W ubiegłym tygodniu główne instytucje UE doszły do porozumienia w sprawie mechanizmu “obowiązkowej solidarności” przy relokacji migrantów. Tymczasem liczba wniosków o azyl w Unii drastycznie rośnie. Szacuje się, że w 2023 roku ich liczba “znacznie przekroczy milion”.

W tym roku gwałtownie wzrosła liczba osób, które ubiegają się o azyl w Europie – wynika z danych Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu (AUEA). Tylko w październiku br. zarejestrowano około 123 tys. wniosków, co jest najwyższym miesięcznym wynikiem od siedmiu lat – podał w poniedziałek portal Deutsche Welle, powołując się na wypowiedź dyrektor AUEA Niny Gregori.

Szacuje się, że w 2023 roku liczba wniosków o azyl w UE “znacznie przekroczy milion”.

Gregori uważa, że ich liczba nadal będzie rosnąć. “Świat wokół nas staje się coraz bardziej niestabilny. Zatem potrzeba ochrony uchodźców nie zmniejszy się w 2024 roku i później, ale częściowo nawet wzrośnie” – oświadczyła szefowa AUEA.

Dane unijnej agencji wskazują, że do końca października br. w UE zarejestrowano łącznie około 937 tys. wniosków, co stanowi wzrost o 22 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Najwięcej migrantów składa wnioski o azyl w Niemczech. Wśród wszystkich złożonych w październiku br. w Unii wniosków o azyl 27 procent przypadło na ten kraj.

W Unii Europejskiej rośnie też liczba Ukraińców. Pod koniec października w UE zarejestrowanych było 4,16 mln obywateli Ukrainy, którzy przybyli do UE po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku.

Należy w tym kontekście przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz przedstawiciele krajów członkowskich UE porozumieli się w sprawie “głównych elementów politycznych” tzw. paktu migracyjnego.

Wstępnie uzgodniona została nowelizacja pięciu unijnych aktów prawnych. Dotyczą one: kontroli nielegalnych migrantów po ich przybyciu do UE; pobierania danych biometrycznych; procedur składania i rozpatrywania wniosków o azyl; zasad określania, które państwo członkowskie jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o azyl oraz współpracy i solidarności między państwami członkowskimi; sposobu radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi.

PAP zwracał uwagę, że jeśli zmiany wejdą w życie, to państwa członkowskie Unii “będą miały wybór między przyjęciem uchodźców a wpłatą do budżetu UE”. Natomiast planowany system kontroli będzie miał na celu odróżnienie osób potrzebujących ochrony międzynarodowej od tych, które jej nie potrzebują.

Wcześniej, na początku czerwca br., ministrowie spraw wewnętrznych UE zgodzili się na tzw. pakt migracyjny. Porozumienie przewidywało, że państwa członkowskie Unii Europejskiej albo przyjmą część osób ubiegających się o azyl, albo zapłacą 20 tys. euro za jednego nieprzyjętego migranta. Władze Polski i Węgier wyraziły sprzeciw wobec relokacji. Z tego powodu niemieckie media krytykowały Warszawę i Budapeszt.

Przeczytaj: “Kto odmawia przyjęcia uchodźców, ten płaci” – niemieckie media znów uderzają w Polskę

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply