Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie Energi przez PKN Orlen

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie przez PKN Orlen Energi – poinformował koncern we wtorek. Orlen podkreślił w komunikacie, że zgoda KE jest „bezwarunkowa”.

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Energi przez PKN Orlen. Spółka poinformowała o decyzji KE we wtorek. „Z zadowoleniem przyjęliśmy pozytywną decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą zgody na zakup akcji Grupy Energa. Dzisiaj jesteśmy krok dalej w realizacji strategicznego celu, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne” – oświadczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Zobacz także: Orlen przestawia się na produkcję płynu do dezynfekcji

„Jest to szczególnie ważne w tak trudnej sytuacji, w której znajdujemy się teraz z powodu epidemii koronawirusa. Połączenie PKN Orlen z Grupą Energa to szansa na wzmocnienie  obu firm, jak również polskiej gospodarki.  Zdywersyfikowanie źródeł  przychodów zwiększy stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy. Konsolidacja branży energetycznej i paliwowo-naftowej stała się dźwignią rozwoju oraz konkurencyjności narodowych firm w Europie i na świecie” – dodał prezes spółki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Koncern poinformował, że bezwarunkowa zgoda KE na realizację transakcji jest spełnieniem jednego z warunków zwieszających realizację procesu. Jak czytamy w komunikacie, w ostatnim czasie, w związku z epidemią koronawirusa, PKN Orlen podjął decyzję o wydłużeniu terminu przyjmowania zapisów na akcje Grupy Energa do 22 kwietnia 2020 r.  W grudniu 2019 roku koncern wezwał do sprzedaży wszystkich 414.067.114 akcji Energi –  7 zł za sztukę. Od 31 stycznia trwają zapisy w wezwaniu PKN Orlen na akcje Energi. Akcje Energi w wtorek 31 marca notowane były po 6,90 zł (na zamknięciu GPW).

W opinii Orlenu transakcja pozwoli także na wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych spółki przez Grupę Energa oraz umożliwi ograniczenie operacyjnych kosztów związanych z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii. Wygeneruje także potencjał do sprzedaży dodatkowych usług, ponieważ bazy klientów zostaną połączone (głównie w segmencie mniejszych odbiorców).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: PKN Orlen przekaże kolejne 60 mln złotych na walkę z koronawirusem

Orlen podkreśla w komunikacie, że zakup akcji grupy Energa doprowadzi do powstania większego potencjału rozwojowego w obszarze elektromobliności. Spółka stara się konsekwentnie umacniać pozycję w tym segmencie. „Realizacja transakcji oznaczałaby powiększenie infrastruktury sieci ładowania i kompetencji, niezbędnych do rozwoju tego segmentu rynku” – podkreślono w komunikacie.

Czytamy także, że przejęcie grupy powinno spowodować korzyści dla jej pracowników oraz lokalnych społeczności.

Jak informuje portal „ISBnews” Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii. Jest także trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Około 1,34 GW wynosi całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy.

www.orlen.pl / isbnews.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz