Litwa: husaria uświetniła obchody Święta Niepodległości Polski w Trokach

Msza święta, przemarsz ulicami miasta, pokazy husarskie i koncert patriotyczny uświetniły w niedzielę obchody Święta Niepodległości Polski w Trokach – dawnej stolicy Litwy położonej 20 km od Wilna.

Uroczystości w Trokach rozpoczęły się w godzinach porannych od złożenia kwiatów w polskiej kwaterze wojennej na cmentarzu w Trokach. Następnie w trockiej Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny została odprawiona msza święta, po której spod świątyni ulicami miasta ruszył uroczysty pochód. Na jego czele jechali husarze z Podlaskiej Chorągwi Husarii. Pod miejscowym Pałacem Kultury husaria zaprezentowała pokaz musztry na koniach oraz walkę na szable. Ostatnim punktem obchodów był uroczysty koncert w Pałacu Kultury, na którym zabrzmiały pieśni patriotyczne oraz wiersze recytowane przez zwycięzców konkursu recytatorskiego, który odbył się w gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu.

Na trockich obchodach Święta Niepodległości Polski zjawili się przedstawiciele miejscowych władz na czele z mer rejonu trockiego Editą Rudelienė i wicemer Marią Pucz. W rejonie trockim Polacy stanowią około 30 proc. ludności.

Organizatorem obchodów wspólnie z Pałacem Kultury był Trocki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie (ZPL), któremu przewodniczy Jarosław Narkiewicz, poseł litewskiego Sejmu i minister transportu Litwy. Jak powiedział on Polskiej Agencji Prasowej, obchody święta 11 listopada odbywają się w Trokach od lat, lecz w tym roku postanowiono je upowszechnić – stąd pomysł pochodu z udziałem husarii.

“Polska tu kiedyś była, a dla mnie jest również teraz” – powiedział PAP dyrektor Pałacu Kultury w Trokach Edward Kiejzik. Jak się wyraził “Polska to nasze działania, myśli i obowiązki”.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy Wileńszczyzny obchodzili Święto Niepodległości Polski [+VIDEO/+FOTO]

Kresy.pl / L24.lt / PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply