W Dnieprze zdemontowano pomnik Puszkina

W centrum Dniepru rozebrano pomnik rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina.

Do niedawna znajdował się on przy alei, która nosiła jego imię. 16 listopada przemianowana została ona na aleję Łesi Ukrainki, ukraińskiej poetki i pisarki.

Jak poinformował korespondent Radia Swoboda, pomnik został usunięty przez pracowników gminnych i wywieziony na teren jednego z przedsiębiorstw komunalnych.

W mieście zdemontowano także pomnik Wołodii Dubinina, radzieckiego partyzanta.

Rada Miejska Dniepru podjęła decyzję o demontażu łącznie 8 pomników w mieście.

W najbliższym czasie rozebrane mają zostać pomniki Maksima Gorkiego, Walerija Czkałowa, Aleksandra Matrosowa, Jefima Puszkina. „Ich los zostanie w przyszłości rozstrzygnięty kolegialnie” – powiedział zastępca burmistrza Mychajło Łysenko.

W maju w Dnieprze rozebrano pomnik członków Komsomołu ustawiony na Placu Katedralnym, stelę „Plac Żukowa” na alei Bohaterów i kilka innych obiektów.

CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy Odessy chcą demontażu pomnika Katarzyny II

Jak informowaliśmy na początku lipca br., w Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do Radia Swobody.

„Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (…) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie” – powiedział Terechow.

W ostatnich dniach jednak znani mieszkańcy Charkowa stworzyli list otwarty, w którym nazywają Puszkina zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy i apelują do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o pomoc w usunięciu odniesień do poety w charkowskiej przestrzeni publicznej.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

W tym samym czasie, w maju, w Charkowie zdemotnowano pomnik rosyjskiego księcia Aleksandra Newskiego przy wykorzystaniu lin i samochodu ciężarowego.

Kresy.pl / radiosvoboda.org / 2day.kh.ua

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Kasper1
  Kasper1 :

  Zaiste doskonały pomysł Rady Miejskiej Dniepropietrowska. Na miejscu pomnika poety światowej sławy proponuję postawić pomnik bat’ki Bandery albo Szuchewycza a to będzie wyrazem kierunku w którym podąża Ukraina.

   • Kasper1
    Kasper1 :

    Trzeba mieć więcej niż mgliste pojęcie o historii, żeby zwykłych bandziorów porównywać do sprawców bestialskiego ludobójstwa których gloryfikują neobanderowskie władze Ukrainy. Poza tym ci bandyci mogliby być uczniami u neobanderowskich zbirów broniących swoich kijowskich władz. Przypominam o snajperach Prawego Sektora z Majdanu oraz o wydarzeniach w Odessie.