NATO jest przeciwne zamrożeniu konfliktu na Ukrainie i zawieraniu umów na warunkach rosyjskich – powiedział w poniedziałek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, NATO jest przeciwne zamrożeniu konfliktu na Ukrainie i zawieraniu umów na warunkach rosyjskich – powiedział w poniedziałek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

„Wszyscy chcemy, aby ta wojna się skończyła, ale sprawiedliwy pokój nie może oznaczać zamrożenia konfliktu i zaakceptowania układu dyktowanego przez Rosję” – powiedział Stoltenberg podczas swojej wizyty w Niemczech.

Według Stoltenberga „Ukraina ma prawo wyzwolić swoją ziemię”.

„Obecnie trwa kontrofensywa”, powiedział szef NATO, „Im więcej ziemi Ukraińcy będą w stanie wyzwolić, tym silniejsza będzie ich ręka przy stole negocjacyjnym”.

W wywiadzie dla niemieckiej gazety Welt sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził przekonanie, że w przyszłości Ukraina stanie się członkiem Sojuszu, jednocześnie, według Stoltenberga, teraz priorytetem dla Ukrainy „jest ustanowienie siebie jako suwerennego i niepodległego państwa”.

„W przeciwnym razie członkostwo nie wchodzi w rachubę… Musimy upewnić się, że kiedy ta wojna się skończy, istnieją wiarygodne porozumienia w sprawie bezpieczeństwa Ukrainy, aby Rosja nie mogła się uzbrajać i ponownie atakować, aby cykl rosyjskiej agresji został przerwany” — dodał sekretarz generalny NATO.

Powiedział, że na szczycie w Wilnie NATO przyjmie pakiet pomocowy, który w ciągu kilku lat zbliży Ukrainę do standardów Sojuszu. Polityczne więzi między NATO a Ukrainą zostaną zintensyfikowane, dodał Stoltenberg.

Jak pisaliśmy, według informacji The Washington Post” i Politico, prezydent USA Joe Biden mógłby zgodzić się na propozycje, by w przypadku Ukrainy pominąć ważną procedurę i uprościć jej przystąpienie do NATO.

W sobotę do sprawy odniósł się sam Joe Biden. Zapytany przez dziennikarzy, czy w przypadku Ukrainy mógłby obniżyć poprzeczkę i ułatwić jej przystąpienie do Sojuszu, odpowiedział negatywnie.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply