Giuseppe Conte, premier Włoch, zaapelował w sobotę do Unii Europejskiej, by ta „nie popełniła tragicznych błędów” w sytuacji pandemii koronawirusa. Zaznaczył, że Unii grozi utrata sensu istnienia w oczach obywateli.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP), szef włoskiego rządu oświadczył w wywiadzie dla dziennika „Il Sole-24 Ore”, że „inercja doprowadziłaby do pozostawienia naszym dzieciom olbrzymich kosztów zdewastowanej gospodarki”. Odniósł się w ten sposób do braku działań UE w obliczu obecnej sytuacji kryzysowej. Zaznaczył także, że Unia może „stracić sens istnienia”.

Zobacz także: Włochy: Pierwszy biskup zmarł na skutek pandemii koronawirusa

Conte poinformował także, że jego rząd planuje wyasygnować kwotę 50 miliardów euro na walkę z epidemią i jej skutkami. Dodał, że do tej pory przeznaczona została na ten cel połowa środków.

„Uruchomimy wsparcie finansowe bez precedensu dla naszej gospodarki” – podkreślił.

Zdaniem włoskiego premiera UE powinna opracować specjalny plan odbudowy stojący na poziomie działań Chin i USA. W jego opinii koniecznym będzie utworzenie narzędzia, które pozwoli odbudować w UE tkankę ekonomiczno-społeczną.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Conte odniósł się także do ostatniego wideoszczytu przywódców UE, zakończonego brakiem porozumienia w sprawie wspólnych działań ratunkowych, oraz polemiki z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. „Bardziej niż kłótnia była to ostra i szczera konfrontacja, bo my jesteśmy w kryzysie, powodującym wysoką liczbę ofiar wśród naszych obywateli i ciężką recesję” – dodał.

„Reprezentuję wspólnotę narodową, która bardzo cierpi i nie pozwoli na krętactwa. We Włoszech, ale także w innych krajach członkowskich, jesteśmy zmuszeni do podejmowania tragicznych wyborów” – stwierdził premier Włoch.

„Musimy uniknąć popełnienia w Unii Europejskiej tragicznych błędów. Jeśli UE nie stanie na wysokości zadania w tym epokowym wyzwaniu całej europejskiej konstrukcji grozi to, że w oczach naszych obywateli straci swój sens istnienia” – zaznaczył.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Włochy: Polowa zarażonych koronawirusem zmarłych miała co najmniej trzy inne choroby

Jak informuje PAP, Giuseppe Conte odniósł się także do sporów na tle Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). „To narzędzie zbudowane po to, by udzielać pomocy poszczególnym państwom członkowskim, przechodzącym napięcia finansowe” – stwierdził.

Zdaniem premiera koronawirus powoduje „symetryczny szok”, który niszczy systemy ekonomiczne i społeczne.

pap / fakty.interia.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  franciszekk :

  Szanowny panie Giuseppe Conte tzw. komisarze tzw. UE nie zajmują się takimi sprawami !
  Oni od dawna gwałcą nasze mózgi jako wytrawni komuniści, byśmy inaczej myśleli – jako ludzie zniewoleni.
  Uchwalają bardzo ważne ustawy; ślimak to ryba a marchewka to owoc a na codzień należy non – stop myśleć za przeproszeniem o dupie Maryny!
  Wybitnymi PO+staciami nowego nurtu myślenia są logiczne „myślicielki”:
  – małoletnia Greta Thunberg
  – Sylwia Spurek
  Słynny komisarz Felek Dzierżyński to przysłowiowy PIKUŚ w PO+równaniu z Frankiem Timmermans-em!