W ramach porozumienia podpisanego przez przedstawicieli największych ugrupowań w Sejmasie politycy zobowiązali się do zwiększenie nakładów finansowych na obronność, a także, na wniosek AWPL-ZChR, do przyjęcia jeszcze w tej kadencji Ustawy o Mniejszościach Narodowych.

W poniedziałek przywódcy pięciu największych partii w parlamencie Litwy podpisali w Rządzie porozumienie w sprawie polityki obronnej na najbliższe 10 lat. Zakłada ono, że najdalej do 2030 roku nakłady finansowe na obronność zostaną zwiększone do 2,5 proc. PKB, czyli o pół punktu procentowego więcej niż obecnie. Ponadto, w 2022 roku miałaby zostać podjęta decyzja ws. możliwości wprowadzenia powszechnej służby wojskowej.

W przygotowaniu tekstu umowy aktywnie uczestniczyli politycy polskiej partii z Litwy, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. Dzięki ich działaniom, do dokumentu włączono propozycje AWPL-ZChR ws. konieczności poszerzania i wzmacniania demokracji, przestrzegania podstawowych, powszechnie uznawanych w Europie wartości, zapewnienia podstawowych praw człowieka i szacunku dla mniejszości narodowych, a także – przyjęcia Ustawy o mniejszościach narodowych.

 

Zatwierdzono również propozycję tworzenia nowych miejsc pracy na Litwie przy wykorzystaniu wewnętrznego potencjału pracowniczego oraz utworzenia warunków rozwoju przemysłu tworzącego wysoką wartość dodatnią i innowacje w dziedzinie obronności, przyciągając fundusze z UE oraz promując współpracę międzynarodową.

Podczas podpisania umowy AWPL-ZChR reprezentował jej lider, poseł do europarlamentu, Waldemar Tomaszewski.

– Jeśli stopniowo zwiększymy środki na obronę, musimy te pieniądze zainwestować w naszym państwie, a nie wszystko wydawać za granicą. Możemy tu, na miejscu, z dużym powodzeniem rozwijać drobny przemysł wojskowy tzn. produkować odzież wojskową, naboje, pociski czy inną amunicję, a w przyszłości karabiny maszynowe, pojazdy opancerzone i inny sprzęt wojskowy. W ten sposób spełnimy wymagania NATO, a część funduszy przeznaczonych na obronność zostanie zainwestowana na Litwie, co pozytywnie wpłynie na gospodarkę kraju, czy tworzenie nowych miejsc pracy – powiedział Tomaszewski, cytowany przez portal L24.lt.

Lider AWPL-ZChR podkreślił również, że w porozumieniu zawarto przepis o przestrzeganiu podstawowych praw człowieka, poszanowaniu praw mniejszości narodowych oraz uchwaleniu Ustawy o mniejszościach narodowych.

– Ta nasza propozycja była wniesiona do porozumienia podpisanego w 2014 roku. Niestety, do tej pory ten punkt nie został zrealizowany, dlatego musieliśmy wciągnąć go w nowej umowie. Partie zobowiązały się, że Sejm RL przyjmie Ustawę o mniejszościach narodowych podczas tej kadencji – powiedział Tomaszewski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Inicjatorzy nowego porozumienia mówią, że umowa pomoże zapewnić spójną politykę obronną, niezależnie od cykli wyborczych i zmian władzy politycznej.

Porozumienie podpisała Partia Chłopów i Zielonych, konserwatyści, liberałowie, Socjaldemokratyczna Partia Pracy oraz AWPL-ZChR. Odmówił lider socjaldemokratów Gintautas Paluckas, ponieważ jest przeciwny zwiększaniu nakładów na obronność i wprowadzeniu powszechnej służby w wojsku.

Przeczytaj: Litewski Sejm wróci do sprawy pisowni nazwisk

Czytaj również: Jarosław Narkiewicz (AWPL-ZChR): do litewskich zapowiedzi ws. pisowni polskich nazwisk podchodzę sceptycznie

L24.lt/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply