W ramach porozumienia podpisanego przez przedstawicieli największych ugrupowań w Sejmasie politycy zobowiązali się do zwiększenie nakładów finansowych na obronność, a także, na wniosek AWPL-ZChR, do przyjęcia jeszcze w tej kadencji Ustawy o Mniejszościach Narodowych.

W poniedziałek przywódcy pięciu największych partii w parlamencie Litwy podpisali w Rządzie porozumienie w sprawie polityki obronnej na najbliższe 10 lat. Zakłada ono, że najdalej do 2030 roku nakłady finansowe na obronność zostaną zwiększone do 2,5 proc. PKB, czyli o pół punktu procentowego więcej niż obecnie. Ponadto, w 2022 roku miałaby zostać podjęta decyzja ws. możliwości wprowadzenia powszechnej służby wojskowej.

W przygotowaniu tekstu umowy aktywnie uczestniczyli politycy polskiej partii z Litwy, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. Dzięki ich działaniom, do dokumentu włączono propozycje AWPL-ZChR ws. konieczności poszerzania i wzmacniania demokracji, przestrzegania podstawowych, powszechnie uznawanych w Europie wartości, zapewnienia podstawowych praw człowieka i szacunku dla mniejszości narodowych, a także – przyjęcia Ustawy o mniejszościach narodowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Zatwierdzono również propozycję tworzenia nowych miejsc pracy na Litwie przy wykorzystaniu wewnętrznego potencjału pracowniczego oraz utworzenia warunków rozwoju przemysłu tworzącego wysoką wartość dodatnią i innowacje w dziedzinie obronności, przyciągając fundusze z UE oraz promując współpracę międzynarodową.

Podczas podpisania umowy AWPL-ZChR reprezentował jej lider, poseł do europarlamentu, Waldemar Tomaszewski.

– Jeśli stopniowo zwiększymy środki na obronę, musimy te pieniądze zainwestować w naszym państwie, a nie wszystko wydawać za granicą. Możemy tu, na miejscu, z dużym powodzeniem rozwijać drobny przemysł wojskowy tzn. produkować odzież wojskową, naboje, pociski czy inną amunicję, a w przyszłości karabiny maszynowe, pojazdy opancerzone i inny sprzęt wojskowy. W ten sposób spełnimy wymagania NATO, a część funduszy przeznaczonych na obronność zostanie zainwestowana na Litwie, co pozytywnie wpłynie na gospodarkę kraju, czy tworzenie nowych miejsc pracy – powiedział Tomaszewski, cytowany przez portal L24.lt.

Lider AWPL-ZChR podkreślił również, że w porozumieniu zawarto przepis o przestrzeganiu podstawowych praw człowieka, poszanowaniu praw mniejszości narodowych oraz uchwaleniu Ustawy o mniejszościach narodowych.

– Ta nasza propozycja była wniesiona do porozumienia podpisanego w 2014 roku. Niestety, do tej pory ten punkt nie został zrealizowany, dlatego musieliśmy wciągnąć go w nowej umowie. Partie zobowiązały się, że Sejm RL przyjmie Ustawę o mniejszościach narodowych podczas tej kadencji – powiedział Tomaszewski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Inicjatorzy nowego porozumienia mówią, że umowa pomoże zapewnić spójną politykę obronną, niezależnie od cykli wyborczych i zmian władzy politycznej.

Porozumienie podpisała Partia Chłopów i Zielonych, konserwatyści, liberałowie, Socjaldemokratyczna Partia Pracy oraz AWPL-ZChR. Odmówił lider socjaldemokratów Gintautas Paluckas, ponieważ jest przeciwny zwiększaniu nakładów na obronność i wprowadzeniu powszechnej służby w wojsku.

Przeczytaj: Litewski Sejm wróci do sprawy pisowni nazwisk

Czytaj również: Jarosław Narkiewicz (AWPL-ZChR): do litewskich zapowiedzi ws. pisowni polskich nazwisk podchodzę sceptycznie

L24.lt/ Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz