Przez dekady od upadku ZSRR Uzbekistan dystansował się do współpracy wojskowej z Rosją. Prezydent Szawkat Mirzijojew zmienia jednak tę politykę.

Ministrowie obrony Rosji i Uzbekistanu podpisali w czwartek dokument „Program partnerstwa strategicznego w dziedzinie wojskowości na latach 2021-2o25” jak poinformował jego rosyjski sygnatariusz Siergiej Szojgu, na którego powołuje się agencja Fergana News.

„Realizacja programu pozwoli nadać współpracy bardziej systematyczny charakter, podnieść ją na nowy poziom odpowiadający duchowi naszych szczególnych relacji. Nasze państwa skutecznie współpracują w różnych dziedzinach włączając sferę bezpieczeństwa. Dziś ważne jest wspólne przeciwstawienie się wyzwaniom i zagrożeniom, szczególnie międzynarodowemu terroryzmowi.” – agencja zacytowała słowa wypowiedziane przez Szojgu na spotkaniu z jego uzbeckim odpowiednikom Bachodirem Kurbanowem, jakie odbyło się w Bucharze.

Rosyjski minister nie omieszkał podkreślić, że to pierwsza taka umowa zawarta przez niepodległy Uzbekistan z Moskwą. Przy okazji przekazał on władzom Uzbekistanu dokumenty archiwalne o „wkładzie narodu uzbeckiego w zwycięstwo nad Niemcami w latach 1941-1945”.

Kurbanow stwierdził, że Uzbekistan jest zainteresowany pogłębieniem współpracy z Rosją w tym w dziedzinie wojskowej i we wspólnym kształtowaniu ładu bezpieczeństwa regionalnego w Azji Środkowej.

Fergana News podkreśla, że Szojgu przybył do Buchary z Tadżykistanu. W Duszanbe spotkał się on z tadżyckim ministrem obrony Szeralim Mirzo. W czasie tej wizyty przyjęto o utworzenie wspólnego systemu obrony przeciwpowietrznej łączącej Rosję i Tadżykistan.

Uzbekistan za rządów Islama Karimowa był tym państwem Azji Środkowej, które najbardziej dystansowało się od Rosji. Choć główna organizacja sojusznicza w której lideruje Rosja – Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) powstała na podstawie umowy podpisanej w w 1992 r. w Taszkencie, Uzbekistan wystąpił z niej w 1999 r. Powrócił na krótko w latach 2006-2012 by znów ją opuścić. Po śmierci Karimowa w 2016 r. nowy prezydent Szawkat Mirzijojew podejmuje działania na rzecz intensyfikacji relacji z Rosją i otwarcia państwa na zagraniczne inwestycje.

Czytaj także: Armia Uzbekistanu ćwiczy z Turkami [+VIDEO]

fergana.news/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz