PKN Orlen zostało właścicielem Energi

W czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował na swoim profilu społecznościowym o formalnym przejęciu Grupy Energa. Orlen stał się właścicielem 80 procent akcji Energi.

Szef PKN Orlen poinformował w czwartek o nabyciu przez jego spółkę 80 procent akcji Grupy Energa. W ten sposób Orlen będzie odpowiadał za 85 procent głosów podczas Walnego Zgromadzenia spółki, tym samym stał się faktycznym właścicielem firmy z Gdańska.

Przejęcie Energi ma być jednym z punktów na drodze budowania dużego multienergetycznego koncernu. Dzięki temu Orlen ma zająć konkurencyjną pozycję względem innych firm z tej branży i zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne polskiej gospodarki.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Dziś PKN Orlen formalnie stał się właścicielem Energa SA” – poinformował na twitterze Daniel Obajtek. „To największa transakcja na polskim rynku energetyczny. Przed nami analizy realizowanych przez gdańską spółkę projektów i zaprojektowanie działań, w zgodzie ze strategią obu firm, które pozwolą skutecznie je zintegrować”.

 Proces zakupu akcji Grupy Energa trwał cztery miesiące, zarząd Orlenu jest zadowolony z tak szybkich działań.

Zobacz też: Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie Energi przez PKN Orlen

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„W tym czasie PKN Orlen spełnił wszystkie warunki niezbędne do przeprowadzenia transakcji przejęcia Grupy Energa, w tym osiągnięcie progu 66 procent akcji objętych wezwaniem. Finalnie ich cena została ustalona na poziomie 8,35 zł za akcję” – przekazuje firma na swojej stronie internetowej.

Zobacz też: W Niemczech pierwsza stacja benzynowa zmieniła nazwę na Orlen

Przejęcie ma zwiększyć potencjał inwestycyjny spółki. Zgodnie z deklaracją w porozumieniu ze Skarbem Państwa, PKN Orlen będzie kontynuował strategiczne projekty gdańskiej grupy, weryfikując jednak warunki ich kontynuacji. Jednocześnie koncern planuje dalszy rozwój obszarów, w których Orlen i Energa już są aktywne, np. elektromobilność czy OZE, ale też wejście w nowe projekty, np. morskie farmy wiatrowe.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz