Internetowa Telewizja Polonijna nagrała komentarze do skandalicznego ataku dziennikarki TVP Marii Przełomiec na Akcję Wyborczą Polaków na Litwie oraz Związek Polaków na Litwie.

Dla iTVP.tv komentują:

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8369.32 PLN    (38.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego: Nie będzie zgody na obrzydliwe szczucie na Polaków na Litwie

Romuald Starosielec, wydawca miesięcznika „Polityka Polska”: Zostały złamane elementarne zasady dziennikarstwa

Zbigniew Lipiński, Fundacja im. Romana Dmowskiego: Jest to kolejna próba rozbicia organizacji polskich na Litwie

Bogdan Kulas, lider Polonii Norweskiej: Polacy na Litwie są inspiracją dla Polaków w kraju i na całym świecie

iTVP.tv

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. arczi
  arczi :

  Wszystkie zarzuty przeciw prezesowi ZPL to bzdury na zamówienie w ramach nagonki giedroyciowców i sajudzistów na prężną, niezależną polską organizację. W ataku wzięła udział Fundacja, która powinna Polakom pomagać, a nie ich ścigać. Wszystkie pieniądze poszły na cele polskości, ani złotówka nie zginęła, zapłacono wszystkie podatki zgodnie z prawem polskim i litewskim, cały projekt wydania gazety został zrealizowany. Co więcej, pieniądze z Fundacji były tylko częściowym dofinansowaniem, a nie opłacaniem całości projektu. Gazeta to cel społeczny, jej wydanie zostało sprawdzone i rozliczone przez radę i komisję rewizyjną Związku. Prezes Mackiewicz jest osobą szanowaną i uczciwą, od wielu lat mocno oddany działalności społecznej na rzecz rozwoju polskości na Wileńszczyźnie. Cała ta sprawa to przygotowana i zorganizowana nagonka na największą i niezależną polską organizację, ostatnią taką na Kresach.

 2. arczi
  arczi :

  Już pół roku przed uderzeniem w ZPL, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak mówił podczas zjazdu Polonii amerykańskiej w Rzeszowie we wrześniu 2016 roku o planach odwołaniu prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz prezesa Związku Polaków na Litwie. W czerwcu 2016 roku Dziedziczak wymienił prezesa Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” na swojego człowieka Mikołaja Falkowskiego, który przeprowadził atak na ZPL. Wychodzą na jaw nowe fakty, że po objęciu Fundacji Falkowski rozglądał się za nowym prezesem ZPL, jednym z ludzi uległych jakich życzyła sobie strona polska był niejaki Juchniewicz, dyrektor w polskojęzycznym Radiu Znad Wilii, własności Czesława Okińczyca – litewskiego biznesmena figurującego na opublikowanej przez niezależny tygodnik „Respublika” liście kagiebistów (obecnie zapewne służby litewskie czyli sauguma), Radio ZW nawołuje do większej asymilacji czyli depolonizacji. Zatem nastąpiło konkretne planowanie, a potem ruszyło szukanie haków i wreszcie zmasowany atak. Celem jest zniszczenie ostatniej dużej i liczącej się organizacji polskiej na Kresach, w pełni demokratycznej, niezależnej od wpływów giedroyciowców i michnikowców, co oczywiście jest zadrą w oku politycznie poprawnych pseudo elit w III RP, których głosem jest m.in. Przełomiec.

 3. wilenski
  wilenski :

  Nakłamała red. Przełomiec co niemiara. Biuro prasowe AWPL wykazało niezbicie na argumentach że cały jej „wywiad” to jedynie chore fantazje, celowe manipulacje i fałszywe oskarżenia. Po prostu p. Przełomiec bardzo nie lubi Polaków z Litwy, polskości na Kresach.

 4. mariusz67
  mariusz67 :

  W nagraniach padły słuszne słowa, że jest to kolejna próba rozbicia, ostatniego już, silnego ośrodka polskości na Kresach. Państwo polskie już dokonało tego na Ukrainie i Białorusi, gdzie teraz są nic nie znaczące organizacyjki, którymi można dowolnie manipulować. Ten manewr chcą powtórzyć na Litwie, bo jak dotąd nie mogą sztucznie sterować ZPL ani tym bardziej AWPL. Ale to się nigdy nie uda, stąd wściekła piana i stek kłamstw w ustach Przełomiec i innych wyznawców giedroycizmu – tej szkodliwej utopii ustąpienia z polskości kresowej w zamian za układanie relacji z państwami Ukrainą, Białorusią, Litwą – co nie daje nam absolutnie żadnych korzyści.

 5. FrancisMorges
  FrancisMorges :

  Chęć podzielenia Polaków i dyskryminacja ich działaczy bliźniaczo przypomina takie same działania środowiska Okińczyca. Przypadek? Osoba odpowiedzialna za przyznawanie środków finansowych mówi tym samym głosem i sieje tę samą propagandę co skompromitowany na Wileńszczyźnie oraz kręgach rządowych RP i oskarżony o bycie agentem KGB Okińczyc? Hm… Brzydko pachnie!

  Wniosek? Przełomiec odpłaca się za coś Okińczycowi poprzez eliminację konkurentów do podziału środków finansowych Senatu przeznaczonych na działalność Polonii i Polaków za granicą

 6. anka
  anka :

  Ktoś taki jak Przełomiec, kłamiąc w tak bezczelny sposób, nie ma za grosz przyzwoitości i honoru. Ale niech tam sobie podskakuje jak wesz na grzebieniu… Polacy z Wileńszczyzny i tak dadzą sobie radę, przetrwają i ten atak, bo już nie takie sytuacje przechodzili od lat wojny, okupacji sowieckiej, także teraz od nacjonalizmu litewskiego (tak umiłowanego przez Przełomiec)