Soleczniki świętowały niepodległość Polski [+FOTO]

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski odbyły się także w Solecznikach. Miasteczko jest ośrodkiem rejonu w którym Polacy stanowią 80% mieszkańców.

Administracja rejonowa przygotowała na 11 listopada wiele punktów programu związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed polskim Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego zasadzono dwa dęby, mające upamiętniać odrodzenie niepodległej Polski i powstanie I Republiki Litewskiej. Taki pomysł uczczenia tej rocznicy to koncepcja wymyślona przez solecznickich harcerzy. „Przez ponad rok zbierane żołędzie pod czujnym okiem pani Iriny Barnatowicz były hodowane na trzy sposoby: w dwóch różnych podłożach w doniczkach (alegoria niewoli) i w ogrodzie (alegoria wolności). Wyrosły te dęby, które były hodowane >>na wolności<<” – opisuje przygotowanie akcji portal L24.lt. Uroczystości towarzyszył występ zespołu pieśni i tańca „Solczanka” pod kierownictwem pani Elwiry Učkuronis,

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz z AWPL-ZChR dokonał na głównym placu miejskim uroczystego wciągnięcia na maszty stojące przed wejściem do siedziby administracji rejonowej flag Polski i Litwy. „Dzisiaj jesteśmy świadkami historycznych wydarzeń – żyjemy w czasie, kiedy Litwa i Polska obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości. Dziś pozdrawiamy Polskę i naród polski z urodzinami. Dzień odrodzenia wolności Polski jest świętem dla kraju i narodu polskiego. Również dla nas, Polaków, zamieszkałych w rejonie solecznickim. Niepodległość to dar, to też zadanie. Zadanie dla nas, aby w dzisiejszym czasie pielęgnować to, co przekazali nam przodkowie – wolność, język, kulturę, tradycje” – portal cytuje portal administracji rejonowej salcininkai.lt.

Następnie z centrum miasta ruszył Solecznicki Bieg Niepodległości. W biegu wzięło udział ponad stu uczestników w różnym wieku. Grono zwycięzców otrzymało pamiątkowe puchary.

Po południu w Centrum Kultury rozpoczął się koncert „Droga do wolności”. Wystąpiły zespoły: „Piramidy” z Polski i miejscowe „Art of Music”, „Solczanie” oraz „Solczanka”. Utwory miały patriotyczny przekaz, towarzyszyła im prezentacja multimedialna. Tego samego dnia w innej miejscowości rejonu solecznickiego – Jaszunach, Ruch Młodzieży Polskiej zorganizował Marsz Niepodległości.

Czytaj także: Polacy Wileńszczyzny obchodzili Święto Niepodległości Polski [+VIDEO/+FOTO]

l24.lt/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. arczi
  arczi :

  Polacy na Litwie hucznie i godnie świętowali 100-lecie odrodzenia niepodległości Polski.
  Bardzo pięknie przeszły uroczystości na wileńskiej Rossie organizowane przez Związek Polaków na Litwie. Były tłumy ludzi, ponad 50 delegacji składających wiązanki kwiatów, ogromna kolejka, sama ceremonia składania wieńców trwała ponad pół godziny. Potem nastąpiło uroczyste powitanie Sztafety Niepodległości liczącej około 200 młodych osób, którą przyprowadził ks. Dariusz Stańczyk, komendant Wileńskiego Hufca Maryi. W południe wspólnie odśpiewano polski hymn.
  A przecież według komunikatów jakiegoś anonimowego komitetu opieki nad Rossą od godziny 10 do 12.30 kwatera na Rossie miała być zamknięta. To oczywiście było kłamstwem i prowokacją, totalnie skompromitowali się zarówno media zw okłamczyca jak i prezes komitetu Żybort, którzy okazali się zwykłymi kłamcami i oszustami.
  Co jest pozytywne to fakt, że w ich kłamstwa nikt nie uwierzył i od godziny 11 do 12.15 odbyła się piękna impreza na Rossie. Część uczestników została też na godz. 13-tą, a większość udała się do Ostrej Bramy na Opieki.
  Oczywiście 11 Listopada świętowano nie tylko w Wilnie, ale też w Solecznikach i wielu innych gminach na Wileńszczyźnie.