Litwa: husaria uświetniła obchody Święta Niepodległości Polski w Trokach

Msza święta, przemarsz ulicami miasta, pokazy husarskie i koncert patriotyczny uświetniły w niedzielę obchody Święta Niepodległości Polski w Trokach – dawnej stolicy Litwy położonej 20 km od Wilna.

Uroczystości w Trokach rozpoczęły się w godzinach porannych od złożenia kwiatów w polskiej kwaterze wojennej na cmentarzu w Trokach. Następnie w trockiej Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny została odprawiona msza święta, po której spod świątyni ulicami miasta ruszył uroczysty pochód. Na jego czele jechali husarze z Podlaskiej Chorągwi Husarii. Pod miejscowym Pałacem Kultury husaria zaprezentowała pokaz musztry na koniach oraz walkę na szable. Ostatnim punktem obchodów był uroczysty koncert w Pałacu Kultury, na którym zabrzmiały pieśni patriotyczne oraz wiersze recytowane przez zwycięzców konkursu recytatorskiego, który odbył się w gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu.

Na trockich obchodach Święta Niepodległości Polski zjawili się przedstawiciele miejscowych władz na czele z mer rejonu trockiego Editą Rudelienė i wicemer Marią Pucz. W rejonie trockim Polacy stanowią około 30 proc. ludności.

Organizatorem obchodów wspólnie z Pałacem Kultury był Trocki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie (ZPL), któremu przewodniczy Jarosław Narkiewicz, poseł litewskiego Sejmu i minister transportu Litwy. Jak powiedział on Polskiej Agencji Prasowej, obchody święta 11 listopada odbywają się w Trokach od lat, lecz w tym roku postanowiono je upowszechnić – stąd pomysł pochodu z udziałem husarii.

„Polska tu kiedyś była, a dla mnie jest również teraz” – powiedział PAP dyrektor Pałacu Kultury w Trokach Edward Kiejzik. Jak się wyraził „Polska to nasze działania, myśli i obowiązki”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy Wileńszczyzny obchodzili Święto Niepodległości Polski [+VIDEO/+FOTO]

Kresy.pl / L24.lt / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz