Kibice Legii do Trzaskowskiego: łapy precz od krzyża [+FOTO]

Kibice Legii Warszawa wywiesili podczas meczu baner, krytykujący prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który zakazał obecności krzyży w warszawskim ratuszu.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał w tym miesiącu zarządzenie, które zakazuje eksponowania krzyży w urzędach i zabrania stołecznym urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach. Urzędnicy mają też zwracać się do tzw. osób transpłciowych lub niebinarnych w formie, jakiej te osoby sobie zażyczą, czyli używając preferowanych przez nich zaimków. Sprawa wywołała burzę w przestrzeni publicznej i liczne komentarze, jak również sprzeciw ze strony kościelnej oraz środowisk konserwatywnych.

W sobotę kibice Legii Warszawa podczas meczu z Zagłębiem Lubin wywiesili baner, odnoszący się do tej sprawy.

„Trzaskowski łapy precz od krzyża” – głosi napis na transparencie, wywieszonym na stadionie Legii Warszawa. Na profilu “LegionisciCom” na X zdjęcie zamieszczono z komentarze: “Kilka słów od Żylety do prezydenta Trzaskowskiego”.

Przypomnijmy, że decyzję Trzaskowskiego skomentował we wtorek szef platformy X Elon Musk. “Bezwstydnie kopiuje głupie rzeczy z Ameryki” – napisał. “Ale wstyd” – dodał.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie, które nakazuje usunięcie krzyży, obrazów świętych, wizerunków patronów i innych symboli religijnych – nie tylko ze ścian, ale też z biurek pracowników warszawskich urzędów.

Symbole religijne mają zniknąć z każdej przestrzeni publicznej w warszawskich urzędach, a wszelkie wydarzenia organizowane przez urzędy stolicy będą miały “charakter świecki, tzn. nie zawierają elementów religijnych, np. modlitwy, nabożeństwa, święcenia”. Co ciekawe, podobne ograniczenia nie dotyczą tęczowych flag i obrzędów ku czci “dumy LGBT” – zwraca uwagę Ordo Iuris.

Swoją decyzję Trzaskowski motywuje rzekomą troską o neutralność światopoglądową państwa oraz uczucia osób niewierzących. “Nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią. Stolica zawsze będzie też szanować swoją tradycję – stąd elementy religijne choćby podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Ale Polska jest państwem świeckim. A Warszawa jest tego państwa stolicą. Kropka” – stwierdził włodarz stolicy.

Zobacz także: Tusk i Hołownia nie chcieli krzyży w miejscach publicznych. Dziś krytykują Brauna

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply