Na odbywającym się dziś w Helsinkach szczycie Europejskiej Partii Ludowej, Donald Tusk, wygłosił przemówienie odczytywane jako atak na premiera Węgier.

Jak napisał brytyjski The Independent, Przewodniczący Rady Europejskiej przeprowadził potężny atak na premiera Węgier, oskarżając go o tolerowanie ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu oraz o podkopywanie liberalnej demokracji. Bez wymieniania wprost Viktora Orbana, Tusk groził: Jeśli popierasz Putina i atakujesz Ukrainę, jeśli jesteś zwolennikiem agresora a nie ofiary, nie jesteś chrześcijańskim demokratą.

Punktem wyjściowym przemówienia Tuska stał się kryzys migracyjny, który jego zdaniem jest: impulsem do debaty na temat tożsamości europejskiej chrześcijańskiej demokracji. Od samego początku ostrzegałem przed dwoma zagrożeniami. Po pierwsze, bezsilności w obliczu fali nielegalnej migracji, [niezdolność do] skutecznego kontrolowania naszej granicy zewnętrznej, mogłaby wywołać kryzys zaufania naszych obywateli w państwie liberalnym i w Unii Europejskiej jako całości, ponieważ ludzie cenią sobie wolność i otwartość tylko tak długo, jak długo czują się bezpiecznie. Drugim zagrożeniem jest pojawienie się na scenie polityków, którzy, wykorzystując chaos wywołany nową falą migracji, zaczęli przeciwstawiać bezpieczeństwo i porządek otwartości i wolności.

Tusk zapewniał, że priorytetem jego ugrupowania jest powstrzymanie nielegalnej imigracji: Tak, zajęło nam to zbyt dużo czasu, ale w końcu udało nam się, dzięki naszym wspólnym wysiłkom, porzucić logikę bezsilności i skoncentrować się na ochronie zewnętrznej granicy. Przed nami jeszcze dużo pracy, ale przynajmniej jedno jest oczywiste: naszym priorytetem jest powstrzymanie nielegalnej migracji. Słyszałem to od wszystkich przywódców podczas naszej ostatniej Rady Europejskiej.

Druga część wystąpienia jest powszechnie odczytywana jako niedwuznaczny atak na premiera Węgier, Victora Orbana: Jeśli chodzi o drugie zagrożenie, które jeszcze nie zniknęło, chcę powiedzieć bez ogródek, że nikt nie ma prawa, przynajmniej w naszej politycznej rodzinie, do ataku na liberalną demokrację i jej fundamenty. Nie możemy zgodzić się z argumentem, że skuteczna ochrona europejskiej granicy, naszego terytorium i tożsamości oznacza przeciwstawienie się zasadom liberalnej demokracji.

Postawmy sprawę jasno:

Jeśli jesteś przeciwny zasadzie rządów prawa i niezależnemu sądownictwu, nie jesteś chrześcijańskim demokratą;

Jeśli nie lubisz wolnej prasy i organizacji pozarządowych, jeśli tolerujesz ksenofobię, homofobię, nacjonalizm i antysemityzm, nie jesteś chrześcijańskim demokratą;

Jeśli państwo i naród przeciwstawiasz, lub stawiasz ponad wolnością i godnością jednostki, nie jesteś chrześcijańskim demokratą;

Jeśli chcesz konfliktu i podziałów na całym świecie i wewnątrz Unii Europejskiej, nie jesteś chrześcijańskim demokratą;

Jeśli popierasz Putina i atakujesz Ukrainę, jeśli jesteś zwolennikiem agresora a nie ofiary, nie jesteś chrześcijańskim demokratą;

Jeśli chcesz zastąpić zachodni model liberalnej demokracji wschodnim modelem “autorytarnej demokracji”, nie jesteś chrześcijańskim demokratą.

Tusk pochwalił się swoim przemówieniem również na Twitterze:

Zobacz także: Szef MSZ Węgier: Węgry nie są prorosyjskie ani proamerykańskie. Są prowęgierskie.

Wcześniej tego samego dnia, węgierski premier zwrócił się do delegatów z apelem o “przywrócenie jedność rodziny EPL”: Nie ufajmy nigdy tym, którzy realizują swoje osobiste ambicje na dzieleniu naszej rodziny EPL poprzez socjalistyczne i liberalne oskarżenia. W imię zwycięstwa, powróćmy do naszych duchowych korzeni i ogłośmy renesans chrześcijańskiej demokracji” – powiedział. “Nie słuchajmy naszych przeciwników i nie mierzmy się standardami lewicowych partii i liberalnych mediów. Jeśli chcemy ich zadowolić, skazujemy się na porażkę. Zamiast tego musimy iść własną drogą. Będziemy pielęgnować nasze sukcesy. Ci, którzy nie szanują swoich zwycięzców, wybierają najkrótszą ścieżkę do porażki.

The Independent / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Willgraf
  Willgraf :

  Tusk pajacu całkowicie zlewaciałeś – Ukraina to stan psychiki banderowców a nie kraj – takiego kraju nie ma ! a to banderowców atakują wszystkich dookoła – Węgry tylko potrafią się skutecznie bronić przed obsranymi hajdawerowcami spod znaku chazarskiego tryzuba – a tym swoim lewackim przemówieniem tylko się błaźnisz – uważaj lepiej bo wam w Brukseli w twoim biurze meczet zrobią twoi ulubieni Muzułmanie wysyłani do Europy przez syjonistów tym się zajmij

 2. Kasper1
  Kasper1 :

  Ten ochujały debil chyba tak się przestraszył oskarżeń ze strony matołów i giedroyciowców o prorosyjskość które gęsto padały w czasie resetu kontaktów z Rosją oraz po słynnej rozmowie z Putinem na molo w Sopocie, że teraz robi z siebie tak samo probanderowskiego jak banderowcy. Jeżeli ten jołop chwali się spotkaniem z tym poroszenkowym gównem i zgodnością poglądów na temat “atakowania” Ukrainy przez Węgry oraz bycia przez nie “zwolennikiem agresora” zamiast “ofiary” (którą rzekomo jest ten banderowski kał) to niech także zada publicznie następujące pytania – czy jesteś Chrześcijańskim Demokratą jeżeli jesteś sojusznikiem tych których bohaterami narodowymi są czerwono-czarni zwyrodnialcy, autorzy bestialskiego ludobójstwa dokonanego na ok. 160 tys. dzieci, kobiet i ludzi starszych? Czy jesteś Chrześcijańskim Demokratą jeżeli chwalisz się przyjaźnią z tymi którzy zabraniają poszukiwania i upamiętnienia zbiorowych dołów śmierci w których leżą szczątki bestialsko pomordowanych? Czy jesteś POLSKIM Chrześcijańskim Demokratą jeżeli “pijesz sobie z dziubków” z prostym ukraińskim chamem który w lipcu urządził bezczelną, antypolską prowokację w Sahryniu? Życzę ci Tusk, probanderowski zdrajco, tyle samo kopów w dupę ile twojemu ukraińskiemu “przyjacielowi” a gdyby moje życzenia miały sie spełnić to obaj już nigdy w życiu nie moglibyści usiąść a spalibyście tylko na brzuchu. Jeszcze jedno – po zakończeniu twojej kretyńskiej, “europejskiej misji” nie wracaj lepiej k…..o do Polski, jedź prosto do swoich banderowskich przyjaciół – oczywiście o ile będą jeszcze przy żłobie (o co może być bardzo ciężko).

 3. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Panie Tusk!Ktoś kto mówi, że polskość to nienormalność, nie ma prawa nazywać się Polakiem.Ktoś ,kto obraża i opluwa swoja Ojczyznę,która go wykarmiła i wykształciła, dała mu mieszkanie i pracę…nie ma prawa nazywać się chrześcijaninem!
  A już na pewno nie ma ŻADNEGO prawa oceniać innych!Orbanowi pan do pięt nie sięga!nawet z Jego wadami!!