Prezydent Litwy: Narkiewicz i Kondratowicz z AWPL-ZChR kandydatami na ministrów

Litewski prezydent Gitanas Nausėda potwierdził, że koalicja rządząca zaproponowała na ministra komunikacji byłego wiceszefa tego resortu Władysława Kondratowicza, a na szefa MSW – posła polskiej partii na Litwie, Jarosława Narkiewicza. Premier Skvernelis mówi, że oficjalnie przedstawi kandydatów na ministrów jeszcze w tym tygodniu.

Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda wypowiedział się na ten temat we wtorek, podczas swojej wizyty na Łotwie. Pytany m.in. o kandydatury Władysława Kondratowicza i Jarosława Narkiewicza odpowiedział:

„Dzisiaj mogę skonstatować, że partie, które utworzyły koalicję rządzącą, zaproponowały tych kandydatów. Czy będą oni w rządzie, czy nie, będzie zależało od ostatecznej rozmowy z nimi”.

Ponadto, litewski prezydent poinformował, że kandydatem na ministra rolnictwa jest obecny poseł Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Prawy Andrius Palionis.

 

Jak informowaliśmy, we wtorek litewski parlament wyraził wotum zaufania wobec kandydatury Sauliusa Skvernelisa na stanowisko szefa rządu. Przeciw zagłosował lider konserwatystów. Teraz premier wspólnie z nowym prezydentem mają zatwierdzić ostateczny skład nowego rządu RL. Wcześniej Skvernelis oświadczył, że w jego rządzie będzie co najmniej trzech nowych ministrów – rolnictwa, łączności i spraw wewnętrznych. Na oficjalne przedstawienie kandydatów ma 15 dni. Polityk powiedział dziennikarzom, że jeszcze nie uzgodnił z prezydentem wszystkich kandydatur, ale przedstawi mu je w tym tygodniu.

Przypomnijmy, że zgodnie z umową koalicyjną resorty łączności i spraw wewnętrznych ma otrzymać polska partia na Litwie. Jak poinformowały w piątek media na Litwie, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin wyłoniła kandydatury na stanowiska szefów tych ministerstw. Media na Litwie podawały, że kandydatem AWPL-ZChR na ministra spraw wewnętrznych będzie najprawdopodobniej obecny poseł polskiej partii i szef trockiego oddziału Związku Polaków na Litwie Jarosław Narkiewicz, z wykształcenia nauczyciel matematyki, były dyrektor szkoły w podstawowej w Szklarach i samorządowiec, znany m.in. z działań na rzecz polskiej edukacji na Litwie, szczególnie polonistycznej i studiów w języku polskim. W poprzedniej kadencji litewskiego parlamentu był jego wiceprzewodniczącym. Obecnie pracuje m.in. w parlamentarnej komisji ds. oświaty. Z kolei kandydatem polskiej partii na ministra komunikacji ma być Władysław Kondratowicz, którego nazwisko pojawiało się już wcześniej. Obecnie jest on dyrektorem jednego z departamentów w resorcie, a w rządzie Algirdasa Butkevičiusa był wiceministrem.

W rozmowie z portalem Kresy.pl poseł Narkiewicz zaznaczał, że polska partia ma dużo kandydatów na ministrów spraw wewnętrznych i łączności, ale jeszcze za wcześnie, żeby mówić o konkretach. Według posła AWPL-ZChR, w grę wchodzą dwie opcje. Pierwsza zakłada, że na początek zmieniony zostanie tylko jeden minister, co nie będzie wymagało dalszych głosowań, a zmiany na pozostałych stanowiskach będą prowadzone sukcesywnie później. Druga możliwość polega na wprowadzeniu wszystkich zmian od razu i ich przegłosowaniu. Poseł Narkiewicz mówił, że trwają intensywne dyskusje na ten temat. Przyznaje, że pierwszy wariant jest możliwy, ale więcej osób skłania się raczej do drugiej opcji – żeby od razu zatwierdzić wszystkie kandydatury. Jak zapewniał, „we wtorek wszystko będzie jasne”.

zw.lt / l24.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply