Czołowy polityk Słowacji Boris Kollár zarzucił premierowi Węgier, że próbuje podzielić jego kraj razem z Władimirem Putinem.

Kollár wypowiedział się w niedzielę w lokalnej telewizji na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej. Jak stwierdził działania Rosji dekonstruują ład międzynarodowy w Europie. Z tej dekonstrukcji, jak stwierdził przewodniczący Rady Narodowej Słowacji, Węgry mogą skorzystać, by „podzielić Słowację”.

„Oni mówią o Wielkich Węgrzech, kupują u nas nieruchomości, rozdają paszporty. To nie żarty” – słowa Kollár zacytował portal Ma7.sk. Odniósł się on w ten sposób o prawodawstwa Węgier umożliwiającego etnicznym Węgrom z innych państw ubieganie się o obywatelstwo narodowej macierzy. Ustawa taka została w Budapeszcie przyjęta w 2011 r., a więc rok po objęciu władzy przez Fidesz – partię Viktora Orbána. Parlament Słowacji szybko zareagował na to przyjęciem ustawy o zakazie posiadania dwóch obywatelstw.

Zgodnie z danymi z 2011 r. 458 tys. Węgrów stanowiło 8,5 proc. ludności Słowacji. Jej terytorium przez tysiąclecie stanowiło część Królestwa Węgier pod władaniem różnych dynastii. Obszary te zostały mu odebrane na mocy traktatu z Trianon z 1920 r., narzuconego przez zwycięskie w pierwszej wojnie światowej mocarstwa.

Współcześnie Madziarzy stanowią większość ludności w całym pasie wzdłuż południowej granicy, na obszarze przylegającym do terytorium Węgier.

Władze Węgier znacznymi środkami finansowymi wspierają społeczność węgierską na Słowacji, inwestując w jej organizacje społeczne, instytucje edukacyjne, a nawet kluby sportowe, z którymi ta społeczność się identyfikuje. Choć w latach 90 i pierwszej dekadzie XXI w. stosunki między dwoma sąsiednimi państwami bywały napięcie, za rządów Orbána, w zeszłej dekadzie uległy one poprawie.

ma7.sk/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz