienia jednak tę politykę.

Ministrowie obrony Rosji i Uzbekistanu podpisali w czwartek dokument „Program partnerstwa strategicznego w dziedzinie wojskowości na latach 2021-2o25” jak poinformował jego rosyjski sygnatariusz Siergiej Szojgu, na którego powołuje się agencja Fergana News.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Realizacja programu pozwoli nadać współpracy bardziej systematyczny charakter, podnieść ją na nowy poziom odpowiadający duchowi naszych szczególnych relacji. Nasze państwa skutecznie współpracują w różnych dziedzinach włączając sferę bezpieczeństwa. Dziś ważne jest wspólne przeciwstawienie się wyzwaniom i zagrożeniom, szczególnie międzynarodowemu terroryzmowi.” – agencja zacytowała słowa wypowiedziane przez Szojgu na spotkaniu z jego uzbeckim odpowiednikom Bachodirem Kurbanowem, jakie odbyło się w Bucharze.

Rosyjski minister nie omieszkał podkreślić, że to pierwsza taka umowa zawarta przez niepodległy Uzbekistan z Moskwą. Przy okazji przekazał on władzom Uzbekistanu dokumenty archiwalne o „wkładzie narodu uzbeckiego w zwycięstwo nad Niemcami w latach 1941-1945”.

Kurbanow stwierdził, że Uzbekistan jest zainteresowany pogłębieniem współpracy z Rosją w tym w dziedzinie wojskowej i we wspólnym kształtowaniu ładu bezpieczeństwa regionalnego w Azji Środkowej.

Fergana News podkreśla, że Szojgu przybył do Buchary z Tadżykistanu. W Duszanbe spotkał się on z tadżyckim ministrem obrony Szeralim Mirzo. W czasie tej wizyty przyjęto o utworzenie wspólnego systemu obrony przeciwpowietrznej łączącej Rosję i Tadżykistan.

Uzbekistan za rządów Islama Karimowa był tym państwem Azji Środkowej, które najbardziej dystansowało się od Rosji. Choć główna organizacja sojusznicza w której lideruje Rosja – Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) powstała na podstawie umowy podpisanej w w 1992 r. w Taszkencie, Uzbekistan wystąpił z niej w 1999 r. Powrócił na krótko w latach 2006-2012 by znów ją opuścić. Po śmierci Karimowa w 2016 r. nowy prezydent Szawkat Mirzijojew podejmuje działania na rzecz intensyfikacji relacji z Rosją i otwarcia państwa na zagraniczne inwestycje.

Czytaj także: Armia Uzbekistanu ćwiczy z Turkami [+VIDEO]

fergana.news/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz