Litwini krytykują wręczenie odznaczenia państwowego Waldemarowi Tomaszewskiemu i Stanisławowi Pieszce – zasłużonym działaczom polskiej mniejszości na Litwie. Uważają ich za “kontrowersyjnych” i zarzucają im niesłusznie “prorosyjską” postawę. W komentarzach strony litewskiej padły szokujące porównania.

Premier Mateusz Morawiecki był w tym tygodniu na Litwie. Wręczył odznaczenie zasłużonym działaczom polskiej mniejszości na Litwie. Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin i Związku Polaków na Litwie oraz Stanisław Pieszko, były wiceprezes Związku Polaków na Litwie i były poseł do litewskiego parlamentu, otrzymali we wtorek odznaki Honorowe za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą.

Litwini zarzucają im niesłusznie “prorosyjską postawę” i sugerują, że mimo członkostwa w litewskim parlamencie “nie trzymali się litewskiego stanowiska”.

Mer Rejonu Wileńskiego Robert Duchniewicz powiedział w rozmowie z litewską agencją ELTA, że Stanisław Pieszko “jako poseł wstrzymał się od głosowania w sprawie przywrócenia niepodległości Litwy”.

Z kolei publicysta Rimvydas Valatka stwierdził, że wręczenie im odznaczeń przez Mateusza Morawieckiego jest “szokujące”. “Wydarzyła się nieprzyjemna rzecz, wstrząsnęła mną – polonofilem” – oświadczył w rozmowie z ukraińskim portalem Europejska Prawda.

Następnie padło szokujące porównanie. “Wyobraźmy sobie, że Ingrida Simonyte [litewska premier red.] pojechała do Polski i nagrodziła agentów, którzy uczestniczyli w zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki” – powiedział.

“Teraz Polska odgrywa bardzo dużą rolę w Europie i w całym regionie. Dlatego myślę, że to nieporozumienie, którego oczywiście nie można zignorować” – uważa litewski historyk i politolog Andrzej Pukszto. Stwierdził, że decyzja mogła zostać podjęta celowo przez kogoś z ekipy premiera, w celu jego zdyskredytowania.

W czwartek szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis spotkał się z ambasadorem RP na Litwie Konstantym Radziwiłłem. Miał poruszyć kwestię wręczenia odznaczeń państwowych dla Waldemara Tomaszewskiego i Stanisława Pieszko.

2 maja podczas uroczystej gali premier Mateusz Morawiecki wręczył przyznawane po raz pierwszy Odznaki Honorowe za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą. Otrzymali je: Józef Kwiatkowski, jeden z inicjatorów, organizatorów i założycieli Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie “Macierz Szkolna”, Stanisław Pieszko, Prezes Fundacji “Samostanowienie” wspierającej oświatę polską na Litwie, były poseł do litewskiego parlamentu oraz Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin i Związku Polaków na Litwie.

Zobacz także: AWPL-ZChR: Litewskie wojsko zaangażowane w proces wyborczy na Wileńszczyźnie

lrt.lt / wiadomosci.onet.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Wyobraźmy sobie, że Ingrida Simonyte [litewska premier red.] pojechała do Polski i nagrodziła agentów, którzy uczestniczyli w zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki” – powiedział.” – bardzo ciekawe. Wynika z tego, że Tomaszewski i Pieszko zabili litewskiego księdza.