W Rheinsbergu w Brandenburgii doszło do starcia grupy Polaków i Niemców z Czeczenami. Po zdarzeniu wydalono z Niemiec 51 osób.

Punktem wyjścia był spór Polaka z Czeczenem, który w czwartek przerodził się w walkę, gdy Polak wrócił trzema lub czterema samochodami z grupą rodaków i Niemcami. Wybuchła bójka, w wyniku której siedmiu Czeczenów zostało rannych.

Zdarzenie potwierdziła rzeczniczka policji Ariane Feierbach. Policja zakończyła starcia. Trzech Polaków i pięciu Niemców zostało aresztowanych i zwolnionych w piątek po południu z powodu braku dowodów.

W piątek Czeczeni utworzyli grupę WhatsApp, która w ciągu kilku godzin osiągnęła maksymalną liczebność 256 osób. Wieczorem ok. 100 Czeczenów udało się do Rheinsbergu. Rzeczniczka policji ich nastawienie określiła jako „wrogie”, interweniowały służby.

Wielu Czeczenów miało powiązania z organizacją „Szare Wilki”, 51 z nich zostało już wydalonych z Niemiec.

Władze miasta obawiają się poważnych starć na ulicach. Mówi się, że sytuacja wciąż pozostaje bardzo napięta.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pod koniec czerwca informowaliśmy o takiej właśnie sytuacji, która miała miejsce w Wiedniu. Na ulicach miasta dochodziło do walk między tureckimi nacjonalistami, a lewackimi bojówkarzami. Kilka dni wcześniej w Stuttgarcie doszło do zamieszek, które mogły być odpowiedzią na wcześniejszą kurdyjską manifestację w tym mieście.

W połowie lipca niemiecka federalna agencja wywiadowcza, odpowiedzialna za kontrwywiad wojskowy, wszczęła dochodzenie w sprawie czterech żołnierzy podejrzanych o przynależność do „Szarych Wilków”.

W lipcu opisywaliśmy również raport niemieckiego kontrwywiadu nt. bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Nieislamistyczne zagraniczne organizacje ekstremistyczne mają mieć w Niemczech 28 820 członków (w 2018: 30 350). Liczbę osób należących do Partii Pracujących Kurdystanu oszacowano na 14,5 tys. (podobnie jak w 2018 roku), tureckich prawicowych ekstremistów (Ülkücü, Szare Wilki) 11 tys. (bez zmian), tureckich lewicowych ekstremistów (Rewolucyjna Partia i Front Wyzwolenia – DHKP-C) 2 550 (bez zmian). Spadek związany jest z zmniejszeniem ilości nietureckich separatystów. Aktywność większości tych ugrupowań zależy od sytuacji w ich rodzimych krajach, np. PKK zaktywizowało się w okresie tureckiej operacji “Peace Spring” rozpoczętej w październiku 2019 roku. Ogółem osób zakwalifikowanych jako „ektremiści” naliczono 120 tys.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szare Wilki to turecka organizacja nacjonalistyczna założona w 1969 roku i mająca na swoim koncie liczne akcje terrorystyczne. W samych latach 70. liczbę jej ofiar szacuje się na ok. 6 tys. Bojówkarze grupy uczestniczyli m.in. po stronie Azerbejdżanu w wojnie o Górski Karabach, po stronie czeczeńskiej w pierwszej i drugiej wojnie w Czeczenii. Wzięli także udział w wojnie domowej w Syrii, zdaniem analityków mają angażować się w działalność terrorystyczną Ujgurów z Siciang. Autor zamachu na Jana Pawła II z 1981 roku był członkiem Szarych Wilków. Organizacja przeprowadziła w 2015 roku zamach bombowy w Bangkoku, w którym zginęło 29 osób, a 130 zostało rannych – była to zemsta za wydalenie przez Tajlandię ujgurskich uchodźców.

Narodowcy.net / tagesspiegel.de  / tagesschau.de
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz