Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził przekonanie, że w przyszłości Ukraina stanie się członkiem Sojuszu, ale tylko jeśli ustanowi się jako suwerenne i niepodległe państwo.

W wywiadzie dla niemieckiej gazety Welt sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził przekonanie, że w przyszłości Ukraina stanie się członkiem Sojuszu, jednocześnie, według Stoltenberga, teraz priorytetem dla Ukrainy „jest ustanowienie siebie jako suwerennego i niepodległego państwa”.

„W przeciwnym razie członkostwo nie wchodzi w rachubę… Musimy upewnić się, że kiedy ta wojna się skończy, istnieją wiarygodne porozumienia w sprawie bezpieczeństwa Ukrainy, aby Rosja nie mogła się uzbrajać i ponownie atakować, aby cykl rosyjskiej agresji został przerwany” — dodał sekretarz generalny NATO.

Powiedział, że na szczycie w Wilnie NATO przyjmie pakiet pomocowy, który w ciągu kilku lat zbliży Ukrainę do standardów Sojuszu. Polityczne więzi między NATO a Ukrainą zostaną zintensyfikowane, dodał Stoltenberg.

Jak pisaliśmy, według informacji The Washington Post” i Politico, prezydent USA Joe Biden mógłby zgodzić się na propozycje, by w przypadku Ukrainy pominąć ważną procedurę i uprościć jej przystąpienie do NATO.

W sobotę do sprawy odniósł się sam Joe Biden. Zapytany przez dziennikarzy, czy w przypadku Ukrainy mógłby obniżyć poprzeczkę i ułatwić jej przystąpienie do Sojuszu, odpowiedział negatywnie.

– Nie. Ponieważ oni muszą spełniać te same standardy. Tak więc nie zamierzam tego ułatwiać – oświadczył prezydent USA, cytowany przez CNN.

Jego zdaniem, ukraińska armia spełnia zasadniczo standardy NATO, ale ma poważne wątpliwości co do systemu bezpieczeństwa Ukrainy, jako całości.

Myślę, że zrobili wszystko odnoście pokazania, że mają zdolność skoordynować się militarnie [z NATO – red.], ale całkowicie osobną kwestią jest, czy ich system jest bezpieczny? Czy nie jest skorumpowany? Czy spełnia wszelkie standardy, jak każde inne państwo natowskie? Uważam, ze będzie, że może. Ale to nie jest automatyczne – zaznaczył.

Wcześniej „The Washington Post” pisał, że administracja prezydenta USA Joe Bidena pozytywnie patrzy na plan sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga, który zakładał uproszczenie dla Ukrainy procedury akcesyjnej, choć bez wskazania żadnych ram czasowych przyszłego członkostwa w Sojuszu.

Podobne informacje podał też serwis Politico, powołując się na dwóch urzędników rządu USA. Ich zdaniem, Joe Biden z zadowoleniem przyjąłby rozwiązanie, polegające na usunięcie MAP z drogi Ukrainy do Sojuszu. Zaznaczają, że Ukraina wciąż „musiałaby dokonać pewnych prodemokratycznych zmian”.

Plan zaproponowany wcześniej przez Stoltenberga zakłada, że Ukraina będzie mogła obejść Plan Działań na rzecz Członkostwa (MAP), obejmujący różne oceny i rady w kolejnych krokach do spełnienia odpowiednich kryteriów. Znalazłaby się wtedy w podobnej sytuacji jak Finlandia, która ominęła ten krok. Dla porównania, w przypadku Macedonii Północnej procedura ta zajęła dwie dekady. Jednak Ukraina i tak musiałaby przeprowadzić konieczne reformy

Kresy.pl/Welt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply