Prezes Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz powiedział w rozmowie z dziennikarzami po zjeździe Związku, że Ambasador RP na Litwie miała mu zakazać kandydowania w wyborach na szefa organizacji.

Mackiewicz powiedział dziennikarzom, że podczas piątkowego, krótkiego spotkania z ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska usłyszał od niej, że „jako przedstawiciel Państwa Polskiego mam zgłosić, że nie może pan kandydować”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Prezes Związku podkreślił, że on będąc litewskim parlamentarzystą stosuje się do prawa litewskiego, przez co nikt z Polski nie może mu narzucać działania, a także ograniczać jego praw.

CZYTAJ TAKŻE: Ostra krytyka polskich władz podczas zjazdu Związku Polaków na Litwie

Na pytanie dziennikarzy o argumentację ambasador RP na Litwie, Mackiewicz zrelacjonował, iż ta stwierdziła, iż wobec niego postawione są oskarżenia. Doroszewska miała nie sprecyzować o jakie oskarżenia chodzi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Mackiewicz przyznał, że otrzymał wezwanie do polskiej prokuratury, ale nie podał żadnych szczegółów dotyczących tego co ma tam zrobić, ani jakich zarzutów ma dotyczyć sprawa. Poinformował, że nie „jest chłopczykiem”, i żeby tam się pojawił muszą zostać spełnione procedury związane ze sprawowaniem przez niego mandatu litewskiego parlamentarzysty.

Prezes Związku poinformował, że wcześniej przed zjazdem Polonii Amerykańskiej w Rzeszowie wiceminister spraw zagranicznych Dziedziczak miał poinformować, że władze Polski życzą sobie odwołania prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz szefa Związki Polaków na Litwie.

Prezes podkreślił, że nie utożsamia urzędników i polityków dążących do jego usunięcia z Polską. Podkreślił, że są oni „szkodnikami sprawy polskiej”.

Michał Mackiewicz został ponownie wybrany na prezesa Związku Polaków na Litwie.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Panie prezesie Michale Mackiewicz,bardzo dobrze,że nie utożsamia Pan urzędników i polityków dążących do Pana usunięcia z Polską.Ci „szkodnicy sprawy polskiej” na Litwie to wysłannicy i namiestnicy tchórzliwegoPiS+PO spędu politycznego,gdyż bezkrytycznego wobec realizowanej fałszywej doktryny Giedroyca,bardzo wygodnej dla nich lecz zdradzieckiej dla Polaków na Kresach,Polską zainteresowanych.Oskarżanie Pana bez sprecyzowania o co chodzi,to faktycznie może być tych „chłopczyków „mania.Słowa ambasador Polski na Litwie do Pana Polaka i rodowitego nośnika i kontynuatora polskości na Litwie:”jako przedstawiciel Państwa Polskiego mam zgłosić,że nie może pan kandydować”,to wybitnie nieuprzejma,antypolska,do tego mocarstwowa,nawet imperialna zbrodnia.

  • Kojoto
   Kojoto :

   @dls Maverick – Co z ciebie za pokraczne ścierwo, że zawsze jesteś pierwszy do atakowania Polaków, nie tylko zgodnie z twoim sowieckim punktem widzenia, ale nawet ramię w ramię PiSuarem… to ciekawe. Zapamiętaj sobie. że Pan Mackewicz jest legalnym przedstawicielem Polaków w państwie litewskim. Wybranym przez tychże Polaków, walczących o Polską rację stanu w niesprzyjających warunkach, mając przeciwko sobie i rząd litewskich szowinistów i nadwiślański rząd od SLD, poprzez PO a na PiSe kończywszy.

 2. Avatar
  anka :

  Takie bezceremonialne ingerowanie w wolne wybory związku to SKANDAL !!! Czyżby pani z ambasady za nic miała wartości DEMOKRACJI ??? Kto ją w ogóle zrobił ambasadorem w tak ważnym miejscu jak Litwa, gdzie Polska ma interesy geopolityczne, a przede wszystkim od stuleci zamieszkuje tam rdzenna polska ludność ?!

 3. Avatar
  W_Litwin :

  Po pierwsze to kim ona jest, żeby stawiać takie warunki?
  Po drugie czyje polecenia wykonuje?
  Władze polski od lat nie potrafią wymusić na Litwinach respektowania naszych praw spisanych w traktacie, a mieszają się w nasze wewnętrzne związkowe sprawy!
  Robicie to samo co lietuvisi przez 30 lat – rozbijacie

 4. Avatar
  arczi :

  Trzymajcie się mocno Rodacy na Litwie. Bo „giedroyciowcy” nie będą ustawać w wysiłkach do rozbijania i marginalizowania polskiego żywiołu na Kresach. Na Białorusi dokonali zniszczenia i teraz ZP na Białorusi jest wydmuszką. To samo chcą uczynić z Wami. Ale mam przekonanie, że wytrwacie i zachowacie Związek na chwałę polskości.