Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej rozpoczął postępowanie przeciw sędziom i prokuratorom Litwy, zaangażowanych w sprawę karną przeciw obywatelom Rosji.

Decyzja rosyjskiego Komitetu Śledczego jest odwetem za oskarżenie przez litewską prokuraturę 66 obywateli Rosji o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości za ich udział w pacyfikacji protestów pod wileńską wieżą telewizyjną 13 stycznia 1991 r. Z rąk żołnierzy radzieckich zginęło wówczas 14 manifestantów sprzeciwiających się obecności Armii Radzieckiej na terenie Litwy, zabiegającej wówczas o uznanie dla swojej deklaracji niepodległości z roku poprzedniego.

Proces w sprawie pogromu wileńskiej manifestacji pod wieżą telewizyjną rozpoczął się w 2016 roku. Rosja odmówiła jakiejkolwiek współpracy w tej sprawie. Podejrzani będący obywatelami Rosji nie zostali nawet przesłuchani. Poniedziałkowa deklaracja rosyjskiego Komitetu Śledczego świadczy o tym, że Moskwa postanowiła podjąć kroki odwetowe wobec Litwy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rzeczniczka rosyjskiego Komitetu Śledczego Swietłana Pietrienko oświadczyła, że działania litewskich prokuratorów i sędziów są bezprawne, bowiem Litwa była w 1991 r. częścią Związku Radzieckiego zatem oficerowie i żołnierze Armii Radzieckiej wykonywali rozkazy władz państwowych. Według Pietrienko prawo litewskie nie może mieć w związku z tym zastosowania w ocenie tych wydarzeń.

Czytaj także: Waldemar Tomaszewski: Polskość należy wzmacniać na miejscu, to jest w interesie Polski

PAP/Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz