W Rheinsbergu w Brandenburgii doszło do starcia grupy Polaków i Niemców z Czeczenami. Po zdarzeniu wydalono z Niemiec 51 osób.

Punktem wyjścia był spór Polaka z Czeczenem, który w czwartek przerodził się w walkę, gdy Polak wrócił trzema lub czterema samochodami z grupą rodaków i Niemcami. Wybuchła bójka, w wyniku której siedmiu Czeczenów zostało rannych.

Zdarzenie potwierdziła rzeczniczka policji Ariane Feierbach. Policja zakończyła starcia. Trzech Polaków i pięciu Niemców zostało aresztowanych i zwolnionych w piątek po południu z powodu braku dowodów.

W piątek Czeczeni utworzyli grupę WhatsApp, która w ciągu kilku godzin osiągnęła maksymalną liczebność 256 osób. Wieczorem ok. 100 Czeczenów udało się do Rheinsbergu. Rzeczniczka policji ich nastawienie określiła jako “wrogie”, interweniowały służby.

Wielu Czeczenów miało powiązania z organizacją “Szare Wilki”, 51 z nich zostało już wydalonych z Niemiec.

Władze miasta obawiają się poważnych starć na ulicach. Mówi się, że sytuacja wciąż pozostaje bardzo napięta.

Pod koniec czerwca informowaliśmy o takiej właśnie sytuacji, która miała miejsce w Wiedniu. Na ulicach miasta dochodziło do walk między tureckimi nacjonalistami, a lewackimi bojówkarzami. Kilka dni wcześniej w Stuttgarcie doszło do zamieszek, które mogły być odpowiedzią na wcześniejszą kurdyjską manifestację w tym mieście.

W połowie lipca niemiecka federalna agencja wywiadowcza, odpowiedzialna za kontrwywiad wojskowy, wszczęła dochodzenie w sprawie czterech żołnierzy podejrzanych o przynależność do “Szarych Wilków”.

W lipcu opisywaliśmy również raport niemieckiego kontrwywiadu nt. bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Nieislamistyczne zagraniczne organizacje ekstremistyczne mają mieć w Niemczech 28 820 członków (w 2018: 30 350). Liczbę osób należących do Partii Pracujących Kurdystanu oszacowano na 14,5 tys. (podobnie jak w 2018 roku), tureckich prawicowych ekstremistów (Ülkücü, Szare Wilki) 11 tys. (bez zmian), tureckich lewicowych ekstremistów (Rewolucyjna Partia i Front Wyzwolenia – DHKP-C) 2 550 (bez zmian). Spadek związany jest z zmniejszeniem ilości nietureckich separatystów. Aktywność większości tych ugrupowań zależy od sytuacji w ich rodzimych krajach, np. PKK zaktywizowało się w okresie tureckiej operacji “Peace Spring” rozpoczętej w październiku 2019 roku. Ogółem osób zakwalifikowanych jako “ektremiści” naliczono 120 tys.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szare Wilki to turecka organizacja nacjonalistyczna założona w 1969 roku i mająca na swoim koncie liczne akcje terrorystyczne. W samych latach 70. liczbę jej ofiar szacuje się na ok. 6 tys. Bojówkarze grupy uczestniczyli m.in. po stronie Azerbejdżanu w wojnie o Górski Karabach, po stronie czeczeńskiej w pierwszej i drugiej wojnie w Czeczenii. Wzięli także udział w wojnie domowej w Syrii, zdaniem analityków mają angażować się w działalność terrorystyczną Ujgurów z Siciang. Autor zamachu na Jana Pawła II z 1981 roku był członkiem Szarych Wilków. Organizacja przeprowadziła w 2015 roku zamach bombowy w Bangkoku, w którym zginęło 29 osób, a 130 zostało rannych – była to zemsta za wydalenie przez Tajlandię ujgurskich uchodźców.

Narodowcy.net / tagesspiegel.de  / tagesschau.de

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply