Prezydent USA Joe Biden odwiedzi Polskę w piątek. Spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą – poinformował w niedzielę wieczorem Biały Dom. Rozmowy będą dotyczyły m.in. kryzysu humanitarnego wywołanego przez rosyjską inwazję na Ukrainę.

Biden przyleci w piątek do Warszawy. W sobotę odbędzie dwustronne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem rozmów będzie m.in. odpowiedź na rosyjską inwazję na Ukrainę, która wywołała kryzys humanitarny – podaje agencja Reuters. “Prezydent omówi, w jaki sposób Stany Zjednoczone, wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, reagują na kryzys humanitarny i praw człowieka, który wywołała nieuzasadniona i niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę” – portal Politico cytuje wypowiedź sekretarz prasowej Białego Domu Jen Psaki.

Biały Dom podał, że wizyta Bidena w Polsce nastąpi dzień po spotkaniu w Brukseli z przedstawicielami krajów NATO, przywódcami G7 i przywódcami krajów Unii Europejskiej.

Biden przyleci do Warszawy w piątek. W sobotę spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wcześniej Jen Psaki podkreślała, że “Podróż będzie skoncentrowana na dalszym jednoczeniu świata w popieraniu narodu ukraińskiego i przeciwko inwazji prezydenta Putina na Ukrainę”. Przekazała, że Joe Biden nie pojedzie na Ukrainę w czasie wizyty w Europie.

Informowaliśmy, że we wtorek czasu miejscowego Senat USA jednogłośnie przyjął rezolucję potępiającą działania prezydenta Rosji Władimira Putina i uznającą go za zbrodniarza wojennego. Rezolucja została zaproponowana przez republikańskiego senatora Lindseya Grahama. Poparły ją obie partie.

Pod koniec lutego br. rząd USA wprowadził sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymiUSA drastycznie obniżyły też swój status handlowy z Rosją. Zakazały także importu rosyjskich owoców morza, alkoholu i diamentów.

reuter.com / politico.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply