Intel zapowiedział budowę Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników pod Wrocławiem. Amerykański gigant ma zamiar zainwestować w niego 4,6 miliarda dolarów, czyli ok. 19 mld zł. W przestrzeni publicznej pojawiły się spekulacje dotyczące wysokości dotacji dla Intela ze strony Polski. Rząd odpowiedział na pytania portalu Kresy.pl w tej sprawie.

Firma Intel ogłosiła w połowie czerwca lokalizację swojego nowego zakładu, w którym będzie testować półprzewodniki produkowane w Irlandii i Niemczech. Zakład integracji i testowania półprzewodników stanie w Miękini pod Wrocławiem. Nakłady inwestycyjne mają wynieść nawet 4,6 mld dolarów, czyli ok. 19 mld zł. W zakładzie pracę ma znaleźć kilka tysięcy pracowników.

Wypowiedzi prezesa firmy sugerowały, że decyzja na korzyść lokalizacji fabryki INTEL pod Wrocławiem wiązała się z zobowiązaniem do dotacji ze strony państwa. “Polska była bardziej wygłodniała od innych” – oświadczył dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, w rozmowie z agencją Reuters. W połowie czerwca odmówił on podania szczegółów dotyczących kwoty dotacji. Wyraził jednak nadzieję, że uda się dojść do porozumienia.

Dodatkowo, kilka dni po zapowiedzi budowy zakładów pod Wrocławiem, amerykański producent półprzewodników Intel dopiął też plany związane z inwestycją w Niemczech. Gigant przeznaczy około 30 mld euro na budowę dwóch fabryk czipów w Magdeburgu w Saksonii-Anhalt. Komentatorzy zwracali uwagę na różnicę skali obu inwestycji.

Doniesienia niemieckich mediów sugerują, że dotacje od rządu Niemiec wyniosą aż 9,9 mld euro, czyli o ponad trzy miliardy więcej niż pierwotnie gotowy był przyznać rząd w Berlinie.

W przestrzeni publicznej pojawiły się więc spekulacje dotyczące wysokości pomocy publicznej dla Intela ze strony Polski. Portal Kresy.pl zwrócił się do Kancelarii Premiera z pytaniem, ile wyniosą planowane dotacje dla firmy. Odpowiedź przyszła w czwartek z Ministerstwa Cyfryzacji.

“Szczegóły pomocy publicznej dla fabryki Intel w Polsce są nadal przedmiotem negocjacji. Wsparcie podlega notyfikacji, a ostateczny kształt całego pakietu będzie znany dopiero po zatwierdzeniu przez KE” – przekazało biuro komunikacji ministerstwa.

Zobacz także: “Jesteśmy magnesem dla inwestorów z USA” – Morawiecki o nowej inwestycji Microsoftu

reuters.com / dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply