Maria Przełomiec, dziennikarka TVP i sekretarz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie wbrew faktom twierdzi, że lider AWPL-ZChR Waldemar Tomaszewski brał udział w uroczystościach z okazji zakończenia II wojny światowej w ambasadzie Rosji w Wilnie.

Sekretarz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Maria Przełomiec rozpowszechnia nieprawdziwą informację, jakoby Waldemar Tomaszewski brał udział w uroczystościach z okazji zakończenia II wojny światowej w ambasadzie Rosji w Wilnie. Przełomiec, prowadząca także program Studio Wschód TVP, komentowała dla portalu Wilnoteka spór między Fundacją a Związkiem Polaków na Litwie.

Przeczytaj: Fundacja PPnW ujawnia dokumenty ws. nieprawidłowości przy rozliczeniach dotacji dla ZPL [+VIDEO]

Czytaj także: Szef Związku Polaków na Litwie odpiera zarzuty. „Nie mam absolutnie nic na sumieniu”

-Jeżeli chodzi o to oskarżanie, to znowu niestety to jest tak – no po co pan Tomaszewski ze wstążeczką świętego Jerzego parę lat temu pojawił się w ambasadzie rosyjskiej? Przepraszam, ale ani dla Polaków, ani dla Litwinów wstążeczka świętego Jerzego nie jest symbolem zwycięstwa. Odwrotnie – jest symbolem klęski. Dlatego, że ona przypomina okupację sowiecką. Dlatego nie bardzo rozumiem, dlaczego cały klub AWPL-u głosuje przeciwko zakazowi noszenia wstążeczki świętego Jerzego – mówiła Przełomiec w komentarzu video dla Wilnoteki.

W rzeczywistości, sytuacja przedstawiała się inaczej. 9 maja 2014 roku Waldemara Tomaszewski, szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, wziął udział w uroczystościach na Cmentarzu Antokolskim w Wilnie, a nie w ambasadzie jakiegokolwiek innego państwa.

Przeczytaj: Papież przypiął wstążkę Świętego Jerzego [+FOTO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sam Tomaszewski wielokrotnie wskazywał Sowietów jako wrogów polskości na Wileńszczyźnie. Lider Polaków Wileńszczyzny podkreślił to między innymi w trakcie swojego wystąpienia na Forum Polonijnym zorganizowanym 28 kwietnia przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Zarazem samo przypięcie wstążki świętego Jerzego było wówczas gestem w stronę mniejszości rosyjskiej, stanowiącej niespełna 6 proc. ludności Republiki Litewskiej. Wstążka ta jest dla nich symbolem pamięci o żołnierzach armii radzieckiej poległych w walce z III Rzeszą Niemiecką. Z uwagi na litewską ordynację wyborczą i obowiązujący dla mniejszości narodowych próg wyborczy, mniejszość polska, stanowiąca wg danych z 2011 roku 6,6 proc. ludności Republiki Litewskiej, w kontekście politycznym musi szukać poparcia u miejscowych Rosjan. Rosjanie, tak jak Litwini, są na Wileńszczyźnie ludnością napływową, w przeciwieństwie do polskich autochtonów. Z kolei efektem agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939, a następnie zwycięstwa sowietów w II wojnie światowej nad Niemcami było przyłączenie Wilna do państwa litewskiego.

Przeczytaj: Michnik: Tomaszewski pracuje dla Putina

Czytaj również: „Gazeta Polska” wzywa do wycofania poparcia Polski dla AWPL

Maria Przełomiec przyznaje się do przyjaźni z Vytautasem Landsbergisem, jednym z głównych inspiratorów antypolskiej polityki Republiki Litewskiej po jej wyjściu ze składu ZSRR. Lansbergis wraz z małżonką przejęli pod Wilnem polski majątek znacjonalizowany przez władze sowieckie, przekazany mu następnie przez Republikę Litewską. W swoim programie Studio Wschód w TVP, gdzie jednym z jej rozmówców był właśnie Lansbergis, zmanipulowała w jednym z odcinków historię polskiej autonomii na Wileńszczyźnie w latach 90. XX wieku. Niesprawdzone i nie oddające rzeczywistości informacje Przełomiec podawała również w Audycji „Więcej niż świat” Programu I Polskiego Radia w maju 2016 roku.

Przeczytaj: Przełomiec (TVP Info): Ustawa o IPN może być rosyjską prowokacją

Czytaj również: Maria Przełomiec (TVP Info): Uchwała wołyńska polskiego Sejmu ucieszyła Rosję

W listopadzie 2015 roku w wywiadzie dla portalu Znad Wilii – zw.lt, Maria Przłomiec stwierdziła z kolei, iż Waldemar Tomaszewski powinien zostać odcięty od pieniędzy z Polski. „Według mnie, Warszawa musi odciąć Tomaszewskiego od pieniędzy. Mniej Tomaszewskiemu – więcej dla innych. Niech on pozostaje szefem partii. Jednocześnie należy szukać nowych liderów w środowisku Polaków na Litwie” – mówiła wówczas Przełomiec. W wywiadzie tym sekretarz Fundacji Pomoc Polakom na wschodzie przyznała się do przyjaźni z Landsbergisem. Zarazem przyznała ona, że w warunkach narzucanych przez ustawodawstwo Republiki Litewskiej mniejszość rosyjska staje się dla AWPL „naturalnym koalicjantem”. Portal Znad Wilii – zw.lt, któremu Przełomiec udzieliła wywiadu, jest beneficjentem pomocy finansowej świadczonej przez Senat RP za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, gdzie Maria Przełomiec pełni aktualnie funkcję sekretarza. W rozmowie z Wilnoteką powiedziała również, że szef Fundacji PPnW, Mikołaj Falkowski, był wcześniej bliskim współpracownikiem obecnego premiera Mateusza Morawieckiego. Krytykowała też wypowiedzi szefa Związku Polaków na Litwie, Michała Mackiewicza, pod adresem Ambasador RP na Litwie Urszuli Doroszewskiej, mówiąc m.in, że „ta kobieta [Doroszewska – red.] niewątpliwie dama została w sposób brutalny zaatakowana przez polskiego działacza”. Mówiła też, w kontekście sporu z ZPL, że wszelkie nieprawidłowości w kwestii rozliczeń odpowiada Związek, na czele z prezesem Mackiewiczem.

Wilnoteka.lt / YouTube.com / zw.lt

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. W_Litwin
    W_Litwin :

    Przełomiec nie pierwszy raz kłamie i wpisuje się w niszczycielski plan polskich organizacji, aby dokończyć dzieła Giedroycia i jego następców, aby nie było „polskich problemów”, bo wtedy Polska mogłaby rzekomo dobrze współżyć z sąsiadami.

    Przełomiec, też członek Rady Fundacji, znana z tego, że w bezpardonowy sposób wielokrotnie atakowała polskich działaczy z Wileńszczyzny, a sama chełpi się bliską znajomością z największym polakożercą na Litwie Vytautasem Landsbergisem. To z ich poręczenia nowym prezesem został Mikołaj Falkowski, który ukończył Studium Europy Wschodniej UW. Absolwenci tego kierunku wykazują zadziwiającą nadaktywność, zwłaszcza w sprawach ukraińskich. Natomiast członkiem zarządu została absolwentka filologii ukraińskiej Eliza Dzwonkiewicz, która też jak Falkowski ukończyła Studium Europy Wschodniej UW. Ich proukraińskie sympatie nie napawają optymizmem.

    http://mojekresy.pl/dobra-zmiana-czy-polityczna-gangsterka