Polski obywatel skazany w Kongo na dożywocie został uwolniony. Obecnie przebywa w polskim konsulacie w Brukseli.

We wtorek Polska Agencja Prasowa poinformowała nieoficjalnie, że polski obywatel niesłusznie skazany w Kongo na dożywocie został uwolniony i przebywa w polskim konsulacie w Brukseli. Informacje potwierdził następnie szef MSZ Radosław Sikorski.

“Zatrzymany w Demokratycznej Republice Konga i niesłusznie skazany Polak, pan Mariusz Majewski, jest już bezpieczny w Europie. Dziś rano w końcu mogliśmy porozmawiać” – napisał Sikorski na platformie X.

Do wpisu dodał nagranie rozmowy z mężczyzną. “Chcę żeby pan wiedział, że całe państwo polskie działało wspólnie na rzecz pana uwolnienia. Także bardzo cieszę się z tego, że akcja odniosła sukces!” – mówił przez telefon szef MSZ.

Polski podróżnik, Mariusz Majewski, został  zatrzymany w Kongo i oskarżony o szpiegostwo. W miniony czwartek tamtejszy sąd skazał Polaka na dożywotnie więzienie.

52-letni podróżnik trafił do kongijskiego więzienia w marcu. Podróżujący po Demokratycznej Republice Kongo Mariusz Majewski został zatrzymany przez służby bezpieczeństwa w trakcie podróży na trasie Lubum – Kalemie – Goma – Kisanga.

Polak miał “zbliżać się do linii frontu z milicjantami grup Mobondo; przemieszczać się po linii frontu bez autoryzacji właściwych władz oraz bez towarzystwa wykwalifikowanych agentów; robić zdjęcia wrażliwych i strategicznych miejsc; potajemnie obserwować działania wojskowych”.

Czytaj: Miliony ludzi uciekły z domów w sercu Afryki

wydarzenia.interia.pl / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply