Odczyty za pierwszy kwartał bieżącego roku wskazują, że Uzbekistan radykalnie zwiększył import "błękitnego paliwa". Jest to skutek ubigłorocznego kontraktu z Gazpromem.

W pierwszym kwartale tego roku Uzbekistan importował gaz ziemny o wartości 360 mln dolarów, czyli 2,4 razy wyższej niż w analogicznym okresie roku zeszłego. Poinformowała o tym służba prasowa Urzędu Statystycznego przy Prezydencie Uzbekistanu, na którą powołał się w czwartek portal Fergana.

Wzrost wynika z importu rosyjskiego gazu, który rozpoczął się w październiku 2023 roku, jak podkreślił portal. Zarazem Uzbekistan prowadził także eksport "błękitnego paliwa". W okresie styczeń-marzec 2024 r. miał wartość 45,4 mln dolarów, to jest o 2,5 proc. wyższą od pierwszego kwartału ubiegłego roku.

Mitem jest to, że Polska powinna wybrać między bliskimi relacjami z UE a współpracą z USA – mówił w swoim expose szef MSZ Radosław Sikorski. Nie wykluczył, że Polska zgodzi się na kontrowersyjne zmiany w unijnych traktatach.

W czwartek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wygłosił w Sejmie swoje ponad godzinne expose, w którym przedstawił główne założenia polityki zagranicznej centrolewicowego rządu Donalda Tuska.

Papież Franciszek rozmawiając w środę z CBS News przekonywał w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej, że „wynegocjowany pokój jest lepszy niż wojna bez końca”. (more…)

Organizacja Sieć Informacji o Bezpieczeństwie Żywnościowym (Food Security Information Network - FSIN) opublikowała doroczny raport na temat stanu wyżywienia ludności świata.

Jak wynika z opublikowanego w środę globalnego raportu na temat kryzysów żywnościowych przygotowanego przez FSIN, ekstremalne zdarzenia pogodowe i wstrząsy gospodarcze zwiększyły liczbę osób dotkniętych poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, która wzrosła o 24 mln w porównaniu z 2022 r. Łącznie w roku 2023 ostrego niedostatku żywności doznawało na świecie 282 miliony osób, przytoczyła Al Jazeera.

Raport został przygotowany na zlezenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, niektórych państw i organizacji pozarządowych. Dowodzi, że nie ma perspektywy na poprawę sytuacji żywnościowej na świecie w roku bieżącym.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, określające plan pomocy dla polskich rolników. Zakłada ono m.in. dopłaty 200-300 zł od tony sprzedawanego zboża. Wsparcie otrzymają także ci rolnicy, którzy sprzedali zboże przed przyjęciem rozporządzenia.

W czwartek szef KPRM Jan Grabiec poinformował, że Rada Ministrów zdecydowała o przyjęciu rozporządzenia, określającego cały plan pomocy dla polskich rolników, związanej ze skutkami wojny rosyjsko-ukraińskiej i skutkami zmian, które w związku z tą wojną dotknęły polskiego rynku. Przyznał, że dotyczy to szczególnie „szerokiego otwarcia granic celnych Unii Europejskiej” i Polski oraz związanego z tym „napływu nadmiernych ilości zboża z Ukrainy” i „destabilizacji polskiego rynku”.

Amerykanie od lat utrzymują bazy wojskowe w syryjskich prowincjach Hasaka i Dajr az-Zaur, w których wspierają kurdyjskich separatystów. Właśnie w tych prowincjach znajdują się główne złoża syryjskiej ropy.

Syryjska, państwowa agencja informacyjna SANA podała w poniedziałek, że "amerykańscy okupanci w dalszym ciągu kradną syryjskie zasoby z okupowanych przez nich obszarów w prowincji Hasaka, a ich siły wysłały dziesiątki czołgów i ciężarówek załadowanych skradzioną ropą i zbożem do swoich baz na terytorium Iraku".

SANA powołała się na lokalnych świadków ze wsi al-Jarubija, którzy mieli wykonać fotografie amerykańskiego konwoju wojskowego opuszczającego pole naftowe w regionie Hasaka. Konwój miał składać się z 69 pojazdów, w tym 45 cystern napełnionych ropą i 24 ciężarówek załadowanych zbożem zabranym z silosów zbożowych, rozsianych po Hasace i okolicach.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%