Urzędnicy Unii Europejskiej zwrócili się do Węgier o „podjęcie pilnych działań”, aby opozycyjna stacja radiowa „Klubradio” mogła kontynuować nadawanie po tym, jak odebrano jej koncesję – poinformowała w niedzielę agencja Reuters.

Jak poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters, urzędnicy Unii Europejskiej zwrócili się do Węgier o „podjęcie pilnych działań”, aby opozycyjna stacja radiowa „Klubradio” mogła kontynuować nadawanie po tym, jak odebrano jej koncesję.

UE wyraziła w tym tygodniu zaniepokojenie wolnością mediów na Węgrzech w związku ze sprawą Klubradia, które nadaje od 19 lat i którego goście często krytykują politykę rządu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

List z 12 lutego szefa działu sieci komunikacyjnych Komisji Europejskiej, Roberta Violi, do ambasadora Węgier przy UE Tibora Stelbaczkiego brzmiał:

„Proszę o zapewnienie, że obecne wykorzystanie fal radiowych będzie mogło być kontynuowane w okresie przejściowym, aż ostateczne decyzje w sprawie odrzucenia wniosku o odnowienie koncesji oraz w sprawie każdego nowego przydziału staną się prawnie wiążące”.

„Zwracam się do władz węgierskich o podjęcie pilnych działań w oczekiwaniu na toczące się postępowanie sądowe i ostateczne decyzje w sprawie praw użytkowania, aby zapewnić przestrzeganie wymogów prawa UE przy jednoczesnym uniknięciu nieodwracalnej szkody dla obecnego posiadacza częstotliwości”.

W liście stwierdzono, że Klubradio stoi w obliczu „bezpośredniego ryzyka” wyrzucenia z anteny „na podstawie wysoce wątpliwych podstaw prawnych”. Węgierskie władze odmówiły odnowienia licencji Klubradio z powodu ciągu naruszeń przepisów przez stację.

Radio przegrało we wtorek rozprawę odwoławczą od odebrania licencji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy wcześniej, Departament Stanu USA poinformował w środę na swojej stronie, że jest zaniepokojony spadkiem pluralizmu w mediach na Węgrzech. Departament uważa, że „różnorodność medialna” jest niezbędna dla demokracji.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni spadkiem pluralizmu mediów na Węgrzech. Nieuchronna utrata koncesji na nadawanie jednej z najpopularniejszych stacji radiowych w kraju, Klubradio, grozi odejściem kolejnego niezależnego głosu z fal węgierskich. Stany Zjednoczone podzielają obawy międzynarodowych zwolenników wolności prasy i wielu Węgrów co do spadku pluralizmu mediów na Węgrzech” – czytamy w oświadczeniu.

„Stany Zjednoczone uważają, że różnorodność niezależnych głosów i opinii jest niezbędna dla demokracji i wzywamy rząd Węgier do promowania otwartego środowiska medialnego. Stany Zjednoczone są zdecydowane zacieśnić nasze partnerstwo z Węgrami, sojusznikiem NATO, i zwiększyć zaangażowanie administracji Bidena we wspieranie instytucji demokratycznych, praw człowieka i praworządności” – podał Departament Stanu na swojej stronie.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz