Urzędnicy Unii Europejskiej zwrócili się do Węgier o „podjęcie pilnych działań”, aby opozycyjna stacja radiowa “Klubradio” mogła kontynuować nadawanie po tym, jak odebrano jej koncesję – poinformowała w niedzielę agencja Reuters.

Jak poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters, urzędnicy Unii Europejskiej zwrócili się do Węgier o „podjęcie pilnych działań”, aby opozycyjna stacja radiowa “Klubradio” mogła kontynuować nadawanie po tym, jak odebrano jej koncesję.

UE wyraziła w tym tygodniu zaniepokojenie wolnością mediów na Węgrzech w związku ze sprawą Klubradia, które nadaje od 19 lat i którego goście często krytykują politykę rządu.

List z 12 lutego szefa działu sieci komunikacyjnych Komisji Europejskiej, Roberta Violi, do ambasadora Węgier przy UE Tibora Stelbaczkiego brzmiał:

„Proszę o zapewnienie, że obecne wykorzystanie fal radiowych będzie mogło być kontynuowane w okresie przejściowym, aż ostateczne decyzje w sprawie odrzucenia wniosku o odnowienie koncesji oraz w sprawie każdego nowego przydziału staną się prawnie wiążące”.

„Zwracam się do władz węgierskich o podjęcie pilnych działań w oczekiwaniu na toczące się postępowanie sądowe i ostateczne decyzje w sprawie praw użytkowania, aby zapewnić przestrzeganie wymogów prawa UE przy jednoczesnym uniknięciu nieodwracalnej szkody dla obecnego posiadacza częstotliwości”.

W liście stwierdzono, że Klubradio stoi w obliczu „bezpośredniego ryzyka” wyrzucenia z anteny „na podstawie wysoce wątpliwych podstaw prawnych”. Węgierskie władze odmówiły odnowienia licencji Klubradio z powodu ciągu naruszeń przepisów przez stację.

Radio przegrało we wtorek rozprawę odwoławczą od odebrania licencji.

Jak informowaliśmy wcześniej, Departament Stanu USA poinformował w środę na swojej stronie, że jest zaniepokojony spadkiem pluralizmu w mediach na Węgrzech. Departament uważa, że “różnorodność medialna” jest niezbędna dla demokracji.

“Jesteśmy głęboko zaniepokojeni spadkiem pluralizmu mediów na Węgrzech. Nieuchronna utrata koncesji na nadawanie jednej z najpopularniejszych stacji radiowych w kraju, Klubradio, grozi odejściem kolejnego niezależnego głosu z fal węgierskich. Stany Zjednoczone podzielają obawy międzynarodowych zwolenników wolności prasy i wielu Węgrów co do spadku pluralizmu mediów na Węgrzech” – czytamy w oświadczeniu.

“Stany Zjednoczone uważają, że różnorodność niezależnych głosów i opinii jest niezbędna dla demokracji i wzywamy rząd Węgier do promowania otwartego środowiska medialnego. Stany Zjednoczone są zdecydowane zacieśnić nasze partnerstwo z Węgrami, sojusznikiem NATO, i zwiększyć zaangażowanie administracji Bidena we wspieranie instytucji demokratycznych, praw człowieka i praworządności” – podał Departament Stanu na swojej stronie.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply