Większość Polaków nie chce nowej konstytucji [SONDAŻ]

Choć tylko 14 proc. Polaków popiera pomysł napisania nowej konstytucji, to stosunkowo najwięcej z nich opowiada się za ordynacją większościową czy systemem prezydenckim – wynika z sondażu dla portalu WP.pl.

Jak wynika z sondażu Wirtualnej Polski, większość Polaków jest zdania, że obowiązującej konstytucji nie należy zmieniać, lecz ewentualnie wprowadzić w niej niewielkie korekty. Zdaniem portalu, prezydent Duda od roku prowadzi kampanię na rzecz zmiany polskiej konstytucji, a najnowsze badania sugerują, że „Polacy nowej konstytucji po prostu nie chcą”.

Według sondażu WP.pl, ponad 50 proc. respondentów jest przeciwnych wprowadzeniu nowej konstytucji. 29 proc. badanych uważa, że należy pozostawić ją bez zmian, a następne 27 proc. jest zdania, że ewentualne można ją „nieco zmienić”. Pomysł stworzenia nowej konstytucji popiera 14 proc. ankietowanych. Aż 30 proc. respondentów nie ma wyrobionego zdania w tym temacie.

 

W sondażu zadano też pytania o kwestie ustrojowe, zawarte w propozycjach referendalnych prezydenta. Odnośnie ordynacji wyborczej, stosunkowo najwięcej badanych (25 proc.) opowiada się za wybieraniem posłów w jednomandatowych okręgach wyborczych. Ordynację proporcjonalną z wielomandatowymi okręgami wyborczymi popiera 9 proc. respondentów, a system mieszany – 12 proc.

Odnośnie wprowadzenia systemu prezydenckiego, to stosunkowo najwięcej zwolenników mają jego zwolennicy (22 proc.). Jednocześnie, 20 proc. ankietowanych opowiedziało się za pozostawieniem obecnego układu władzy bez zmian. Na system gabinetowy, z wiodącą rolą premiera, wskazało 7 proc. badanych.

Badania dla Wirtualnej Polski przeprowadzono na panelu Ariadna w dniach 20-24 lipca 2018 roku.

Przeczytaj także: PiS przeciw referendum proponowanemu przez prezydenta

Jak informowaliśmy wcześniej, prezydent Andrzej Duda przedstawił 10 pytań, które miałyby znaleźć się w referendum konsultacyjnym ws. konstytucji. Chce, żeby odbyło się ono w dniach 10-11 listopada br. Jedno z pytań dotyczy „konstytucyjnego unormowania członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i NATO, z poszanowaniem zasad suwerenności Państwa oraz nadrzędności Konstytucji RP”.

Wpisanie do konstytucji, że Polska jest państwem suwerennym, a zaraz obok, że musi być w UE i NATO, jest kuriozalne. To jest skandal, że pan prezydent ośmielił się przedstawić opinii publicznej coś takiego – mówił w rozmowie z portalem Kresy.pl publicysta Stanisław Michalkiewicz.

wp.pl / dorzeczy.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    PAD 10-cioma pytaniami tylko swą naiwność obnażył,nic sensownego i państwotwórczego nie wyraził.PAD suwerennością Polski się epatując,sam sobie zaprzeczył.Dobrze to objaśnił niezastąpiony St.Michałkiewicz.Jak można mówić o podnoszeniu suwerenności Polski gdy unijne i natowskie traktaty się podpisuje i ratyfikuje?Przecież one przewidują nadrzędność swych prawnych regulacji nad regulacjami m.inn.polskich praw,w tym jej konstytucji.PAD propagandowymi umizgami olał autentyczny polski interes ekonomiczny namawiając wprowadzenie do konstytucji RP niekonstytucyjnej materii.Takimi są o dziwo już “prawa nabyte” do 500+,oraz dotychczas ustawowy wiek emerytalny.PAD odpowiedzialności za Polskę przeczy.