USA blokują Turcji dostęp do danych wywiadowczych

Władze USA zadecydowały, że nie będą już przekazywać Turcji informacji zebranych przez służby wywiadowcze Amerykanów i partnerów.

Amerykanie wymieniali informacje wywiadowcze w grupą państw współpracujących z nimi w ramach operacji militarnej w Syrii i Iraku wymierzonej w tak zwane „Państwo Islamskie”. W ramach tej sieci dane były przekazywane także Turcji prowadzącej od 2016 roku działania militarne w Syrii. Jednak najnowsza ofensywa militarna Turcji zmieniła postawę Amerykanów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Portal wGospodarce podaje informacje niemieckiego pisma „Der Spiegel”. Według niego 9 października Turcy przestali otrzymywać informacje ze sztabu głównego operacji USA i sojuszników, który mieści się w bazie lotniczej Al-Udeid w Katarze. Portal zwraca uwagę, że właśnie wtedy Turcy rozpoczęli naloty i ostrzał artyleryjski obszaru Syrii. Jednak Turków do ataku na Kurdów kontrolujących północno-wschodnią Syrię ośmieliła decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu sił amerykańskich współpracujących w tym regionie z oddziałami kurdyjskimi.

Sam Trump nadal stara się uzasadnić swoją decyzję o wycofaniu sił amerykańskich z Syrii – „Jeśli Syria chce odbić swoje ziemie, to jest to sprawa jej i Turcji […]. Jest tam dużo piasku, w którym mogą się bawić” – wypowiedź amerykańskiego prezydenta cytuje portal „Dziennika Gazety Prawnej”. Jeszcze w niedzielę Trump napisał na Twitterze – „Bardzo mądrze jest nie być zaangażowanym w intensywne walki wzdłuż tureckiej granicy. Ci, którzy omyłkowo wpakowali nas w Wojny na Bliskim Wschodzie, nadal pchają nas do walki”.

Podobne stwierdzenia padły na środowej konferencji prasowej w Waszyngtonie – „Nie zamierzam brać udziału w wojnie między Turcją a Syrią, zwłaszcza że, jeśli spojrzysz na Kurdów, a mówię to z całą powagą, to nie są aniołowie” – wypowiedź amerykańskiego prezydenta cytuje portal Magnapolonia.org. Uwzględniając, że struktury syryjskich Kurdów były powiązane z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), Trump uznał, że „PKK, która jest częścią Kurdów, jak wiecie, jest prawdopodobnie gorsza pod względem terroru i stanowi większe zagrożenie terrorystyczne pod wieloma względami niż ISIS”.

wgospodarce.pl/wiadomosci.dziennik.pl/magnapolonia.org/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz