Firma Intel ogłosiła plany budowy Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w Polsce. Nakłady inwestycyjne mają wynieść nawet 4,6 mld dolarów, czyli ok. 19 mld zł. W zakładzie pracę ma znaleźć kilka tysięcy pracowników.

Według premiera Mateusz Morawieckiego dzięki tej inwestycji Intela Polska będzie kluczową częścią łańcucha dostaw półprzewodników.

Jak podkreślił Morawiecki, “Covid pokazał, że uzależnienie od jednych części świata może być do pewnego stopnia obarczone ogromnym ryzykiem”.

“Cieszymy się z utrwalenia współpracy transatlantyckiej. Europa, UE, USA i inne kraje wolnego świata, jak Japonia, Korea Płd. – to niezwykle ważne, aby razem potrafiły współpracować, wypracowywać normy i standardy. To, że zaczęło się tak dziać, zawdzięczamy wizjonerom przemysłu nowoczesnego jak Gelsinger (prezes Intela – red.). Mogę powiedzieć, że na niewielu inwestycjach zależało mi tak jak na tej. Inwestycja Intela jest inwestycją absolutnie szczególną. To najbardziej zaawansowane technologie produkcji, które będą przyciągały jak magnes kolejnych inwestorów, kooperantów” – mówił szef rządu.

Morawiecki zaznaczył, że “jest to największa inwestycja greenfield w Polsce”, a “wizja rozwoju fabryki jest naprawdę imponująca”.

Fabryka ulokowana zostanie pod Wrocławiem, co według premiera da “ogromną przewagę” – miasto jest prężnym ośrodkiem akademickim. Morawiecki podkreślił również, że wielu Ukraińców znajdzie zatrudnienie w nowym zakładzie.

Zakład Intela ma pomóc w zaspokojeniu krytycznego popytu na zdolności integracji i testowania półprzewodnikowych układów scalonych, jaki według przewidywań firmy Intel nastąpi do roku 2027.

Z szacunków firmy wynika, że wysokość inwestycji sięgnie nawet 4,6 mld USD, a jednym z założeń jest możliwość rozbudowy. Zatrudnienie w fabryce znajdzie nawet 2 tys. pracowników. Sama budowa ma stworzyć kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy.

Faza przygotowania projektu i planowania zakładu rozpocznie się bezzwłocznie, sama budowa zaś rozpocznie się po akceptacji Unii Europejskiej.

Intel wraz z produkcją tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz kolejnym zakładem w Magdeburgu planuje stworzyć pierwszy tego typu w Europie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.

Podwrocławski zakład – oprócz integracji gotowych wafli krzemowych służących do późniejszego wytwarzania gotowych układów scalonych – będzie miał możliwość integrowania półproduktów w produkty końcowe.

W komunikacie Intela czytamy ponadto, że “Firma Intel wspiera cel Unii Europejskiej zakładający uzyskanie udziału w produkcji półprzewodników w ujęciu globalnym na poziomie 20 proc. do 2030 r.”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, w kwietniu br. prezes Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter przekazał, że Microsoft uruchomi w Polsce pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze. To finalizacja zapowiedzianej dwa lata temu inwestycji, która miała pochłonąć miliard dolarów.  „Jesteśmy magnesem dla inwestorów z USA” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

„Inwestycja Microsoft w Polsce przyspieszy transformację naszego kraju w technologiczny hub dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział premier.

Na chmurowy region Microsoft składają się trzy niezależne fizyczne lokalizacje w okolicach Warszawy, z których każda składa się z jednego lub więcej centrów danych.

To finalizacja zapowiedzianej dwa lata temu inwestycji, która miała pochłonąć miliard dolarów. Zapowiedziano wówczas, że całość kwoty sfinansuje sam Microsoft.

Zobacz także: Korea Południowa zapowiada stworzenie największego na świecie centrum produkcji półprzewodników

Wcześniej, w styczniu br., ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski zapowiedział „spektakularne inwestycje” USA w Polsce. Wyraził opinię, że „amerykańsko-polskie relacje są najściślejsze w historii”.

Kresy.pl / biznes.interia.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply