Polski żołnierz strzegący granicy pchnięty nożem przez migranta

Żołnierz strzegący granicy Białorusi przed migrantami został pchnięty nożem przez jednego z nich w czasie akcji zatrzymania przekraczającego nielegalnie granicę.

O sprawie poinformował we wtorek rano portal Rmf24.pl, który twierdzi, że do ataku doszło w rejonie Dubicz Cerkiewnych. Żołnierz Wojska Polskiego podjął działania na rzecz zatrzymania migranta przekraczającego nielegalnie granicę, ten wyjął nóż i zranił żołnierza. Portal podaje nieoficjalne informacje, że życie zranionego żołnierza nie jest zagrożone.

Rmf24.pl podkreslił, że rejon Dubiczów Cerkiewnych jest obszarem, w którym nielegalni migranci często decydują się na naruszenie polskiej granicy. Dzieje się tak pomimo tego, iż w rejonie tym, przy granicy istnieje nie tylko zapora stalowa, ale też linią ochrony eletronicznej monitorująca ewentualne nielegalne przekroczenia.

“Próbują forsować granicę w dużych grupach, które formowane są dzięki wsparciu służb białoruskich” – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Czesław Mroczek, którego wypowiedź zacytował portal rp.pl. Potwierdził on fakt ataku nożowniczego na polskiego żołnierza.

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła przedstawili w poniedziałek szczegóły programu “Tarcza Wschód”.

“Dokładny przebieg i rozmieszczenie poszczególnych elementów programu Tarcza Wschód są elementem planów operacyjnych i mają charakter niejawny. System wykrywania, ostrzegania i śledzenia połączy elementy tradycyjne z tymi najnowocześniejszymi. Chcemy, żeby w przyszłym roku pierwsze polskie satelity znalazły się na niebie. System będzie składał się z poszczególnych, wzajemnie uzupełniających się warstw” – podkreślił wiceminister. 

Projekt ma zostać zrealizowany do 2028 r. Koszt budowy “Tarczy Wschód” wyniesie 10 mld zł, a inwestycja ma być współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Ma objąć do 700 km granicy.

Jak ujawniono w czasie ich poniedziałkowej konferencji prasowej nacisk nieleglanych migrantów na polską granicę z Białorusią wzrósł o połowę w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Czytaj także: Łukaszenko grozi Europie nową falą migracyjną

rmf24.pl/rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply