Przywódcy 27 państw Unii Europejskiej zatwierdzili w czwartek nowe porozumienie dotyczące Brexitu wynegocjowane dzisiaj z Wielką Brytanią. – informuje agencja dpa.

Szefowie rządów 27 państw UE zatwierdzili tekst umowy regulującej wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Jednocześnie wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej do podjęcia takich kroków, które zapewnią, że porozumienie wejdzie w życie 1 listopada br.

Jak mówił po szczycie Donald Tusk, nowe porozumienie było możliwe głównie dzięki zgodzie Irlandii. Premier Irlandii Leo Varadkar podkreślał, że nowa umowa gwarantuje prawa obywateli, reguluje kwestie rozliczeń finansowych i usuwa groźbę powstania “twardej” granicy z Irlandią Północną.

Pomimo radości z zatwierdzenia porozumienia na unijnym szczycie wyrażano także żal z powodu decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu UE. Nie ukrywano również obaw odnośnie szans ratyfikacji nowej umowy przez Izbę Gmin. Jak pisaliśmy, północnoirlandzcy unioniści i sojusznicy brytyjskiego premiera dziś rano ogłosili, że nie poprą wersji umowy brexitowej w obecnym kształcie. Umowie sprzeciwia się też brytyjska opozycja. Szef Liberalnych Demokratów Joe Swinson zapowiedział, że walka o powstrzymanie Brexitu “jest daleka od zakończenia”. Szef laburzystów Jeremy Corbyn nazwał umowę wynegocjowaną przez Johnsona “jeszcze gorszą” od tej, którą zawarła jego poprzedniczka Theresa May. Z kolei lider Partii Brexitu Nigel Farage uznał, że porozumienie “nie oznacza Brexitu” i powinno zostać odrzucone.

Debata w Izbie Gmin nad nowym porozumieniem jest zaplanowana na sobotę.

Czytaj także: Szefowa szkockiego rządu zapowiedziała referendum w sprawie niepodległości

Kresy.pl / PAP / dpa

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply