Mamy do czynienia z określonym elementem zdrady w stosunku do Polaków kresowych, również ze strony niektórych przedstawicieli polskich władz – przypominamy o przemówieniu lidera AWPL-ZChR Waldemara Tomaszewskiego na Forum Polonijnym w Toruniu. Zaznaczył, że Polacy z Litwy oczekują od polskich instytucji ukierunkowania na utrzymanie polskości na Kresach. Skrytykował też wpływ na polskie instytucje takich postaci jak Grzegorz Kostrzewa – Zorbas i Jerzy Giedroyć. „Teoria Giedroycia jest nieaktualna, szkodliwa, osłabia Polskość i zdradza nas, Polaków na Wileńszczyźnie”.

W swoim wystąpieniu na Forum Polonijnym zorganizowanym 28 kwietnia przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, lider Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski zwracał uwagę, że czasem brakowało im wsparcia ze strony Polski. Przypominał, że Polacy na Kresach nie są Polonią:

– Nigdy nie wyjechaliśmy z Polski, to Polska na mocy zdrady jałtańskiej od nas wyjechała. Chociaż nie żyjemy w państwie polskim, to żyjemy na własnej ziemi, konkretnie na Wileńszczyźnie, którą zamieszkiwaliśmy od pokoleń. To są tereny I RP i II RP, porównując do dzisiejszej Polski, terytorialnie to jest 80 proc. Rzeczpospolitej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Tomaszewski przypomniał też o wielkim dorobku polskiej kultury i dziedzictwa narodowego na Kresach. W tym kontekście pytał, dlaczego mimo to czasem Polakom na Kresach brak wsparcia ze strony państwa polskiego.

– Doszedłem do wniosku, i podzielają to moi współpracownicy i rodacy z Kresów, że mamy do czynienia z określonym elementem zdrady w stosunku do Polaków kresowych, również ze strony niektórych przedstawicieli władz naszego kraju i polityków – powiedział lider AWPL-ZChR. Zaznaczył, że obecnie rządząca opcja polityczka w Polsce jest im najbliższa, „ale również tam nie brakuje tych, którzy albo nie rozumieją sytuacji, albo nie chcą tej sytuacji zrozumieć”.

Polityk powiedział, że Polacy na Litwie są zakładnikami określonych przemian w regionie z lat 70, a szczególnie przełomu lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Przypomniał też o formowaniu innych organizacji, które miały na celu odzyskanie niepodległości i jej wzmocnienie, a „zostały opanowane przez element niepewny, (…) w jakimś stopniu obcy naszym interesom narodowym”. Dodał, że słusznie „ten element sowiecki jest przez wszystkich napiętnowany”, ale jednak przyszły też nowe zagrożenia z Zachodu. Zwrócił w tym kontekście uwagę na nazwanie go wcześniej „posłem UE”.

– Nie ma takich posłów Unii Europejskiej. Na razie, dzięki Bogu, nie mamy federacji [europejskiej] (…) i mam nadzieję, że jej nie będzie, bo to byłby koniec Polski jako naszego kraju powiedział Tomaszewski. Zwracał też uwagę na negatywne aspekty przyjęcia przez Litwę waluty euro, w tym częściową utratę niezależności przez to państwo.

Tomaszewski wymienił też niektóre osoby w kontekście zagrożenia z Zachodu dla Polaków na Litwie. Jako pierwszego  wskazał Grzegorza Kostrzewę-Zorbasa, który według lidera AWPL-ZChR jako wysoki urzędnik MSZ, w imieniu tej instytucji powiedział w 1990 roku „jesteśmy gotowi poświęcić 300-tys. społeczność polską na Wileńszczyźnie w imię dobrych stosunków z Sajudisem i Landsbergisem”.

Przeczytaj: Czy kolejny raz zdradzimy Polaków Wileńszczyzny?

– Takie stwierdzenie nas wszystkich zaszokowało. Ale jesteśmy też jego zakładnikami – ono pokutuje i dzisiaj – powiedział lider AWPL-ZChR, zaznaczając, że Kostrzewa-Zorbas nie został przez nikogo skrytykowany i w pewnym stopniu „jest nietykalny”. Przypomniał też, że od 5 lat pracuje w  Zakładzie Bezpieczeństwa Narodowego WAT. – On pracuje dziś w ważnej instytucji państwa polskiego. Powstaje pytanie: jeżeli tacy ludzie jeszcze mają wpływy i stanowiska, co my możemy mówić o solidarności z Polakami na Kresach.

Tomaszewski wymienił także Jerzego Giedroycia, który w podobnym czasie wzywał do „ewakuowania” polskości z Kresów, gdyż rzekomo drażni ona odradzające się kraje, takie jak Litwa, Ukraina, Białoruś. – Zdaje się, niewinne stwierdzenie, ale ono wciąż pokutuje. I często mamy do czynienia z politykami państwa polskiego, którzy przyjeżdżają do nas, nie tylko z opcji liberalnych czy lewicowych, ale też z innych, którzy jakby tkwią w tym twierdzeniu i starają się nie zrobić nic, albo bardzo mało, a nawet wręcz wspierać takie środowiska, które z tym się zgadzają.

– Ale to byłoby wówczas to, o czym mówiłem – zdrada Kresów i mieszkających tam Polaków, zdrada naszej tam obecności i naszych ideałów – mówił polski polityk z Litwy. Zwrócił uwagę, że powstał nawet taki termin „giedroyciowcy”. Przypomniał też, że jakiś czas temu w Wilnie odbyło się Forum Jerzego Giedroycia, zorganizowane przez litewskich polityków, z udziałem kilku miejscowych polskich „działaczy czy pseudo-działaczy”, związanych ze środowiskiem Gazety Wyborczej, na którym gościli przedstawiciele państwa polskiego, w tym ministrowie i przedstawiciele ambasady RP.

– Dla nas powstaje niezrozumiałe i retoryczne pytanie: dlaczego tak się dzieje? – mówił Tomaszewski. Zaznaczył, że w tej sytuacji Polacy z Litwy oczekują od polskich instytucji rządowych („bo instytucje społeczne działają bardzo dobrze”) wyraźnego, planowego ukierunkowania na utrzymanie polskości na Kresach, tak jak robią to inne kraje, np. Niemcy. Opowiedział też, jak na tym polu działają przedstawiciele Niemiec w PE. – My tego nie mamy. Jest totalna dezorientacja różnych instytucji  – powiedział polityk.

Na końcu swojego wystąpienia zacytował Adama Mickiewicza: „Jeżeli ja zapomnę o nich, Ty Panie Boże na niebie zapomnij  o mnie”. – Myślę, że to zdanie powinno być mottem dla naszych polityków – zaznaczył Tomaszewski. – Dziś naprawdę są inne czasy. Nie musimy wykonywać jakiejś teorii Giedroycia, bo ona jest już nieaktualna, szkodliwa, osłabia Polskość i zdradza nas, Polaków na Wileńszczyźnie.

Przeczytaj: Waldemar Tomaszewski dla Kresy.pl: Polacy na Wileńszczyźnie pokazali swoją jedność

Przypomnijmy, że w Forum Polonijnym brała udział delegacja wspólnoty naszych rodaków z Wileńszczyzny, na czele z prezesem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemarem Tomaszewskim, i szefową frakcji parlamentarnej polskiej partii Rita Tamašunienė. Z krytyką polityki władz RP wobec Litwy i społeczności naszych rodaków zamieszkujących to państwo wystąpiła między innymi Renata Cytacka, przewodnicząca Forum Rodziców Szkół Polskich rejonu solecznickiego i radna miasta Wilna z ramienia AWPL-ZChR. Ta znana z organizacji kampanii protestów w obronie polskich szkół, radna miasta Wilna stała się celem bezpardonowego ataku marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz litewskich mediów. Po tym, jak w swoim wystąpieniu zarzuciła Karczewskiemu, że władze Rzeczpospolitej nie mają żadnej całościowej strategii wspierania Polaków na Wschodzie i Polonii w państwach zachodnich, a działania władz w Warszawie wobec kresowych rodaków sprowadzają się do „klepnięcia po ramieniu”. Cytacka sugerowała też objęcie programem 500+ polskich rodzin na Wileńszczyźnie. Jednak główna część wystąpienia działaczki dotyczyła wsparcia politycznego Warszawy dla jej społeczności, zderzającej się z dyskryminacyjnymi działaniami władz litewskich.

PRZECZYTAJ I ZOBACZ KONIECZNIE: Znana polska działaczka z Wileńszczyzny celem ataku marszałka Senatu RP [+VIDEO]

Warto dodać, że na wielkim marszu Polaków na Litwie, jaki 5 maja przeszedł ulicami Wilna, władze Polski reprezentował tylko wicemarszałek Senatu, Adam Bielan.

Jednocześnie nasze źródła w Związku Polaków na Litwie twierdzą, że warszawskie kręgi rządowe wywierają na jego działaczy silne naciski w sprawie wyboru prezesa na nową kadencję, który zostanie dokonany na zjeździe 26 maja. Według naszych rozmówców politycy PiS naciskają by nie został nim dotychczasowy szef ZPL i poseł AWPL-ZChR, Michał Mackiewicz.

Kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mariusz67
  mariusz67 :

  Na szczęście naciski rozmaitych podżegaczy na nic się zdały i prezesem na kolejną kadencję delegaci powszechnego zjazdu Związku Polaków na Litwie – największej i demokratycznej organizacji, wybrali właśnie doświadczonego i sprawdzonego Michała Mackiewicza. A skandaliczne to były intrygi ambasador RP na Litwie Doroszewskiej albo prezesa Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie (???) Falkiewicza, ten jeździł po Wileńszczyźnie i usiłował nakłaniać delegatów na zjazd, żeby nie głosowali na Mackiewicza. W ten sposób instytucje III RP są kompromitowane przez jej urzędników. To absolutny skandal co wyprawia Falkowski i Doroszewska! Jedno szczęście, że Wilniucy są odporni na takie prowokacje i brudne gierki.

 2. wilenski
  wilenski :

  Niestety to wszystko prawda, że Kresowiacy zostali zdradzeni tak w czasie wojny gdy wielkie mocarstwa nas wydały w sowieckie łapy, a potem w czasie przemian przełomu lat 80.tych i 90.tych gdy poświęcono nas w imię rzekomo dobrych relacji Polski z Litwą, Białorusią i Ukrainą. O tym była mowa w wystąpieniu W.Tomaszewskiego. Ale najbardziej przykre jest to że niektórzy nadal chcą nas traktować jak przedmiot w grze geopolitycznej i zupełnie się nie liczą z naszym zdaniem: a my byliśmy, jesteśmy i będziemy POLAKAMI to od nas Macierz „odeszła” po zmianach granic po II wś. Żaden giedroyciowiec ani michnikowiec ani okinczycowiec tego nie zmieni.

 3. anka
  anka :

  Świetne wystąpienie lidera polskiej społeczności z Litwy, tak prezentuje się prawdziwy polityk, mąż stanu – mówi wprost i nazywa rzeczy po imieniu, zachowując kulturę wypowiedzi. A co do treści to cóż, niestety smutna prawda…

 4. W_Litwin
  W_Litwin :

  Polacy mieszkają tam na swojej ziemi od pokoleń. Od prawie 30 lat lietuvisi pozbawiają nas praw a teraz robią to urzędnicy z Polski w imię szkodliwej ideologi niszczącej Kresy. Nie było was dawaliśmy radę, nie będzie was my dalej będziemy!!! Jesteśmy Polakami nie gorszymi niż wy którzy chcecie nas rozbić

 5. arczi
  arczi :

  Elementy zdrady wobec Kresów i Kresowiaków to efekt niszczącej, choć przestarzałej i nieprzystającej do współczesności doktryny „giedroyciowej” oraz wpływu michnikowszczyzny na polską politykę zagraniczną po 89/90 r. Kiedy wreszcie to polski interes będzie nadrzędny przy ustalaniu kierunków polityki zagranicznej?

 6. DonataZakrzewska
  DonataZakrzewska :

  Pozostaje tylko powtórzyć za WT: dlaczego tak się dzieje? Dlaczego Polaków na Litwie upokarza się i traktuje się ich jak, gdyby byli gorsi? Oni chcą tylko przetrwać a przy okazji godnie reprezentować wartości dla nich święte: Bóg, Honor, Ojczyzna.
  Polakom na Wileńszczyźnie wbija się nóż w plecy – jednakże nie robią tego lietuvisi, choć ciągle próbują – cios przyszedł z Macierzy. Z układu giedroyciowców, którzy chcą poświęcić Polaków w imię, właściwie nie wiadomo czego.