Wiceprezydent USA Mike Pence ogłosił w czwartek, że Stany Zjednoczone i Turcja uzgodniły pięciodniowe wstrzymanie ognia przez Turcję w północnej Syrii. Ogłoszenie “rozejmu” nastąpiło po spotkaniu Pence’a i sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. – informuje CNBC.

Według Pence’a wstrzymanie ognia przez turecką armię przez 120 godzin da siłom kurdyjskich Ludowych Oddziałów Obrony (YPG) czas na wycofanie się w bezpieczne tereny. Jeśli to nastąpi, Turcja zgodzi się na stałe zawieszenie broni – twierdził amerykański wiceprezydent. Pence przekonywał, że USA otrzymały zapewnienia od syryjskich Kurdów, że opuszczą strefę przygraniczną i że wycofywanie się sił kurdyjskich “właśnie się rozpoczęło”. Wedle jego słów Kurdowie “z ogromnym zadowoleniem przyjmują możliwość zawieszenia broni oraz bezpiecznego i uporządkowanego wycofania się”.

Turcja ma także nie podejmować żadnych działań wojskowych przeciwko przygranicznemu miastu Kobani, które zostało wczoraj zajęte przez siły syryjskie sprzymierzone z prezydentem Baszarem Assadem. Pozostałe ustępstwa, na które zgodziła się Turcja mają zostać ujawnione, gdy całe porozumienie zostanie podane do wiadomości publicznej.

Ponadto Stany Zjednoczone i Turcja wspólnie zobowiązały się do pokojowego rozwiązania kwestii przyszłości tzw. bezpiecznej strefy tworzonej przez Turcję w północnej Syrii.

Porozumienie przewiduje, że po wprowadzeniu stałego zawieszenia broni USA wycofają sankcje nałożone ostatnio na Turcję w związku z rozpoczęciem przez nią ofensywy przeciw Kurdom.

Trump, który w momencie ogłoszenia porozumienia przebywał w Teksasie, nazwał je “niesamowitym rezultatem”. Wcześniej napisał na twitterze o „świetnych wiadomościach” ze spotkania w Turcji, twierdząc, że „miliony istnień ludzkich zostanie uratowanych”.

Jak podała agencja Anadolu, minister spraw zagranicznych Turcji sprzeciwił się używaniu określenia “wstrzymanie ognia” w kontekście północnej Syrii. “Przerwa w tureckiej operacji w Syrii nie jest wstrzymaniem ognia, ponieważ może ono wydarzyć się między dwoma legalnymi stronami” – stwierdził szef tureckiej dyplomacji. Według niego porozumienie obejmuje złożenie ciężkiej broni przez YPG i zniszczenie ich fortyfikacji.

CZYTAJ TAKŻE: USA blokują Turcji dostęp do danych wywiadowczych

Kresy.pl / CNBC / twitter.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply