Uniwersytet Witolda Wielkiego będzie nadal prowadził studia polonistyczne w Wilnie, a tworzone przy nim Wileńskie Centrum Edukacji Polonistycznej ma zapewnić możliwość wszechstronnego kształcenia kadry nauczycielskiej dla polskich szkół na Wileńszczyźnie. Osobno filologia polska będzie też nauczana na Uniwersytecie Wileńskim. W rozmowie z portalem Kresy.pl sprawę komentuje poseł AWPL-ZChR Jarosław Narkiewicz.

Uniwersytet Witolda Wielkiego w Wilnie będzie prowadził studia polonistyczne. To efekt porozumienia ogłoszonego przez polskiego posła na Sejm RL Jarosława Narkiewicza (AWPL-ZChR), przewodniczącego sejmowej Komisji ds. Oświaty i Nauki Eugenijusa Jovaišaa oraz rektora Uniwersytetu Witolda Wielkiego Juozasa Augutisa.

„Informujemy, że po długo trwającej analizie i poszukiwaniu konsensusu zdecydowano, że Uniwersytet Witolda Wielkiego będzie nadal prowadził studia na kierunku „Pedagogika języka polskiego” i ogłasza nabór na te studia w 2019 roku” – napisano w oświadczeniu. Autorzy podkreślają, że decyzja została przyjęta z uwzględnieniem wielu czynników, m.in. zapotrzebowania na nauczycieli w szkołach z polskim językiem nauczania, którzy uczyliby uczniów w ich języku ojczystym. Według prognoz, w przyszłości takich nauczycieli może nawet brakować. Wzięto również pod uwagę, że placówki oświatowe z polskim językiem nauczania działają w regionie wileńskim, stąd studia pedagogiczne oraz odbywana przez studentów praktyka mają się odbywać w Wilnie.

„Nic o nas bez nas…Cieszę się, że po długich debatach i pertraktacjach udało się zachować Polonistykę o kierunku pedagogicznym” – poinformował na portalu społecznościowym poseł Jarosław Narkiewicz z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. Podkreślił, że „zachowano dwie oddzielne Polonistyki na Uniwersytecie Wileńskim i na Uniwersytecie Witolda Wielkiego z oddziałem w Wilnie”.

„Nie zgodziliśmy się ze złączeniem, w wyniku czego mamy dwa odrębne kierunki polonistyczne. Mało tego – rozszerzyliśmy możliwości – już po Nowym Roku powstanie Wileńskie Polonistyczne Centrum Pedagogiczne o szerokim spektrum działania…” – dodaje.

W rozmowie z portalem Kresy.pl poseł Jarosław Narkiewicz powiedział, że udało się dojść do porozumienia, zgodnie z którym tradycyjne, pedagogiczne studia polonistyczne będą prowadzone nadal. Nie tylko w przyszłym roku, ale również w kolejnych latach.

– Dotychczas tego nie było. W ubiegłym roku i rok wcześniej studia te miały charakter tylko czasowy, jednoroczny. Pytanie było, co dalej, bo były próby ich zlikwidowania. Zostało to jednak przezwyciężone i niebawem zostaną ogłoszone nabory na studia. Na razie na 2019 rok, ale zostało uzgodnione, że będzie to miało charakter długoterminowy.

Czytaj także: W Wilnie uruchomiono nabór na polonistykę

– Mało tego, żeby te studia bardziej konkurencyjne i atrakcyjne dla uczniów, postanowiono, że programy nauczania będą przewidywać możliwość zdobywania drugiego zawodu nauczycielskiego, z innego przedmiotu. Czyli, oprócz specjalizacji nauczyciela-polonisty, można dodatkowo, jak w tym roku, uzyskać specjalność nauczyciela języka angielskiego czy klas początkowych.

Drugą kwestią, na którą zwraca uwagę poseł Narkiewicz, jest to, że będzie to osobna struktura w ramach Uniwersytetu Witolda Wielkiego, przy tworzonej przy nim Akademii Edukacji. – Jestem już po spotkaniu z rektorem i po Nowym Roku na posiedzeniu senatu uczelni mają zapaść decyzje o utworzeniu Wileńskie Centrum Edukacji Polonistycznej. Będzie ono pełnić wielorakie funkcje: kształcenie nauczycielskie dla nowo przyjętych studentów, możliwość zdobywania drugiego zawodu dla osób już pracujących jako nauczyciele, (przykładowo, nauczyciel geografii może zdobyć uprawnienia nauczyciela klas początkowych) oraz zwiększanie kwalifikacji nauczycieli pracujących w szkołach.

Podkreśla, że ma to duże znaczenie dla Polaków z Wileńszczyzny. – Te wszystkie kierunki są sprofilowane pod kątem pracy w szkołach z polskim językiem nauczania.

Poseł wyjaśnia, że obecnie filia Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie daje możliwość przeprowadzenia dodatkowego kursu dostosowawczego np. dla studentów chemii czy biologii, umożliwiającego pracę w polskich szkołach. Podkreśla też znaczenie kursów zwiększających kwalifikacje. – Dotychczas w całym kraju, szczególnie w polskiej oświacie na Litwie, dokształcanie nauczycieli było rozdrobione i nieskoordynowane. Każdy mógł wybrać sobie jakiś program, który jednak nie zawsze odpowiadał potrzebom. Wiec mając potencjał edukologiczny, można będzie te potrzeby skonkretyzować, sprecyzować i ukierunkować wszystko na zaspokojenie zapotrzebowania polskiego środowiska oświatowego.

Zaznacza, że ma się to odbywać we współpracy z instytucjami z Polski, takimi jak MEN, uniwersytety, centrum kształcenia czy z takimi podmiotami jak Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie lub Wspólnota Polska. – Chodzi o możliwość skoordynowania, utrzymania i racjonalnego wykorzystania także środków podatnika polskiego dla głównego celu, którym jest jakość nauczania w polskich szkołach na Litwie.

Czytaj także: „Budzą się upiory przeszłości”. Poseł AWPL-ZChR komentuje atak litewskich konserwatystów na polskie szkoły

Narkiewicz zwraca też uwagę, że w treści porozumienia podkreślono, że dotychczas działające studia polonistyczne na Uniwersytecie Wileńskim będą nadal funkcjonować. Są one jednak ukierunkowane raczej na kształcenie zawodowych filologów, a nie nauczycieli. – Ale te studia będą. Zadeklarowaliśmy wszechstronną pomoc, w razie potrzeby i możliwość współpracy. Więc jak mieliśmy dwie polonistyki, tak i mamy je nadal, w dwóch oddzielnych instytucjach. Ponadto, rozszerzamy to na stworzenie wszechstronnych możliwości dokształcania się nauczycieli.

Poseł AWPL-ZChR podkreśla też, że obie instytucje edukacyjne będą działać w Wilnie. – Taki był nasz warunek. W tym przypadku zrobiono wyjątek od reguł wynikających z reformy edukacji, ze względu na to, że szkoły polskie są przede wszystkim tu, na Wileńszczyźnie, więc to tu powinna znajdować się podstawowa baza kształcąca ich kadry. Co nie znaczy, że przy jakiejś potrzebie, nie będzie możliwości np. odbywania jakiś kursów w Kownie i odwrotnie. Natomiast baza podstawowa to Wilno.

Decyzja o studiach polonistycznych na UWW została przyjęta również ze względu na porozumienie przedstawicieli władz Litwy i Polski na ten temat.

W wyniku przyłączenia Litewskiego Uniwersytetu Edukologicznego w Wilnie (LUE) do Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie (UWW) zagrożona była polonistyka, która od ponad 50 lat działała na LUE. Był pomysł połączenia jej z polonistyką na Uniwersytecie Wileńskim.

„Jednak po długich dyskusjach doszliśmy do wniosku, że mają pozostać i być rozwijane dwie polonistyki, z których jedna będzie orientowana na kształcenie nauczycieli. I co najważniejsze, studia mają one się odbywać w Wilnie” – mówił w piątek na konferencji prasowej poseł Narkiewicz.

Jak uzgodniono, w powstałej w Wilnie Akademii Edukacji UWW, działającej na bazie byłego LEU, nadal będą prowadzone studia polonistyczne – powstanie tam Wileńskie Centrum Edukacji Polonistycznej. Centrum to będzie kształciło nie tylko nauczycieli języka polskiego, ale też pedagogów innych przedmiotów dla szkół z polskim językiem nauczania. Ponadto nauczyciele będą tu mogli się przekwalifikować, czy nabyć drugą specjalność nauczycielską.

„Podkreślamy, że wydział realizujący program filologii polskiej na kierunku studiów pedagogicznych zostanie przekształcony w Wileńskie Centrum Edukacji Polonistycznej w Akademii Edukacji UWW, przygotowujący nie tylko nauczycieli języka polskiego, ale też innych przedmiotów dla szkół z polskim językiem nauczania” – czytamy w oświadczeniu. Centrum pomoże też nauczycielom przekwalifikować się i można będzie też nabyć drugą specjalność nauczycielską.

„Informujemy, że nowy program Akademii Edukacji UWW jest realizowany we współpracy z instytucjami polonistycznymi, które wspólnie z Akademią Oświaty organizują olimpiady języka polskiego dla uczniów, szkolenia dla nauczycieli, międzynarodowe konferencje, konkursy, wykłady dla społeczeństwa, seminaria i inną działalność kulturalną. Akademia Edukacji UWW połączyła siły ze Stowarzyszeniem Polonistycznym, Centrum Edukacji Nieformalnej Uczniów, Domem Kultury Polskiej w Wilnie, Muzeum Władyslawa Syrokomli w Borejkowszczyźnie (rejon wileński), Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, Związkiem Polaków na Litwie i innymi organizacjami” – podkreślono w oświadczeniu.

W ubiegłym roku, latem, bez wcześniejszej zapowiedzi, został wstrzymany nabór studentów na kierunek filologii polskiej ze specjalizacją pedagogiczną na Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym. Poseł Jarosława Narkiewicza z AWPL-ZChR mówił wówczas o „podstępnej próbie likwidacji polonistyki”. Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” i Związek Polaków na Litwie wydały wówczas wspólne oświadczenie, w którym wyraziły oburzenie z powodu jednostronnej, niekonsultowanej z polską społecznością na Litwie decyzji. Dzięki interwencji polskiej społeczności i posłów AWPL-ZChR rekrutacja została wznowiona.

L24.lt / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. W_Litwin
    W_Litwin :

    “Ostatni raz marszałek Sejmu RP przebywał z wizytą w Wilnie w marcu tego roku na uroczystościach poświęconych Aktowi Restytucji Niepodległości Litwy z 1990 roku.”

    Na litewskim portalu valstietis.lt pojawił się artykuł „Czy litewscy przywódcy powinni udać się na obchody stulecia w Polsce?” Dowiadujemy się z niego rzeczy wręcz skandalicznej, że premier Litwy nie otrzymał zaproszenia do Warszawy.

    Sprawa wydaje się jasna i bardzo oczywista, wskazania osób do zaproszenia powinna dokonać ambasada RP w Wilnie. Funkcję polskiego ambasadora w Wilnie od maja 2017 r. pełni Urszula Doroszewska. Od początku jej urzędowanie cechują budzące zdumienie zachowania i wypowiedzi.

    http://mojekresy.pl/ambasador-doroszewska-rujnuje-wizerunek-panstwa-polskiego

  2. mariusz67
    mariusz67 :

    Dobra robota AWPL-ZCHR, polonistyka pedagogiczna w Wilnie obroniona!
    To wielki sukces!
    Wymownym jest fakt, że pomimo braku wsparcia ze strony Ambasady udaje się porozumieć z litewskimi politykami w różnych ważnych sprawach. Szacunek dla posła Narkiewicza i wszystkich polskich posłów, radnych, działaczy społecznych i oświatowych na Litwie!