W niedzielę prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski rozmawiali telefonicznie. Tematem rozmowy był m.in. zbliżający się szczyt NATO, który odbędzie się 11 i 12 lipca w Wilnie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedziele wieczorem o rozmowie telefonicznej z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. “Rozmawialiśmy o najnowszych wydarzeniach w Rosji i o tym, jak mogą one wpłynąć na przebieg działań wojennych i sytuację bezpieczeństwa w regionie” – przekazał Zełenski.

“Opowiedziałem [prezydentowi Dudzie] o sytuacji na froncie i o zagrożeniu, jakie stwarzają okupanci w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej” – podkreślił.

Jak dodał, “uzgodniliśmy nasze stanowiska w przededniu szczytu NATO w Wilnie i innych wydarzeń międzynarodowych”.

W ubiegłym tygodniu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że Sojusz jest przeciwny zamrożeniu konfliktu na Ukrainie i zawieraniu umów na warunkach rosyjskich.

„Wszyscy chcemy, aby ta wojna się skończyła, ale sprawiedliwy pokój nie może oznaczać zamrożenia konfliktu i zaakceptowania układu dyktowanego przez Rosję” – powiedział Stoltenberg podczas swojej wizyty w Niemczech.

Wcześniej, w wywiadzie dla niemieckiej gazety Welt Stoltenberg wyraził przekonanie, że w przyszłości Ukraina stanie się członkiem Sojuszu, jednocześnie, według niego, teraz priorytetem dla Ukrainy „jest ustanowienie siebie jako suwerennego i niepodległego państwa”.

Zadeklarował, że na szczycie w Wilnie NATO przyjmie pakiet pomocowy, który w ciągu kilku lat zbliży Ukrainę do standardów Sojuszu. Polityczne więzi między NATO a Ukrainą zostaną zintensyfikowane – wskazał sekretarz generalny Sojuszu.

Jak informowaliśmy, prezydent USA Joe Biden uważa, że ukraińska armia spełnia standardy NATO, ale ma poważne wątpliwości, czy spełnia je system bezpieczeństwa Ukrainy, jako całość. Zapytany przez dziennikarzy, czy w przypadku Ukrainy mógłby obniżyć poprzeczkę i ułatwić jej przystąpienie do Sojuszu, co sugerowały wcześniejsze medialne doniesienia, odpowiedział negatywnie.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Po co Duda rozmawia z banderowcem o NATO skoro banderowcy do NATO nie należą. Moim zdaniem do zdrada popełniona przez Dudę. Okolicznością łagodzącą jest niewątpliwie niski poziom inteligencji.