Węgry nie będą wspierać Ukrainy w żadnej kwestii w stosunkach międzynarodowych, dopóki nie zostaną przywrócone prawa językowe tamtejszym Węgrom, oznajmił w poniedziałek węgierski premier Viktor Orban.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Węgry nie będą wspierać Ukrainy w żadnej kwestii w stosunkach międzynarodowych, dopóki nie zostaną przywrócone prawa językowe tamtejszym Węgrom, oznajmił w poniedziałek węgierski premier Viktor Orban.

Orban powiedział także, że Węgrom nie spieszy się z ratyfikacją przystąpienia Szwecji do NATO, sygnalizując dalsze opóźnienie procesu, który od zeszłego roku utknął w parlamencie. Starania Szwecji o członkostwo są wstrzymane do czasu zatwierdzenia przez Węgry i Turcję.

„Chcą przekształcić (węgierskie szkoły) w szkoły ukraińskie, a jeśli to nie zadziała, chcą je zamknąć” – powiedział w swoim przemówieniu premier Orban, dodając, że jego rząd będzie walczył o prawa etnicznych Węgrów na zachodniej Ukrainie.

„Nie będziemy wspierać Ukrainy w żadnej kwestii na scenie międzynarodowej, dopóki nie przywróci ona przepisów gwarantujących prawa Węgrów”.

Rada Najwyższa Ukrainy na posiedzeniu w czwartek 21 września przyjęła europejską ustawę integracyjną dotyczącą mniejszości narodowych. Poparło ją 318 posłów.

Została przyjęta po wydaniu przez Komisję Wenecką opinii w sprawie ustawy „O mniejszościach narodowych Ukrainy”. Tym samym przyjęty dokument zmienia ustawę przyjętą przez parlament w grudniu 2022 roku.

Dokument określa, kim są mniejszości narodowe, dopuszcza używanie języków mniejszości narodowych w reklamach oraz podczas różnych wydarzeń, a także podczas udzielania pomocy. Ponadto ustawa przewiduje opracowanie metodologii używania języków mniejszości w niektórych regionach. Dokument wyjaśnia także tryb ustalania osiedli, w których większość ludności stanowią mniejszości narodowe. Jednocześnie język mniejszości narodowych powinien być używany równolegle z językiem państwowym. Wyjątkiem są imprezy publiczne, gdzie używanie języka państwowego jest obowiązkowe jedynie w przypadku, gdy organizatorzy otrzymali stosowny wniosek nie później niż 72 dni przed wystąpieniem z takim żądaniem.

Ustawą tą Rada Najwyższa zezwoliła mniejszościom narodowym na tworzenie własnych mediów, a także umożliwiła otwieranie wyspecjalizowanych księgarń w celu realizacji praw mniejszości narodowych. W takich księgarniach będzie można sprzedawać produkty wydawnicze lub media drukowane.

Jednocześnie dokument stanowi, że prawa i wolności mniejszości narodowych mogą być ograniczane zgodnie z prawem w interesie bezpieczeństwa narodowego, zapewnienia integralności terytorialnej i porządku publicznego, zapobiegania zamieszkom itp. Przyjęcie tej ustawy jest jednym z obowiązkowych kroków rozpoczynających negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Olga Stefaniszyna, która odpowiada za dążenie Ukrainy do przystąpienia do UE, powiedziała „Financial Times”, że Kijów jest gotowy wprowadzić „dodatkowe poprawki” do przepisów dotyczących szkolnictwa średniego w językach mniejszości, w tym węgierskim, pod warunkiem, że uda się osiągnąć równowagę w nauczaniu w języku ukraińskim.

Na Zakarpaciu na zachodniej Ukrainie żyje około 80 000 etnicznych Węgrów – a ochrona ich praw jest jednym z siedmiu punktów w zakresie reform, których domaga się UE przed rozpoczęciem rozmów członkowskich.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply