W sobotnim wydaniu włoskiego dziennika „La Repubblica” ukazał się artykuł premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wyraził on nadzieję, że Unia Europejska pomoże w odbudowie gospodarek państw członkowskich po zakończeniu epidemii koronawirusa.

W artykule zatytułowanym „Czas europejskich nadziei” Morawiecki podkreślił, że Włochy jako pierwsze w UE zostały doświadczone przez epidemię koronawirusa. „Wieści płynące z Włoch przepełniają nas głębokim smutkiem z każdą śmiercią, ale też dają nadzieję, że lepsze jutro jest możliwe” – pisał premier polskiego rządu. Przypomniał gesty pomocy i sympatii okazywane Włochom w dobie epidemii przez Polskę i Polaków, w tym wyjazd polskich lekarzy do Brescii i przekazywanie środków ochrony.

Zdaniem premiera polskie doświadczenia historyczne pokazują, że „po mroku nocy zawsze przychodzi świt poranka”. Morawiecki wyraził nadzieję, że Włochy, podobnie jak Polska po „lekcji XX wieku” odbudują się i „znów będą inspirować Europę swoją wielką kulturą i sukcesem gospodarczym”. Ma w tym pomóc Unia Europejska.

Mateusz Morawiecki wyraził w artykule opinię, że UE może wypracować skuteczne instrumenty do walki z kryzysem gospodarczym wywołanym przez epidemię. Miałyby to być „ambitny budżet UE, ambitna polityka spójności oraz Wspólna Polityka Rolna”. Budżet UE powinien znaleźć nowe źródła finansowania w oparciu o sektory, które najbardziej korzystają ze wspólnego rynku – uważa Morawiecki.

„Potrzebujemy śmiałych rozwiązań zwiększających inwestycje i poprawiających sytuację na rynku pracy, które będą dotyczyły wszystkich 27 państw członkowskich. Półśrodki nie są dziś żadnym rozwiązaniem. Europa musi pokazać wolę zmiany” – napisał Morawiecki wskazując na potrzebę ograniczenia szarej strefy, luki VAT oraz odpływu środków do rajów podatkowych. „Powiedzmy razem BASTA! Nie możemy dopuścić, aby za kryzys płacili najsłabsi, jednocześnie przymykając oko na nieprawości możnych tego świata” – wzywał premier RP.

Zdaniem szefa polskiego rządu Europa wspólnie może pokonać epidemię. „Wygrywa się jednak tylko w ofensywie. Czas na europejską ofensywę. Dla Włoch. Dla całej Europy” – uważa Morawiecki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że na tle epidemii COVID-19 nastroje euroentuzjastyczne wśród Włochów zdecydowanie spadły. Odsetek obywateli Włoch popierających Unię Europejską spadł do 30 procent. Ponadto 70 proc. Włochów uważa, że Niemcy nie popierają ich kraju w dobie pandemii i „duszą” Włochy. „Najpierw pokonamy wirusa a później pomyślimy o UE. I, jeśli potrzeba, pożegnamy się. Bez podziękowania” – mówił niedawno przywódca opozycyjnej Ligi Matteo Salvini. Później premier Włoch Giuseppe Conte zaapelował do Unii Europejskiej, by ta „nie popełniła tragicznych błędów” w sytuacji pandemii koronawirusa. Zaznaczył, że Unii grozi utrata sensu istnienia w oczach obywateli.

Kresy.pl / gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz