Większość Polaków nie chce nowej konstytucji [SONDAŻ]

Choć tylko 14 proc. Polaków popiera pomysł napisania nowej konstytucji, to stosunkowo najwięcej z nich opowiada się za ordynacją większościową czy systemem prezydenckim – wynika z sondażu dla portalu WP.pl.

Jak wynika z sondażu Wirtualnej Polski, większość Polaków jest zdania, że obowiązującej konstytucji nie należy zmieniać, lecz ewentualnie wprowadzić w niej niewielkie korekty. Zdaniem portalu, prezydent Duda od roku prowadzi kampanię na rzecz zmiany polskiej konstytucji, a najnowsze badania sugerują, że „Polacy nowej konstytucji po prostu nie chcą”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4749.49 PLN    (21.58%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według sondażu WP.pl, ponad 50 proc. respondentów jest przeciwnych wprowadzeniu nowej konstytucji. 29 proc. badanych uważa, że należy pozostawić ją bez zmian, a następne 27 proc. jest zdania, że ewentualne można ją „nieco zmienić”. Pomysł stworzenia nowej konstytucji popiera 14 proc. ankietowanych. Aż 30 proc. respondentów nie ma wyrobionego zdania w tym temacie.

 

W sondażu zadano też pytania o kwestie ustrojowe, zawarte w propozycjach referendalnych prezydenta. Odnośnie ordynacji wyborczej, stosunkowo najwięcej badanych (25 proc.) opowiada się za wybieraniem posłów w jednomandatowych okręgach wyborczych. Ordynację proporcjonalną z wielomandatowymi okręgami wyborczymi popiera 9 proc. respondentów, a system mieszany – 12 proc.

Odnośnie wprowadzenia systemu prezydenckiego, to stosunkowo najwięcej zwolenników mają jego zwolennicy (22 proc.). Jednocześnie, 20 proc. ankietowanych opowiedziało się za pozostawieniem obecnego układu władzy bez zmian. Na system gabinetowy, z wiodącą rolą premiera, wskazało 7 proc. badanych.

Badania dla Wirtualnej Polski przeprowadzono na panelu Ariadna w dniach 20-24 lipca 2018 roku.

Przeczytaj także: PiS przeciw referendum proponowanemu przez prezydenta

Jak informowaliśmy wcześniej, prezydent Andrzej Duda przedstawił 10 pytań, które miałyby znaleźć się w referendum konsultacyjnym ws. konstytucji. Chce, żeby odbyło się ono w dniach 10-11 listopada br. Jedno z pytań dotyczy „konstytucyjnego unormowania członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i NATO, z poszanowaniem zasad suwerenności Państwa oraz nadrzędności Konstytucji RP”.

Wpisanie do konstytucji, że Polska jest państwem suwerennym, a zaraz obok, że musi być w UE i NATO, jest kuriozalne. To jest skandal, że pan prezydent ośmielił się przedstawić opinii publicznej coś takiego – mówił w rozmowie z portalem Kresy.pl publicysta Stanisław Michalkiewicz.

wp.pl / dorzeczy.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    PAD 10-cioma pytaniami tylko swą naiwność obnażył,nic sensownego i państwotwórczego nie wyraził.PAD suwerennością Polski się epatując,sam sobie zaprzeczył.Dobrze to objaśnił niezastąpiony St.Michałkiewicz.Jak można mówić o podnoszeniu suwerenności Polski gdy unijne i natowskie traktaty się podpisuje i ratyfikuje?Przecież one przewidują nadrzędność swych prawnych regulacji nad regulacjami m.inn.polskich praw,w tym jej konstytucji.PAD propagandowymi umizgami olał autentyczny polski interes ekonomiczny namawiając wprowadzenie do konstytucji RP niekonstytucyjnej materii.Takimi są o dziwo już „prawa nabyte” do 500+,oraz dotychczas ustawowy wiek emerytalny.PAD odpowiedzialności za Polskę przeczy.