Litwa: Marsz Polaków ponownie przeszedł ulicami Wilna [+VIDEO / FOTO]

W sobotę 7 maja br. ulicami Wilna przeszła kolejna Parada Polskości. W ten sposób Polacy na Litwie uczcili Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz rocznicę Konstytucji 3 maja. Tegoroczny marsz był pierwszym, jaki odbył się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19.

Wielotysięczny pochód Polaków przeszedł z placu Niepodległości, aleją Giedymina i ulicami Wileńską i Wielką do Ostrej Bramy. Uroczystość zwieńczyła Msza Święta, odprawiona przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Kaplicy Ostrobramskiej. Mszę św. dziękczynną, w intencji Polaków na Litwie i na całym świecie, koncelebrowali: ks. Ryszard Umański, ks. Ryszard Halwa, ks. Józef Matwejczuk, ks. Marian Opryszko.

Na czele pochodu szli liderzy polskiej społeczności na Litwie, posłowie, radni, na czele z europosłem Waldemarem Tomaszewskim – przewodniczącym polskiej partii, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin i szefem Związku Polaków na Litwie. W świątecznym pochodzie szli Polacy z Wileńszczyzny i dalszych zakątków Litwy. Obecni byli też goście z Macierzy i rodacy, reprezentujący Polonię. Widoczne były reprezentacje polskich szkół i zespołów artystycznych, organizacje, samorządów i gmin, a także harcerze. Uczestnicy przemarszu trzymali biało-czerwone flagi, chorągiewki, balony i kwiaty. Powiewały też flagi Wileńszczyzny i flagi Republiki Litewskiej.

 

„Przepiękny nastrój, wielu uczestników – 10 tysięcy a może i więcej. Cieszymy się z naszej jedności, że jesteśmy razem, że mamy ogromną determinację. Myślę, że z Panem Bogiem zawsze będziemy w dobrej kondycji” – powiedział Waldemar Tomaszewski, cytowany przez L24.lt.

„Serce się raduje, ponieważ po dłuższej przerwie zebraliśmy się tutaj ze wszystkich zakątków Wileńszczyzny i naszej Litwy, aby wspólnie uczcić obchodzony niedawno Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Święto Konstytucji 3 Maja. My, Polacy na Litwie stanowimy ogromną wspólnotę i z tego warto się cieszyć. Na pewno cieszy też fakt, że dużo młodzieży jest wśród nas” – powiedziała poseł na sejm RL, Rita Tamašunienė . „Szczycimy się naszą paradą. Chcemy pokazać całemu światu, jak potrafimy świętować”.

Władze Polski reprezentował pełnomocnik rządu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą, Jan Dziedziczak, a także przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, poseł Robert Tyszkiewicz oraz jego zastępcy, posłowie Tadeusz Aziewicz i Jarosław Rzepa. Obecna była też I Sekretarz Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Wilnie, konsul Irmina Szmalec.

„Jest to wielka i wspaniała manifestacja polskości tutaj w Wilnie” – powiedział dziennikarzom Dziedziczak. Przypomniał, że „Polacy z Wileńszczyzny nigdy nie wyjechali z Polski, to granice się zmieniły, oni tu są od wieków i współtworzą tę ziemię, są jej współgospodarzami”. Dodał, że cieszy się, iż może być tego dnia ze swoimi Rodakami w Wilnie.

„Po raz kolejny demonstrujemy polskość, swoją tożsamość. Pokazujemy, że jest nas naprawdę dużo i jesteśmy dobrze zorganizowaną społecznością” – powiedział Edward Trusewicz, wiceprezes Związku Polaków na Litwie, cytowany przez portal Wilnoteka.

List do uczestników marszu skierował premier Mateusz Morawiecki. Składając życzenia wszystkim Polakom na świecie podkreślił, iż „Polska jest z wami, ale Polska jest też w was”. „Wszędzie tam, gdzie bije polskie serce, jest cząstka Polski” – zaznaczył.

Czytaj także: Sąd zawiesił decyzję władz o degradacji dwóch polskich szkół na Wileńszczyźnie

Wilnoteka / L24.lt / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. mariusz67
    mariusz67 :

    Znakomita (jak zawsze) organizacja Parady to zasługa Związku Polaków na Litwie z prezesem europosłem Waldemarem Tomaszewskim na czele oraz całej społęczności, pielęgnującej polski patriotyzm, dziedzictwo, język, wiarę.
    Uczestnik marszu, poseł Sejmu RP J.Rzepa podkreślił: “Dzisiaj łączy nas Polska i biało-czerwona!”
    Zaś dr B.Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin zauważył: “Tak dobrze, wspaniale zorganizowanej wspólnoty polskiej nie ma nigdzie. Takiej wspólnoty, która ma reprezentację i polityczną, i społeczną. I w Parlamencie Europejskie, i w Sejmasie, i w samorządach. Jesteście, Drodzy Wilniucy, wspaniałym przykładem do naśladowania dla wszystkich Polaków na świecie”.