Według najnowszego, przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii sondażu, większość jej obywateli opowiada się za opuszczeniem Unii Europejskiej.

Sondaż przeprowadzony dla Channel 5 ITN był największym badaniem opinii publicznej w kwestii Brexitu od czasu referendum w tej sprawie, które zostało przeprowadzone w 2016 r. Ankieterzy przepytali łącznie 26 tys. brytyjskich obywateli. Wyniki badania przytacza portal Politco: 54 proc. respondentów opowiedziało się za realizacją decyzji referendalnej i opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Przeciw temu było 32 proc. pytanych, zaś 14 proc. nie wiedziało jak odpowiedzieć na takie pytanie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednak wynik okazuje się inny gdy zapytać Brytyjczyków o to czy zgadzają się ze stanowiskiem swojego premiera, Borisa Johnsona, że Wielka Brytania wyjdzie z UE, bez względu czy wynegocjuje nową umowę regulując przyszłe stosunki ze Wspólnotą, czy też nie (poprzednia uowa była trzykrotnie odrzucana przez brytyjski parlament). Ze stanowiskiem Johnsona zgodziło się tylko 43 proc. respondentów. Więcej, bo 44 proc. opowiedziało się przeciw niemu. 13 proc. nie potrafiło określić swojego zdania w tej sprawie. Politico wyciąga z tego wniosek, że Brytyjczycy sprzeciwiają się tak zwanemu „twardemu Brexitowi”.

Rząd Johnsona próbuje jeszcze wynegocjować nowe porozumienie z Unią Europejską, ale będzie ono trudne do osiągnięcia. Kluczowe mogą okazać się negocjacje w czasie szczytu unijnego jaki odbędzie się w bieżącym tygodniu.

politico.eu/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz