Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek wprowadzenie dodatkowych środków przeciwepidemicznych w związku z szybkim przyrostem zakażonych w Polsce.

W czwartek odnotowano rekordowy poziom dobowy nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS Covid-19. Rząd zareagował na dużą dynamikę rozprzestrzeniania się wirusa rozszerzając środki przeciwepidemiczne. Od soboty środki przewidziane do tej pory dla powiatów w którym zwiększony poziom ryzyka epidemiologicznego był oznaczany kolorem żółtym zostają rozciągnięte na obszar całego kraju. “Mamy do wyboru albo zamknąć ruch w poszczególnych województwach ruch, czyli wprowadzić ograniczenie w swobodzie przemieszczania się” – tłumaczył Morawiecki – “albo wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju, podobne do obostrzeń w krajach sąsiednich”.

Objęcie “strefą żółtą” oznacza dla jej mieszkańców obowiązek noszenia maseczki we wszystkich przestrzeniach publicznych, także otwartych. W przypadku przeciwskazań zdrowotnych obywatel na wezwanie funkcjonariusza policji będzie zobowiązany do przedstawienia zaświadczenie lekarskiego, że nie może nosić maski.

Trybuny obiektów sportowych nie mogą być zapełniane powyżej 25 proc. ich przepisowej objętości. W przypadku debat, kongresów i targów na jedną siedzącą osobę musi przypadać co najmniej  2,5 m kw. powierzchni.

W przypadku wydarzeń kulturalnych obiekty zamknięte mogą być natomiast zapełnione w połowie, a każdy obecny powinien siedzieć w odstępie 1,5 m. Jeśli impreza kulturalna odbywa się na otwartej przestrzeni wszyscy uczestnicy muszą mieć założone maseczki i nie może być ich więcej niż jedna osoba 5 m kw. Widownie kin mogą być zapełniane tylko w 25 proc. W “strefach żółtych” w restauracjach na jedną osobę przypadać musi 4 m kw., w siłowniach 7 m kw. Na imprezach okolicznościowych, takich jak wesela, gościć może nie więcej niż 75 osób.

W “strefie czerwonej” jest obecnie 38 powiatów i miast na prawach powiatu. Wśród nich są Piotrków Trybunalski, Sopot, Suwałki i Koszalin, jak podał portal telewizji Polsat News. Na takich obszarach organizacja wydarzeń kulturalnych, targów i kongresów jest zakazana. Zawody sportowe mają odbywać się bez udziału publiczności. Punkty gastronomiczne muszą działać w godz. 6-22 i zapewniać 4 m kw. przestrzeni na osobę. Kina mogą być zapełniane tylko w 25 proc., a świątynie w 50 proc. Imprezy okolicznościowe i rodzinne mogą obejmować nie więcej niż 50 osób. W pojazdach transportu zbiorowego zapełnionych może być tylko 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących przewidzianych w dokumentach maszyny.

polsatnews.pl/02.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply