Niemcy blokują wypłatę kolejnych transz pomocy makrofinansowej UE dla Ukrainy – podał w sobotę PAP, powołując się na unijne źródła. Powodem jest kwestia gwarancji dla 8 miliardów euro pożyczek, które mają być udzielone Ukrainie w związku z agresją Rosji. Doniesień nie komentuje strona niemiecka.

Komisja Europejska zaproponowała w maju Ukrainie wyjątkową pomoc makrofinansową w wysokości 9 mld euro w postaci pożyczek. Państwa UE zadeklarowały również maju, że są gotowe udzielić tej dodatkowej pomocy Ukrainie. KE wypłaciła Ukrainie z tej kwoty tylko 1 mld euro na początku sierpnia. Nie wiadomo, kiedy Kijów otrzyma pozostałe 8 mld. Opisywane środki nie pochodzą z budżetu UE. KE ma je pożyczyć na rynkach finansowych, w oparciu o gwarancje ze strony państw członkowskich. Udzielenie gwarancji tego typu wymaga jednak jednomyślności 27 krajów UE. “Obecnie udzieleniu takich gwarancji sprzeciwiają się Niemcy. Prace są zablokowane. Berlin obawia się, że Ukraina nie będzie w przyszłości w stanie spłacić tych pieniędzy i będzie to musiała zrobić Unia Europejska. Agresja Rosji jednak cały czas trwa, na Ukrainie giną ludzie i kraj nie poradzi sobie bez tej pomocy” – PAP cytuje unijne źródło dyplomatyczne.

KE była pytana w piątek o tę kwestię. Komisja nie odpowiedziała na pytanie jednego z dziennikarzy o to, które kraje członkowskie blokują przekazanie pomocy makrofinansowej Ukrainie.

“Pracujemy nad przekazaniem Ukrainie dalszych 8 mld euro pomocy makrofinansowej” – oświadczyła rzeczniczka KE Arianna Podesta. Podkreśliła, że KE jest gotowa przesłać pozostałe środki tak szybko, jak to możliwe, gdy tylko otrzyma mandat ze strony krajów UE. “Jesteśmy w procesie konsultacji z państwami członkowskimi” – dodała.

KE nie odpowiedziała na pytanie, czy mogłaby ominąć “blokadę” Niemiec i udzielić gwarancji w oparciu o zgodę 26 państw członkowskich. “Analizujemy różne opcje. (…) Nie będziemy w tej chwili spekulować na ten temat” – stwierdził rzecznik KE Eric Mamer. Nie sprecyzował, o jakie opcje chodzi.

Ministerstwo finansów Niemiec nie odpowiedziało na pytanie PAP dotyczące opisywanej sprawy.

“1 lipca Komisja zaproponowała nadzwyczajną pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości 1 mld euro, która będzie zabezpieczona gwarancjami z budżetu UE. Niemcy poparły tę propozycję, która została przyjęta przez Radę 12 lipca. (…) Teraz czekamy na wniosek Komisji dotyczący pozostałych środków i przeanalizujemy go tak szybko, jak to możliwe” – przekazał niemiecki resort.

Zobacz także: Niemcy: szef CDU oskarżył kanclerza o celowe opóźnianie dostaw broni dla Ukrainy

“8 mld euro dla Ukrainy jest obecnie zablokowanych. A takie sztuczne opóźnianie pomocy makrofinansowej dla naszego państwa jest albo przestępstwem, albo błędem i trudno powiedzieć, co jest gorsze w warunkach wojny na pełną skalę. Nie chcę teraz wymieniać, który kraj europejski to spowalnia. Wierzę, że to błąd i zostanie on naprawiony” – wskazał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zobacz także: Ukraińscy uchodźcy w Niemczech mają kłopoty ze znalezieniem pracy

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply