Chińska firma CEEC ENERGY CHINA planuje zainwestować 2 miliardy dolarów w budowę elektrowni fotowoltaicznych w trzech regionach Uzbekistanu.

O planach Chińczyków poinformował w środę portal Fergana News za służbą prasową Ministerstwa Energetyki środkowoazjatyckiego państwa. Inwestycję ujęto w memorandum, które 15 lutego zostało podpisane przez ministra energii Uzbekistanu i spółkę z Chin. Zgodnie z dokumentem CEEC ENERGY CHINA zbuduje instalacje fotowoltaiczne i elektrownie o łącznej mocy 2 tys. MW w wilajetach bucharskim, kaszkadaryjskim i samarkandzkim.

Pierwsze moce elektrowni fotowoltaicznych mają zostać osiągnięte już pod koniec bieżącego roku. Cały projekt zostanie w pełni zrealizowany i pełna produkcja prądu zostanie osiągnieta w 2024 roku.

Według planów uzbeckiego Ministerstwa Energii elektrownie te będą generować rocznie 5,2 mld kWh energii elektrycznej, co pozwoli zaoszczędzić 1,4 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, z którego dotychczas wytwarza się prąd w Uzbekistanie.

W grudniu 2022 roku poinformowano, że spółka Masdar ze Zjednoczonych Emiratów Arbaskich wygrała przetarg na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 250 MW w wilajecie bucharskim. W ramach tego samego przetargu francuska Voltalia otrzymała prawo do budowy elektrowni słonecznej w regionie chorezmijskim, a konsorcjum firm GD Power-Powerchina w namangańśkim.

Już w roku bieżącym poinformowano, że w rejonie żarkugrańskim obwodu surchandaryjskiego powstanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 600 MW. Ten warty 500 milionów dolarów projekt będzie realizowany przez niemiecko-uzbecką spółkę joint venture Graess Energy Uzde.

Uzbekistan jest państwem o klimacie ciepłym i suchym stąd energetyka słoneczna ma w nim dobre warunki rozwoju.

Czytaj także: Orlen zakończył budowę jednej z największych farm fotowolaticznych w Polsce

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply