PiS przeciw referendum proponowanemu przez prezydenta

W partii rządzącej górę wzięły wątpliwości wobec inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy przeprowadzenia referendum w sprawie zamiany konstytucji.

Jeszcze w tym tygodniu Senat ma podjąć decyzję nad ewentualną organizacją referendum na temat zamiany konstytucji zaproponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Powołując się na oficjalne, ale też nieoficjalnie komunikaty z Prawa i Sprawiedliwości, dziennik „Rzeczpospolita” napisał w poniedziałek, że partia rządząca będzie dążyć do zablokowania inicjatywy prezydenta.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Gazeta wskazuje na deklarację rzecznik PiS i wicemarszałek Sejmu Beaty Mazurek, która w piątek powołała się na opinię Państwowej Komisji Wyborczej, która uznała termin ewentualnego referendum – 10-11 listopada za problematyczny. „Rzeczpospolita” przytacza też wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział w styczniu, że „stulecie niepodległości powinno być czasem dumy z własnego państwa, nie ma sensu zakłócać go obowiązkiem uczestnictwa w referendum, nawoływaniem do pójścia do lokali wyborczych”. Według gazety to właśnie termin stanie się dla senatorów pretekstem dla zablokowania inicjatywy prezydenta. Tego typu uzasadnienie pomogło by również uniknąć ostrego konfliktu z Andrzejem Dudą, którego partia nie chce.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Powołując się na nieoficjalną wypowiedź jednego z polityków PiS „Rzeczpospolita” twierdzi, że partia rządząca obawia się niskiej frekwencji w czasie postulowanego przez prezydenta referendum co opozycja mogłaby wykorzystywać jako dowód braku poparcia społecznego dla obozu PiS.

Gazeta zwraca uwagę, że jedynymi, którzy zadeklarowali jednoznaczne poparcie dla przeprowadzenia referendum są politycy Kukiz ’15. Partie parlamentarnej opozycji – PO, Nowoczesnej i PSL zadeklarowały już, że idei referendum nie popierają.

rp.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Nie tylko w rządzącej parti i jej przystawkach,także w zdrowo myślących Polakach górę wzięły wątpliwości wobec referendalnej inicjatywy PAD’a.Nie będę się rozwodził,nie warto,PAD poza konstytucyjne ramy wychodzi gdy niekonstytucyjną materię konstytucyjnemu referendum poddaje.