Łączna pomoc krajów członkowskich UE względem krajowych przedsiębiorstw wyniesie prawie 2 biliony euro. Udział Niemiec stanowi 51 proc. tej sumy. W przypadku Polski kwota jest 20 – krotnie niższa.
Komisja Europejska (KE) pozwoliła krajom członkowskim na łączną pomoc dla przedsiębiorstw w wysokości prawie 2 bilionów euro. Pomoc udzielona krajowym przedsiębiorcom w Niemczech stanowi 51 proc. tej sumy – wynika z danych KE. W przypadku Polski kwota jest 20 razy niższa – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP).
Po wybuchu pandemii Bruksela poluzowała panujące reguły, dotyczące możliwości wsparcia krajowych przedsiębiorstw przez kraje członkowskie. Rządy uzyskały dużo większą swobodę w tym zakresie.
Zobacz także: Senat wykreślił część przepisów z tarczy antykryzysowej 3.0., w tym dotyczące sieci 5 G w Polsce
Rzecznik KE Arianna Podesta poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że skala wsparcia w całej UE jest olbrzymia. Komisja do tej pory podjęła 124 decyzje, w ramach których zatwierdzono 160 różnych działań zgłoszonych przez państwa członkowskie oraz Wielką Brytanię. “Nasze najlepsze szacunki dotyczące zatwierdzonej pomocy państwa pokazują, że jej całkowita kwota to około 1,95 bln euro” – poinformowała.
Podkreśliła, że w niektórych przypadkach państwa nie są zobowiązane do podawania budżetów. Wówczas KE posługuje się ogólnodostępnymi danymi, przedstawianymi przez rządy państw. Dodała, że niektóre państwa podały KE wstępnie planowane wydatki w tym zakresie. “Różne są też rodzaje zatwierdzonych środków pomocy i ich skutki: od dotacji bezpośrednich, poprzez pożyczki aż po gwarancje” – czytamy.
Między Niemcami a resztą krajów UE ma istnieć przepaść w zakresie wysokości oferowanej krajowym firmom pomocy. Na drugim miejscu znalazła się Francja – odpowiada za 17 proc. całej pomocy zatwierdzonej przez KE. Włochy – 15,5 proc., Wielka Brytania – 4 proc., Belgia – 3 proc., zaś Polska – 2,5 proc.
Dane KE sugerują, że pomoc zgłoszona przez pozostałe państwa członkowskie szacowana jest na 0,1-1,4 proc. kwoty całkowitej – 1,95 bln euro.
PAP podaje, że w przypadku Polski środki zatwierdzone przez KE to m.in. wart 16,6 mld euro program, wchodzący w skład tarczy antykryzysowej, który zapewnia płynność mikroprzedsiębiorstwom oraz małym i średnim firmom. Dodatkowo, szacowane na 22 mld euro wsparcie dla firm posiadających problemy z dostępem do kapitału; 700 mln euro na dotacje oraz zwrotne zaliczki współfinansowane przez europejskie fundusze strukturalne, a także program pożyczek i gwarancji o wartości 500 mln zł. Wliczany jest także program dotacji na pokrycie odsetek od pożyczek przedsiębiorstw warty 527 mln zł.
Zobacz także: Rządowa „Tarcza Antykryzysowa” w rzeczywistości trzy razy mniejsza? „To kreatywna księgowość”
pap / fakty.interia.pl / kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!