W czwartek minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska – pomimo negatywnej opinii ABW – wydała sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy.

„Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało dziś decyzje zasadcznie na budowę łącznie 24 reaktorów w technologii BWRX-300 amerykańskiej firmy GE-Hitachi. Wnioskowały o nie spółki celowe OSGE. Pozytywne decyzje dotyczą lokalizacji w Ostrołęce, Włocławku, Stawach Monowskich, Dąbrowie Górniczej, Krakowie (Nowa Huta) oraz Tarnobrzegu-Stalowej Woli małego atomu” – pisze w komunikacie OSGE. Gdyby udało się zbudować wszystkie bloki, na jakie spółka uzyskała decyzje, miałyby one łącznie 7,2 GW mocy.

„Otrzymane przez nas decyzje to ważny krok w kierunku głębokiej dekarbonizacji polskiej gospodarki. Symboliczne jest, że decyzje otrzymaliśmy właśnie dziś – przy emisji dwutlenku węgla w Polsce sięgającej 928 g CO2/kWh, najwyższej w Europie i jednej z najwyższych na świecie. Decyzje umożliwiają nam rozpoczęcie programu budowy floty reaktorów BWRX-300 w Polsce, aby zapewnić zeroemisyjny, stabilne źródła energii dla energetyki, przemysłu i ciepłownictwa” – mówi cytowany przez spółkę Rafał Kasprów, prezes OSGE.

BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) – joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc – 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR – małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE – ma powstać w Polsce do końca dekady.

Decyzje resortu klimatu skomentował ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. “Bardzo cieszą nas wiadomości płynące z Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wydaniu decyzji zasadniczych dotyczących budowy reaktorów jądrowych w technologii BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy. To ważny i bardzo potrzebny krok dla długofalowego bezpieczeństwa energetycznego Polski i dla naszych relacji” – napisał.

Wcześniej spółka Orlenu i Synthosu uzyskała pozytywną opinię Państwowej Agencji Atomistyki ws. planowanego reaktora BWRX-300. Prezes PAA wskazał, że jego założenia techniczne są zgodne z krajowymi wymogami bezpieczeństwa.

Projekt nie uzyskał jednak pozytywnej opinii ABW. Sprawę 6 grudnia ujawniła “Polityka”. Dzień później doniesienia te potwierdziła spółka OSGE, które określiła działania ABW jako „niekompetentne i nieodpowiedzialne”.

„W ciągu ponad 230 dni postępowania ABW ani razu nie spotkała się ani z wnioskodawcą czyli spółką OSGE, z dostawcą technologii, czyli amerykańskim GE-Hitachi, ani nie zapoznała się z danymi dotyczącymi wnioskowanych lokalizacji. Nie wiemy, na jakiej podstawie ABW wydała swoje opinie” – brzmi stabowisko spółki. Jako że cała decyzja Agencji jest tajna, OSGE zapowiada wejście na sądową ścieżkę w celu jej odtajnienia.

Na oświadczenie zareagował były już szef służb specjalnych, wiceprezes PiS Mariusz Kamiński. W swoim oświadczeniu napisał o insynuacjach i kłamstwach. „W ocenie ABW prowadzona przez spółkę inwestycja w sposób nienależyty zabezpiecza interesy Skarbu Państwa, w tym spółki Orlen” – stwierdził.

W połowie listopada tego roku prezes Orlenu Daniel Obajtek informował, że “inwestycja w mały reaktor jądrowy SMR jest jednym z projektów objętych strategicznym wsparciem programu Phoenix, który otrzyma finansowanie Departamentu Stanu USA”. Obajtek tłumaczył, że “dzięki temu możliwe będzie przyspieszenie budowy małych reaktorów w Polsce i znaczące zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu”.

Jak informowaliśmy, w grudniu 2021 roku Synthos Green Energy oraz GE Hitachi Nuclear Energy podpisały w Kanadzie list intencyjny z BWXT Canada – czołowym producentem komponentów dla energetyki jądrowej – w zakresie współpracy na rzecz budowy i rozwijania łańcucha dostaw dla małych reaktorów jądrowych BWRX-300 w Kanadzie, USA oraz w Polsce.

Również KGHM Polska Miedź i amerykańska firma NuScale Power podpisały w w lutym 2022 roku umowę na opracowanie i wybudowanie 6 modułowych reaktorów nuklearnych w technologii SMR, z opcją rozbudowy do 12. Ich moc zainstalowana miała wynieść około 1GW.

NuScale Power poinformowała w listopadzie br., że osiągnęła porozumienie z grupą energetyczną w Utah w sprawie zakończenia projektu małego reaktora modułowego. Akcje NuScale spadają o aż 34 proc. Jak podkreśla “Business Insider” może się teraz okazać, że w związku z tym faktem plany KGHM trzeba będzie “zawiesić na kołku”.

W styczniu firma NuScale podała, że ​​docelowa cena energii z elektrowni wyniesie 89 dol za megawatogodzinę, co stanowi wzrost o 53 proc. w porównaniu z poprzednimi szacunkami wynoszącymi 58 dol. To budzi obawy co do gotowości klientów do zapłaty.

89 dol. to 369 zł, a cena energii na TGE to obecnie 434 zł za MWh, przy czym były dni, jak 4-6 listopada, kiedy cena była poniżej 300 zł za MWh, a 15 października nawet poniżej 100 zł. W tej sytuacji rentowność inwestowania w podobny projekt staje pod znakiem zapytania – pisze “Business Insider”.

Kresy.pl / businessinsider.com.pl / tvn24.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    To jest kolejna wtopa,a jeszcze gorsza z wydzierżawieniem na 30 lat części portu w Gdyni jakiejs kombinowanej spółce(działanie na szkodę Skarbu Państwa),i znowu sa tu Holendrzy najbardziej nam wrogie państwo w UE. Może stop dla holendrów w Polsce!

  2. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Zachodzi pytanie czy lepiej mieć jeden Czernobyl czy 24 mniejsze Czernobyle bo prawdopodobieństwo awarii niewspółmiernie wzrasta przy tej ilości ,biorąc ppod uwagę ,że są to projekty eksperymentalne i nigdzie indziej jeszcze niezbudowane. Nikt z tej firmy nie podaje ile taka elektrownia produkuje odpadów i gdzie będą składowane , bo może nam oprócz tego zgniłego jaja jeszcze podrzucą promieniotwórcze mogielniki pod lasem jak to się dzieje już teraz z chemicznymi8 odpadami z całego świata nie wyłączając odpadów z Afryki.