Polski Koncern Naftowy Orlen, którzy przejmuje inną polską spółkę naftową Lotos sprzeda część jej aktywów zagranicznym podmiotom.

Jak podał w niedzielę portal Radia Zet sprzedaż aktywów będzie elementem koniecznym dla połączenia Orlenu i Lotosu. Po tym gdy pierwsza spółka państwowa ogłosił chęć przejęcia drugiej w sprawie interweniowała Komisja Europejska, która uznała, że procedury antymonopolowe wymagają, by Orlen sprzedał 30 proc. akcji Lotosu i 80 proc. stacji benzynowych w ręce innego podmiotu bądź podmiotów.

Radio Zet twierdzi, że Orlen znalazł już chętnych. Akcje Lotosu wykupi potentat z Arabii Saudyjskiej Saudi Aramco. Natomiast cztery piąte stacji benzynowych polskiej spółki przejmie węgierski MOL.

Pierwotnie wśród zainteresowanych miał być jeszcze kanadyjski Circle K, a także polska spółka Unimot, choć ta druga interesowała się tylko spółką-córką Lotos Asfalt. Jednak jak powiedziało anonimowe źródła Radia Zet – “Wszyscy oferenci na początku byli bardzo zainteresowani, później ich zapał zmalał. Ciężko było nawet powiedzieć, że trwała jakaś konkurencyjna walka. To raczej Orlen robił wszystko, żeby ktoś złożył ofertę”.

W 2019 roku pisaliśmy, że PKN Orlen chce kupić co najmniej 53 proc. Lotosu, w którym polski Skarb Państwa posiada 53,19 proc. akcji. Organy nadzoru konkurencji w UE obawiają się, że umowa może podnieść ceny i ograniczyć konkurencję w Polsce, Czechach, Estonii, na Litwie, Łotwie i Słowacji. Ostatecznie Komisja Europejska przedstawiła warunki połączenia spółek.

Zobacz także: Krzysztof Bosak: Fuzja Orlenu i Lotosu do decyzja polityczna, niemająca ekonomicznego uzasadnienia

Istotnym powodem dla dążenia Orlenu do szybkiego znalezienia nabywców na aktywa Lotosu jest nie tylko termin wyznaczony przez KE, ale i pozycja prezesa koncernu Daniela Obajtka w obozie Zjednoczonej Prawicy. Radio Zet twierdzi, że odkładanie w czasie fuzji z Lotosem skutecznie ją podważało, a w obozie rządzącym pojawiły się nawet głosy o konieczności dymisji prezesa Orlenu.

Czytaj także: Orlen Lietuva przejmie kontrolę nad ważnym kolejowym terminalem przeładunkowym

wiadomosci.radiozet.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply