Znana z ataków na polską społeczność na Litwie Maria Przełomiec (TVP, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie), oburzona wywiadem lidera partii Polaków z Litwy Waldemara Tomaszewskiego, w tym jego wypowiedziami nt. polskiej ambasador na Litwie, zarzuciła mu i jego partii, AWPL-ZChR, że nie robią nic na rzecz interesów Polaków na Litwie.

Na antenę telewizji wPolsce.pl zaproszono Marię Przełomiec, publicystkę TVP i sekretarz Fundacji Pomoc Pomakom na Wschodzie. Rozmowę, dotyczącą tematu Polaków na Litwie prowadził znany prorządowy publicysta Michał Karnowski. Punktem odniesienia był wywiad lidera Polaków z Litwy, europosła Waldemara Tomaszewskiego dla portalu wPolityce.pl, który wywołał oburzenie Przełomiec. Publicystka zarzuciła mu, że w różnych kwestiach mija się z prawdą.

Podczas rozmowy Przełomiec mocno broniła polskiej ambasador na Litwie, Urszuli Doroszewskiej, znanej z różnych kontrowersyjnych wypowiedzi i działań. Według portalu w Polityce.pl sugerowała, że rozmowa Doroszewskiej z Michałem Mackiewiczem, podczas której polska ambasador wyraźnie próbowała wpłynąć na niego, by nie kandydował ponownie na szefa Związku Polaków na Litwie, odbyła się w jej obecności:

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pani ambasador Urszula Doroszewska nie nakazała zrezygnować ze startowania panu Mackiewiczowi. Przypadkiem wiem, jak wyglądała ta rozmowa [w transkrypcji wywiadu na portalu wPolityce.pl napisano: „byłam przy tej rozmowie” – red,]. Pojawiła się sugestia, że lepiej będzie dla Polaków na Litwie i dla Związku Polaków na Litwie ważnej organizacji, rzeczywiście reprezentującej dużą, bo 6 proc. mniejszość polską na Litwie, żeby dopóki nie wyjaśni się sprawa bardzo poważnych oskarżeń pod jego adresem, znakomicie udokumentowanych niestety, została wyjaśniona.

PRZECZYTAJ: Urszula Doroszewska – polska czy litewska ambasador w Wilnie?

Przełomiec miała na myśli sprawę ujawnioną przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie, w której jest sekretarzem (w rozmowie zaznaczyła, że ją w studio reprezentuje), dotyczącą materiałów i dokumentów, które zdaniem Fundacji mają dowodzić poważnych naruszeń prawa przez zarząd Związku Polaków na Litwie. Dotyczyły one głównie niezgodności kwot na fakturach z dwóch źródeł, a także niektórych potwierdzeń przelewów, związanych z dotacją na „Naszą Gazetę”, biuletyn ZPL, w latach 2014-2016. ZPL miało też podawać nieprawdziwe informacje dotyczące rzeczywistego nakładu gazety. Przełomiec powiedziała, że do kontroli doszło, ponieważ zmienił się prezes fundacji.

– Pani Doroszewska bardzo słusznie, mając na uwadze również dobro polskiej mniejszości na Litwie zasugerowała panu Mackiewiczowi, że może lepiej byłoby, żeby do czasu wyjaśnienia tej sprawy wstrzymał się od kandydowania – powiedziała publicystka TVP.

Przeczytaj: Przełomiec (TVP Info): Ustawa o IPN może być rosyjską prowokacją, obwiniam posłów PiS o jej przyjęcie

Prowadzący rozmowę Michał Karnowski uznał, że w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl Waldemar Tomaszewski mocno atakował Doroszewską. Zdaniem Przełomiec, nie po raz pierwszy, a ani szef ZPL, ani lider AWPL-ZChR Waldemar Tomaszewski nie chcą przyznać, że doszło do fałszowania dokumentów:

– Napięcie wynika stąd, że ani pan Tomaszewski ani pan Mackiewicz nie chcą się przyznać, że te faktury zostały sfałszowane.

Przeczytaj: Szef Związku Polaków na Litwie odpiera zarzuty. „Nie mam absolutnie nic na sumieniu”

Dziennikarka podkreśliła, że Fundacja zajęła się sprawą, ponieważ zmienił się jej prezes. Zaznaczyła, że Michał Mackiewicz dwukrotnie był wzywany do prokuratury w Polsce, ale się w niej nie stawił i domaga się, by polska prokuratura przesłała wszystkie materiały do prokuratury litewskiej. – (…) liczy, że litewska prokuratura go uniewinni. To jest naprawdę kuriozum – podkreśliła. Skrytykowała też szefa ZPL za nie jego krytyczne wypowiedzi pod adresem polskiej ambasador na Litwie, a także prezesa Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Mikołaja Falkowskiego. Zarzuciła też władzom ZPL, że okradają polskie państwo:

– Nie możemy pozwalać na to, żeby było okradane państwo polskie i polscy podatnicy.

Następnie zaatakowała AWPL-ZChR i jej szefa, Waldemara Tomaszewskiego:

– Problem polega na tym, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, której pan Tomaszewski jest przewodniczącym od 1999 r. nie załatwiła nic jeżeli chodzi o interesy Polaków na Litwie. Nic, zero, nul. Nie zgłosiła żadnego projektu czy podwójnego nazewnictwa, czy polskich nazwisk.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przeczytaj: „Gazeta Polska” oskarża ZPL i AWPL-ZChR o działanie wbrew interesom RP

Czytaj także: Polacy Wileńszczyzny oskarżają „Gazetę Polską”

Przełomiec skrytykowała także Renatę Cytacką, obecną wiceszefową ZPL, radną Wilna z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin i przewodniczącą Forum Rodziców Szkół Polskich rejonu solecznickiego, znaną z działań na rzecz obrony polskiego szkolnictwa na Litwie. Wypomniała jej, że w czasach, gdy była wiceministrem energii, nie wywiesiła flagi Republiki Litewskiej podczas święta państwowego. – (…) w czasie litewskiego święta wywiesiła tylko polską flagę – powiedziała z oburzeniem Przełomiec. Zarzuciła też AWPL bezczynność w sprawie zwrotu Polakom ziemi:

– Wtedy AWPL miała swojego wiceministra od spraw rolnictwa i zwrotu ziemi nie załatwiono nic. Oprócz oczywiście ziemi dla pana Tomaszewskiego.

Zdaniem dziennikarki TVP, polska partia na Litwie „ma rzeczywiście jeden sukces”, którym jest „załatwienie interesu pana Mackiewicza”:

– Mianowicie w obecnej komisji etyki przekonali stronę litewską, że nie ma nic nieetycznego w postępowaniu pana Mackiewicza, w związku z tym nie będzie mu zdjęty immunitet. I to jest wszystko co zrobiła AWPL dla Polaków tam mieszkających.

Przeczytaj: Michnik: Tomaszewski pracuje dla Putina

Czytaj również: „Gazeta Polska” wzywa do wycofania poparcia Polski dla AWPL

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W rozmowie Przełomiec zarzucała też AWPL, że z list tej partii startują osoby „związane z Kremlem”, a polscy politycy i samorządowcy z Wileńszczyzny nie robią nic ws. pisowni polskich nazwisk. Twierdziła, że to partie litewskie, a nie AWPL, zgłaszały propozycje zmian w tej sprawie. Wspólnie z Karnowskim zaznaczała, że zajmując się sprawami Polaków na Litwie nie można zapominać o zagrożeniu ze strony Rosji. – Litwini to świetnie rozumieją – podkreśliła.

Maria Przełomiec w przeszłości wielokrotnie mówiła nieprawdę ws. Polaków z Litwy i polityków AWPL-ZChR.

Zobacz: Maria Przełomiec (TVP, Fundacja PPnW) mówi nieprawdę nt. lidera partii Polaków z Litwy [+VIDEO]

Przeczytaj: Jak Maria Przełomiec zmanipulowała historię polskiej autonomii na Wileńszczyźnie

Czytaj także: Maria Przełomiec znów atakuje Polaków Wileńszczyzny i znów mówi nieprawdę

Maria Przełomiec przyznaje się do przyjaźni z Vytautasem Landsbergisem, jednym z głównych inspiratorów antypolskiej polityki Republiki Litewskiej po jej wyjściu ze składu ZSRR. Lansbergis wraz z małżonką przejęli pod Wilnem polski majątek znacjonalizowany przez władze sowieckie, przekazany mu następnie przez Republikę Litewską. Maria Przełomiec znana jest z ataków na polską społeczność na Litwie . W swoim programie Studio Wschód w TVP, gdzie jednym z jej rozmówców był właśnie Lansbergis, zmanipulowała w jednym z odcinków historię polskiej autonomii na Wileńszczyźnie w latach 90. XX wieku. Niesprawdzone i nie oddające rzeczywistości informacje Przełomiec podawała również w Audycji „Więcej niż świat” Programu I Polskiego Radia w maju 2016 roku.

Przeczytaj: Przełomiec (TVP Info): Ustawa o IPN może być rosyjską prowokacją

Czytaj również: Maria Przełomiec (TVP Info): Uchwała wołyńska polskiego Sejmu ucieszyła Rosję

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W listopadzie 2015 roku w wywiadzie dla portalu Znad Wilii – zw.lt, Maria Przłomiec stwierdziła z kolei, iż Waldemar Tomaszewski powinien zostać odcięty od pieniędzy z Polski. „Według mnie, Warszawa musi odciąć Tomaszewskiego od pieniędzy. Mniej Tomaszewskiemu – więcej dla innych. Niech on pozostaje szefem partii. Jednocześnie należy szukać nowych liderów w środowisku Polaków na Litwie” – mówiła wówczas Przełomiec. W wywiadzie tym sekretarz Fundacji Pomoc Polakom na wschodzie przyznała się do przyjaźni z Landsbergisem. Zarazem przyznała ona, że w warunkach narzucanych przez ustawodawstwo Republiki Litewskiej mniejszość rosyjska staje się dla AWPL „naturalnym koalicjantem”. Portal Znad Wilii – zw.lt, któremu Przełomiec udzieliła wywiadu, jest beneficjentem pomocy finansowej świadczonej przez Senat RP za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, gdzie Maria Przełomiec pełni aktualnie funkcję sekretarza. W rozmowie z Wilnoteką powiedziała również, że szef Fundacji PPnW, Mikołaj Falkowski, był wcześniej bliskim współpracownikiem obecnego premiera Mateusza Morawieckiego. Krytykowała też wypowiedzi szefa Związku Polaków na Litwie, Michała Mackiewicza, pod adresem Ambasador RP na Litwie Urszuli Doroszewskiej, mówiąc m.in, że „ta kobieta [Doroszewska – red.] niewątpliwie dama została w sposób brutalny zaatakowana przez polskiego działacza”. Mówiła też, w kontekście sporu z ZPL, że wszelkie nieprawidłowości w kwestii rozliczeń odpowiada Związek, na czele z prezesem Mackiewiczem.

Wpolsce.pl / Wpolityce.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Gaetano
  Gaetano :

  To obrzydliwe coś należy do najbardziej zajadłych antypolskich wrogów. Coś jakby odpowiednik kovala po przeciwnej płci, jeśli w ogóle można użyć tego sformułowania. Realizuje bardzo dokładnie wszystkie cele nakreślone jej przez V kolumnę neobanderowską w Polsce, jak i polskojęzyczne środowiska zaprzańców. Kłamstwo jest wpisane w jej stepowy genotyp, jest jego nieodłączną cechą. Daje jej ono w pewnym stopniu siłę, którą przejawia poprzez niebywałą hardość, i nie widać oznak najdrobniejszego zawahania, gdy się nim posługuje. Tak było choćby w przypadku jej dziadków, kiedy łgała bezczelnie publicznie na antenie.
  Tutaj, obie presstytutki spotkały się jak na bazarze i jedna zaczęła ujadać na polskich działaczy, przy mniejszym lub większym akompaniamencie drugiej. Ten żałosny spektakl przypomina również sytuację sprzed 2 lat w radiowej „3”, kiedy koval i pewien dochtór z UW znęcali się jeden przez drugiego nad W. Smarzowskim, przy wsparciu prowadzącego „rozmowę” redaktorzyny.

  • mariusz67
   mariusz67 :

   @JanK Przełomiec nie tylko kłamie, ale wykazuje się niewiedzą i ignorancją. Mówi np. o startowaniu ZPL w wyborach – a przecież od ponad ćwierć wieku na Litwie jest prawo że startować mogą tylko partie a nie organizacje społeczne takie jak ZPL. Czyli żaden z Przełomiec ekspert od spraw wschodnich tylko pospolita manipulantka i propagandystka.

 2. mariusz67
  mariusz67 :

  Wyjątkowa agresja, same bzdury i kłamstwa, fałszywe oskarżenia, oczernianie osób zasłużonych dla polskości na Litwie – tylko to jest w skandalicznych manipulacjach Przełomiec. Niech dalej pielęgnuje swoją przyjaźń z polakożercą Landsbergisem, z podejrzanym o KGB-owską przeszłość Okinczycem szefem radia ZW któremu Fundacja (gdzie Przełomiec sekretarzuje) daje niewspółmiernie wysokie pieniądze polskiego podatnika marnotrawione na antypolską propagandę, i niech broni słabiutkiej pani ambasador na Litwie która prezentuje raczej interesy litewskie (oraz michnikowców i giedroyciowców z Macierzy) ale nie Polaków z Litwy.

 3. anka
  anka :

  Bardzo dobry wywiad Tomaszewskiego na wpolityce.pl (także niedziela.pl, l24.lt, prawy.pl i in.) który potwierdza, że jest politykiem wyważonym, ale i konkretnym, bez poprawności politycznej nazywa rzeczy po imieniu. Jak prawdziwy mężczyzna, patriota i mąż stanu naprawdę odpowiedzialny za Polaków na Litwie. A nie jakaś marionetka Okinczyc (agent KGB, a teraz lit. saugumy?) albo blagierka Przełomiec.