Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej rozpoczął postępowanie przeciw sędziom i prokuratorom Litwy, zaangażowanych w sprawę karną przeciw obywatelom Rosji.

Decyzja rosyjskiego Komitetu Śledczego jest odwetem za oskarżenie przez litewską prokuraturę 66 obywateli Rosji o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości za ich udział w pacyfikacji protestów pod wileńską wieżą telewizyjną 13 stycznia 1991 r. Z rąk żołnierzy radzieckich zginęło wówczas 14 manifestantów sprzeciwiających się obecności Armii Radzieckiej na terenie Litwy, zabiegającej wówczas o uznanie dla swojej deklaracji niepodległości z roku poprzedniego.

Proces w sprawie pogromu wileńskiej manifestacji pod wieżą telewizyjną rozpoczął się w 2016 roku. Rosja odmówiła jakiejkolwiek współpracy w tej sprawie. Podejrzani będący obywatelami Rosji nie zostali nawet przesłuchani. Poniedziałkowa deklaracja rosyjskiego Komitetu Śledczego świadczy o tym, że Moskwa postanowiła podjąć kroki odwetowe wobec Litwy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rzeczniczka rosyjskiego Komitetu Śledczego Swietłana Pietrienko oświadczyła, że działania litewskich prokuratorów i sędziów są bezprawne, bowiem Litwa była w 1991 r. częścią Związku Radzieckiego zatem oficerowie i żołnierze Armii Radzieckiej wykonywali rozkazy władz państwowych. Według Pietrienko prawo litewskie nie może mieć w związku z tym zastosowania w ocenie tych wydarzeń.

Czytaj także: Waldemar Tomaszewski: Polskość należy wzmacniać na miejscu, to jest w interesie Polski

PAP/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz