Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił izraelski atak na obóz dla przesiedleńców w Rafah, który pociągnął za sobą kilkadziesiąt ofiar.

“Potępiam działania Izraela, w wyniku których zginęło dziesiątki niewinnych cywilów, którzy jedynie szukali schronienia przed tym śmiercionośnym konfliktem. W Gazie nie ma bezpiecznego miejsca. Ten horror musi się skończyć.” – Guterres napisał na platformie X.

 

Według doniesień agencji informacyjnej Interfax powołującej się źródła dyplomatyczne przey ONZ, we wtorek Rada Bezpieczeństwa tej organizacji z inicjatywy Algierii zorganizuje nadzwyczajne posiedzenie w sprawie działań Izraela w rejonie miasta Rafah.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział, że nalot na obóz w Rafah był „tragicznym błędem”. „Pomimo wszelkich naszych wysiłków, aby nie skrzywdzić osób, które nie brały udziału w walkach, niestety doszło do tragicznego błędu. Prowadzimy dochodzenie w tej sprawie” – powiedział Netanjahu w przemówieniu w izraelskim parlamencie.

Według rządowego centrum prasowego w Gazie w izraelskim ataku na obóz dla uchodzćów w Rafah zginęło co najmniej 45 osób, a 200 zostało rannych.

Nowy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się 7 października wraz z atakiem palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.

Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody. Większość mieszkańców palestyńskiej ekslawy uciekła ze swoich domów do jej południowej części, rejonu granicznego miasta Rafah. Wielu z nich żyje tam w prowizorycznych warunkach. W regionie brakuje żywności, wody, lekarstw, dachu nad głową, energii elektrycznej. Dochodziło do ataków Izraelczyków na konwoje z pomocą humanitarną oraz Palestyńczyków próbujących ją odebrać.

Struktury medyczne w Strefie Gazy szacowały w sobotę, że od początku konfliktu zginęło ponad 35 tys osób Palestyńczyków, a około 80 tys. zostało rannych. Zdecydowana większość to cywile. Skorygowana liczba ofiar śmiertelnych w Izraelu w wyniku ataków Hamasu z 7 października wynosi 1139 osób. Przy czym część zginęła na skutek interwencji izraelskiej armii. Kilkadziesięciu Izraelczyków jest nadal przetrzymywanych przez Hamas.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply